anexita cronica

22-12-2010
nmary0000
Nu este medic/terapeut
nmary0000
salut sunt noua pe forum romedic.si vin si eu co problema care nui mai dau de cap, am o metroanexita cronica si mai mult de 2 ani ma chinui cu ea.ce sa mai fac sa scap de aceasta boala rea ? am luat medicamente la prescriptia medicala dar si dupa ureche, finca din motive financiare nu ma pot duce mereu la dr ginecologi.ultimul control a fost cu vreo 3 luni in urma deatunci nam mai fost la niciun dr, si diagnosticu a fost simplu metroanexita cronica o raceala la uter si ovare mi sa dat tagremin 5 zile a menstruatiei am luat asa vreo 2 luni dar in zadar.acum ultimul tratament a fost 7 zile agumentin de 625 dar efectele sunt la fel simt ovarele umflate si cateodata ma dor ce sa mai fac ce sa mai iau sa scap de aceasta boala genitala trebuie sa trateze si sotul sau numai eu ? va rog care ati trecut prin asa ceva ajutatima
12 comentarii
0
23-12-2010, ora 00:54
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Si eu am anexita si tot nu mai imi trece, am luat diverse antibiotice...si cam degeaba, incearca sa faci si analize la secretia din col, si separat clamidia, micoplasma si ureaplasama, astea mi le a dat ginecologul sa le fac...daca iese ca ai vreo infectie sa ti dea exact antibioticul dupa antibiograma, trebuie neaparat sa faca si sotul o data cu tine, si sa va protejati in timpul actului sexual pana la disparitia infectiei...dupa tratament repeti analizele ca sa fi sigura ca ai scapat..si eu sunt cam disperata, sa nu se fi cronicizat infectia si din cauza asta sa nu mi treaca.durerea.
0
23-12-2010, ora 09:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu prea am vazut anexite cronice care sa se vindece in urma vreunui tratament antibiotic, in afara de cateva cazuri de Chlamidia, care in nici un caz nu trece cu Tagremin.

Optiunea de prima alegere la aceasta boala este homeopatia, dupa observatiile mele.
0
23-12-2010, ora 10:00
nmary0000
Nu este medic/terapeut
nmary0000
buna am primit mesajul tau pe romedic, si ma cam pus pe ginduri aceasta boala care se numeste anexita cronica, si se vede ca si tu esti in aceiasi situatie ca si mine, dar intrebarea mea este dacu tu ai reusit sa scapi de aceasta anexita? si nu vad ca tea fost usor sa induri atata durere ca si mine numai trupeasca dar si sufleteasca cind te gindesti ca sunt putine cazuri care sau vindecat de aceasta anexita.o sa ti iau sfatu in serios tie si pealui domnul dr dragomir si o sa fac o serie de analize sa vad care e motivul acestei bole de se raspandeste.dar eu nu stiu ce inseamna homepat am azit cara avea efect acest tratament dar asi dori sa stiu unde trebuie sa ma duc pentru ami rezolva boala. am o intrebare catre domnul dr dragomir, ce tratament sa iau sa scap de anexita ?prin metoda dvs homeopatia.ma gindeam sa mai fac o cura de antibiotice, dar intai vreau sa stiu daca sa mai fac sau sa ma opresc aici ?.va multumesc astept sfaturi dar si sugesti de la voi
0
23-12-2010, ora 10:47
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Buna Nmary si multumim d ului doctor pt sugestii, nu stiu ce sa zic cu homeopatia, nu am incercat niciodata.metoda aceasta de tratament, stiu ca si dureaza, dar tu o poti incerca in prima faza sa te duci la o consultatie la un dr homeopat, pe net gasesti informatii(despre ce inseamna homeopatie)si unde poti gasi o clinica, ca sa ti faci o programare...eu nu prea am timp ca intr o luna plec din tara si nu mi este la indemana,...primele simptome le am avut asta vara, ma durea in partea stanga jos, am facut analize Papanicolau si secretia vaginala, nu a iesit mai nimic, mi s a dat Zanocin, Flamexin si Macmiror ovule, mi a trecut dupa primul tratamnet, si acum in noiembrie a recidivat, cu acealeasi simptome, am luat din nou Zanocin si nu a mai fost atat de eficient ca data trecuta,...am mers din nou la dr, am facut secretia din col sa vedem ce bacterii salasluiesc in interiorul meu, (eu avand probleme cu niste infectii urinare cu e ecoli si apoi descoperind o si in secretie, ma gandeam ca e coli astia mi au produs anexita)dar surpriza nu a mai iesit e coli, si mi a iesit de data asta enterococ, si mi s a dat Ciprofloxacina si ovule Fluomizin, durerile s au mai diminuat, dar am ramas cu o jena, ma mai injunghie, cateodata mai mult, cateodata mai putin.ma duc din nou la dr si r imi da sa fac aceste analize de Clamydia, Micoplasma, Ureaplasma, dar o sa le fac de abia dupa 3 ianuarie ca atunci incep din nou laboratoarele sa mearga, am facut si injectii cu Polidin, luna trecuta cate 2 serii, nu stiu daca, au avut efect, tu poti incerca, ca fiecare oraganism raspunde diferit la tratament, si mai beau ceaiuri, fac bai de sezut intre timp, mai beai tincturi, mai imi bag supozitoare...pana la iesirea analizelor.
