angina acuta pultacee

26-11-2008
rodicc
Nu este medic/terapeut
rodicc
azi e marti noaptea si nu pot dormi.am o fetita de 5ani si 10 luni si a fost diagnosticata lni de medic orelist cu angina acuta pultacee.de sambata fetita mea face febra in reprize.duminica am fost la urgenta si ne-a dat tratament cu antibiotic ospen 400 si antitermice dar si trimitere la urgenta luni dimineata la ORL.luni am fost la urgenta orlsi acesta a fost diagnosticul.sunt disperata din cauza temperaturii.medicul olr-ist mi-a zis ca daca (luni) mai face temperatura schimbam antibioticul.mi-a prescris ZINNAT 6.5ml/12ore si antitermice din 4 in 4 ore alternativ nurofen 7ml si eferalgan.uf nu stiu ce sa mai fac si ce sa-i dau sunt terminata ca acum are 38-39.4 temperatura acum nu mai are deloc.cred ca luni inainte de a schimba antibioticul can a facut temperatura 38.4 a avut si convulsii ca a inceput dintr-o data sa tremure si nu semai putea tine pe picioare:(
nu mai stiu cum sa scad febra:((.va rog sa ma ajutati daca sunteti medic sau daca aveti alta varianta si ati trecut prin ce trec eu acum.noi NICIODATA nu am patit asa ceva.Va MULTUMESC RODIC
3 comentarii
0
26-11-2008, ora 13:46
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Pt febra e foarte buna schema cu antitermice alternand la 4 ore.Eu te mai invat ceva:la 12 ore poti sa-i bagi cate un supozitor cu Novocalmin in fundulet.Cat despre convulsii...parerea mea e ca a fost un frison mai puternic.Oricum, mergi la farmacie si intreaba ca au aparut niste supozitoare care contin si antitermic dar si o substanta care previne convulsiile.Iar pt febra mai poti incerca clasicele sosetute stropite cu otet, comprese cu apa la temperatura camerei stropite putin cu spirt...Da-i multe lichide(NU fierbinti, pt ca i-ai creste temperatura si mai mult)usor indulcite...Si mancarica da-i ceva usor pt ca gatutzul ei e inflamat si o doare la inghitit(supite, ceai).Mai astept vesti de la voi(dar sa fie bune!).
0
03-12-2008, ora 10:22
rodicc
Nu este medic/terapeut
rodicc
morena 1 r multumesc de sfaturi. le aplicasem si cele cu sosetele ude cu apa si otet iar supozitoare nu suporta:) acum suntem bine dupa ce miercuri medicul de familie ne-a schimbat tratamentul (al 3-lea) am mai luat un antibiotic (augmentin) la 8 ore si in acelasi tratament am continuat si cu zennit la 12 ore iar antitermicele a trebuit sa le luam din 3 in 3 ore nurofen 5ml la trei ore 1/2 tableta algocalmin la 3 ore si 1/2 tableta de paracetamol la 3 ore timp de 2 zile dar deja de joi cedase temperatura. multumesc de griji.eu va doresc tuturor multa SANATATE si sa va aduca Mosul multe cadouri daca a-ti fost cuminti.Craciun fericit tuturor si nasterea Domnului sa va aduca pace si liniste in casa si fericire dar si sanatate!
0
21-02-2010, ora 10:31
rodicc
Nu este medic/terapeut
rodicc
doamne daca nu am murit pana acum nu am sa mai mor :).am 33 ani si fetita mea a facut acum aproape 3 saptamani varicela si de 4 zile am facut si eu :(. Nu fac febra dar am frisoane si simt ca-mi vine sa-mi iau pielea jos de pe mine. sa-mi raspunda un medic daca e in zona, de ce nu pot sa-mi sparg veziculele cu apa ca atunci cand le sparg nu mai am senzatia de mancarime.Daca doar ptr ca raman urme prefer sa ramana decat sa stau asa. Pana si senzatia aia de stres cand le simt ma irita la culme :( ma dau cu mixtura mentolata si iau algocalmin si claritine dar simt ca deja e prea mult.va rog sa-mi raspunde-ti daca e cineva aici. MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.