anexita la ovare

22-05-2008
fany26
Nu este medic/terapeut
fany26
am fost recent la ginecolog si mia gasit anexita la ovarul drept. a zis ca nu e grav dar nu mia explicat ce si cum.mia dat tratamnent cu antibiotice(augumentin, movalis, nistatitna ;i ovule cervucid).as vrea si eu mai multe detalii despre anexita si daca exista riscul sa nu fac copii.multumesc
8 comentarii
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Anexita reprezinta inflamarea anexelor uterului(trompelor si ovarelor).Daca nu o tratati poate duce la sterilitate prin obstruarea trompelor.
Toate cele bune.
0
22-05-2008, ora 00:00
fany26
Nu este medic/terapeut
fany26
pai medicul care ma consultat mia dat tratamentul mai sus mentionat si lam urmat asa cum trebuie.probabil acum trebuie sa ma duc din nou sa vad in ce stadiu e daca mai trebuie sa continui sau nu.eu am 27 de ani si as vrea la anul sa fac un copil is casatorita de 2 ani.nu am folosit ca metoda contraceptiva decat prezervativul pana acum si acum mia dat anticonceptionale yasmine.sper sa nu aiba efecte secundare prea mari adica na ma gandesc ca un an nu e asa nasol ca sa potramane dupa aceea insarcinata.
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca luati yasmine e mai greu sa ramaneti insarcinata, iar la anexita nu va ajuta de loc, dimpotriva.
0
22-05-2008, ora 00:00
fany26
Nu este medic/terapeut
fany26
adica daca iau yasmine e grav pentru anexita?nu mai inteleg nimik.atunci de ce mia recomandat yasmine daca stia k nu imi face bine mai ales ca am anexita.nu mai inteleg nimik.o sa ma duc inapoi la un alt control sa vad ce si cum.sunt speriata deja.chiar atat de grav este?
0
31-07-2009, ora 23:00
andruska mea
Nu este medic/terapeut
andruska mea
buna...am tot citit despre anexita, am si eu o nelamurire...am probleme seriaose cu menstruatia...imi vine foarte mult, ma tine cam 2 saptamani chiar si mai mult cu cheaguri mari de sange...am fost la doctor si dupa un consult ginecologic mi s-a spus ca am anexita si mi-a dat reteta amoxicilina si flamexin...m-am simtit mai bine dar nu pentru mult timp dupa care am hotarat sa continui tratamentul cu augumentin...si la fel imi este bine o luna dupa care incepe sa imi vina la fel de mult...nu m-am mai dus la medic.ma doare ovarul drept dar nu e ceva insupotabil...va rog frunmos sa-mi dati un sfat pentru ca nu mai suport, devin anemica si ametesc...nu stiu ce pastile sa mai iau, vreau sa fiu un om normal
0
01-08-2009, ora 00:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Augmentin nu se ia decat in cure scurte, nu este un tratament cronic.
In cazul dv ar fi de preferat un tratament homeopatic sau hormonal, in functie de cauza acestor menstruatii prelungite.
0
01-08-2009, ora 00:49
andruska mea
Nu este medic/terapeut
andruska mea
va multumesc pentru raspuns...am sa va urmez sfatul si am sa ma duc la un control
0
13-08-2009, ora 20:34
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
buna...poate ma ajutati si pe mine ca nu mai stiu ce sa fac. anul trecut am avut vreo 4 luni dureri destul de mari in partea dreapta, am urmat tot felul de tratamente prescrise de ginecologii din Oradea aproape fara nici un efect, in final un ginecolog din Timisoara mi-a spus ca nu am nimic dpdv ginecologic, in concluzie am fost la chirurgie unde mi-au scos apendicele.asta a fost in noiembrie. durerile au trecut definitiv si in aprilie am ramas insarcinata, am pierdut sarcina la 12 saptamani, mi s-a facut chiuretaj. 3 saptamani dupa chiuretaj m-am simtit bine dupa care a inceput sa ma doara iar in partea dreapta, am avut si prima menstruatie dupa chiuretaj care a trecut dar durerile din dreapta continua la o intensitate destul de mare.medicul de familie mi-a dat clindamicin pastile si antiinflamator, am luat deja de 2 zile fara sa ma simt mai bine.durerile se diminueaza dupa antiinflamator dar revin. poate fi ceva in urma apendicectomiei sau doar anexita? eu nu mai stiu unde sa merg...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.