anexita cronica dreapta, o cauza a diagnosticul ASCUS ?

16-06-2009
dakina
Nu este medic/terapeut
dakina
V-as ruga sa-mi raspundeti la niste intrebari, sunt foarte nelinistita. Am 31 de ani, si am fost diagnosticata cu ASCUS. In ziua in care mi s-au recoltat probe pentru papanicolau mi s-a prescris un tratament pt anexita cronica dreapta avand o usoara inflamare a ovarului si o durere nu foarte mare la palpare.Mi s-a prescris polidin si meclodin dar nu am fost chemata la un control ulterior. Va rog sa-mi spuneti daca acest diagnostic poate fi cauza pt care am primit diagnosticul de ASCUS ? Mentionez ca am mai facut un test papanicolau la sfarsitul anului 2007 care a fost in regula. E normal sa nu primesc nici un tratament in urma acestui rezultat ci doar sugestia de a repeta testul dupa 6 luni ? Este acest diagnostic o predispozitie spre cancer de col? Iar in cursul acestei luni la efectuarea analizelor a rezultat VSH ridicat . Au toate acestea vreo legatura ? Va multumesc mult. Mi se pare o eternitate sa astept 6 luni in cazul testului pap
2 comentarii
0
17-06-2009, ora 11:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
ASCUS nu este un diagnostic, ci un non-diagnostic, adica neputinta laboratorului de a putea preciza natura unor modificari existente.
Prin urmare, neexistand diagnostic, ci numai dubiu, nu se da nici un tratament, deci repetarea testului dupa 6 luni este foarte corect indicata.
0
17-06-2009, ora 13:36
dakina
Nu este medic/terapeut
dakina
Va multumesc pentru raspunsul prompt. E totusi posibil ca anexita sau o anumita infectie sa contribuie la neputinta de a se stabili un diagnostic ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.