0
23-12-2010, ora 11:16
nmary0000
Nu este medic/terapeut
nmary0000
draga mea te inteleg ca fiecare trup difera de la unu la altu.da e adevarat am vorbit cu dr homepat si a spus ca ma ajuta cat de mult poate sa scap de anexita a zis sa incerc si asta sa vad ce rezultate au.dar toate aste din ianuarie acum toti dr au cam luat concediu.pe mine ma ustura si in jona vaginala adica pereti vaginali.credema nu stiu ce tratament sa mai iau ca si tine.cred ca am probat mai toate antibioticile posibile.sa vedem poate voi merge inpreuna cu sotul din ianuarie la analize e probabil ca si el sa fi infectat atat tipm cat am eu are si el.dar sotul tau a facut analize? acum mai face tratament? cm il ai regulat ?la mine e chiar regulat nici mie numi vine sa cred parca ar fi ceas, doar cm imi gurg niste ghegulete cam negre la culoare, e posibil infectia sau e ceva normal? tu ce simntome prezinti sa mi spui.iti multumesc pentru mesaj
0
23-12-2010, ora 12:35
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Daca te ustura in zona vaginala, e posibil sa fie si o infectie, si tu degeaba te tratezi ca sotul tau iti da inapoi infectia, barbatii sunt purtatori sanatosi, si te reinfecteaza...al meu sot din pacate e plecat din tara, si nu are cum sa si faca analizele, dar in general ce ti da tie ca si tratament ii da si lui(antibiotic ma refer), dar daca e ceva mai grav cum ar fi Clamydia, dupa tratament trebuie sa va faceti amandoi analizele, tu la secretia din col si el eventual la sange, sau ii preleveaza secretie din uretra, sa fiti siguri ca ati scapat amandoi..ca apoi daca a scapat unul si celalalt nu, va reinfectati..dar sa nu ne gandim la ce este mai rau.tu ai facut vreo analiza la secretie in tot timpul acesta?O ecografie?Poti sa ti faci tu analizele mai intai, si apoi daca e ceva il duci si pe sotul tau la dr.acum nu mai fac tratament ca nu mi a mai dat dr nimic pana nu mi fac analizele acelea si dupa vedem ce mai iese si o sa urmez iar, dar din pacate tot din ianuarie, menstra prima oara mi a intarziat si a venit mai putin d p d v al fluxului, si luna aceasta mi a venit in aceasi zi dar prima zi mi a curs bine dar cu (un pic de frisoane si balonare..avand in vedere ca eu nu am dureri deloc la menstra)si apoi a 2 a zi, si a 3 a, fff putin si apoi a mai incepu t un pic din ziua 4, adica cam dereglat fata de cum il am eu normal..eu am decat trompa stanga inflamata ca am facut si ecografie...si simt durerea jos, chiar inghinal pot spune dar in abdomen...cheguletele pot fi de la infectie...Tu cum simti durerile?Si tratamentul homeopat cam cat dureaza?Ca parca ma bate gandul si pe mine...
0
29-12-2010, ora 15:44
nmary0000
Nu este medic/terapeut
nmary0000
buna floare albastra team citit mesajul, si ce sa spun inpresionat.da mam gindit sa fac niste analize dar de pe 3 4 ianuarie, acum sunt cam multi dr in concediu, si mai sigura sa fiu ma duc atunci.despre sotu acum lam cam pus la respect am cu el relati sexuale protejate cu prezervativ, sa vad cum ma simt, simntomele nu sa schimbat cu nimic sunt la fel ca inainte tratament nu mai iau niciun fel.decoamndata pana nu fac niste analize.mai intrebat ce simntome am, deci se manifesta in vagin si spre ovare si uter adica toata zona vaginala e durerea ca la menstruatie.si secretia e alba brinzoasa e posibil sa am candita sau vreo infectie transmis sexual, tu ce parere ai ? astept ras tale cit mai urgent la multi ani
0
30-12-2010, ora 12:54
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
La multi ani si tie..acea secretie alb branzoasa, poate sa fie o candida, neaparat sa mergi la un control la ginecolog, sa te vada..si sa faci o analiza de secretie vaginala, cultura din colul uterin, si eventual un Papanicolau, si separat tot din secretie pt Clamydia, ii propui tu asta ginecologului in general mai uita...in principiu o sa ti zica doctorul ce trebuie facut, hai ca ma este un pic si le rezolvam, sanatate!!!
0
12-01-2011, ora 09:55
nmary0000
Nu este medic/terapeut
nmary0000
buna din nou am revenit dupa o pauza.acum vin co alta problema, tot legata de acest subiect cred eu, deci in primul rind, incep cu menstruatia, de fel la mine venea regulat aproape la data fixa, dar luna asta nu stiu ce sa intamplat ca mea venit cu 2 saptamani inainte, cam pe data de 3 ianuarie si deobicei laveam pe 14 15 a luni deci aproape regulat din punctu meu de vedere, acum o sa discut si despre o alta problema care mi sa intamplat ieri, poate e cineva care a patit la fel, eu din punct fizic nu sufer de bolii, dar ieri mia dat bataie de stomac cu niste vomitaturi cam toata ziua, mea fost rau la stomac asa din senin ma luat si la jumate de ora vomitam chiar so gura de cafea daca beam o vomitam sau ceai, stie cineva de ce am avut acele vomitaturi ?specific :nu ma durea capu sau stomacu absolut nimic nici burta nimic din senin mam trezit cu acele vome, am fost de urgenta la dr de familie si mi sa facut o injectie metoclopramid si ma lasat vomele dar si rau ce l aveam la stomac, intrebarea mea este ;e posibil sa fiu gravida si sa vina cm peste sarcina sau vreo alarma digestiva? azi am crampe musculare de burta, poate ma ajutati si pe mine sa aflu ras la intrbarile mele.
0
13-01-2012, ora 21:39
alexia27
Nu este medic/terapeut
alexia27
dragele mele, anexita e cosmarul vietii mele. pana acum putin timp credeam ca nu mai este nimeni in situatia mea, dar m-am convins ca nu e asa. prima infectie urinara am facut-o in clasa a VIII-a si tot atunci a inceput cosmarul meu.
infectiile urmatoare au cauzat si anexita cronica. la medici am tot fost, urologi, ginecologi, generalisti, si toti mi-au spus acelasi lucru. ca sunt mai sensibila, sa am mare grija. m-am obisnuit cu durerile, desi de la primele infectii nu am mai avut dureri mari, am mers la medic pt tratament, deci nu am lasat sa se agraveze. acum durerea de ovare si de spate e ceva normal. m-am satura de antibiotice si antiinflamatoare. oricum la mine nu mai e vb de antibiotice pt c nu au ce trata. doar zona e inflamata de la infectiile urinare repetate. daca stie cineva un tratament miraculos va rog spuneti-ne si noua!!!!! mai mult vreau sa raman insarcinata, dar ginecologul meu nu e alarmat deloc de anexita! mai mult mi-a spus sa raman insarcinata ca am sanse sa rezolv problema. a ramas vreuna dintre voi insarcinata dupa anexita cronica?
0
05-04-2016, ora 15:07
AndaSabo
Nu este medic/terapeut
AndaSabo
Buna ziua! Imi poate recomanda cineva un medic bun in Bucuresti care stie cum sa trateze anexita? Am fost diagnosticata cu anexita cu dureri pelvine si frisoane si am incercat o multitudine de antibiotice. Testele nu arata nicio bacterie mi-am facut separat si pt clamidie. Am schimbat o multime de medici care imi zic ca din punct de vedere ginecologic sunt in regula insa ma chinui cu durerile care nu trec.
0
24-12-2020, ora 11:05
Mira82
Nu este medic/terapeut
Mira82
AndaSabo.Bună ziua, aceeași problemă am și eu, ați găsit vreun doctor, vreun tratament care să vă ajute ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •