anexita

11-07-2008
alynutza22
Nu este medic/terapeut
alynutza22
buna ziua
acum cateva luni am facut un tratament pt anexita si rana pe col, pe langa tratament, dupa rezultatul testului papanicolau - clasa III, am facut si o electrocauterizare.
m am simtit bine in prima luna de menstruatie dupa tratament, dar in a doua luna am ajut hemoragie foarte mare si am fost iar la doctor care mi a facut controlul si mi a dat iar tratament - azitrox, dicoflenac sodic supozitoare si un concentrat de musetel pentru spalaturi.
intrebare mea daca nu cumva e posibil ca si partenerul meu sa aiba microbul ? trebuie sa faca si el vreun tratament odata cu mine?La cine trebuie sa apelez?
astept un raspuns,
1 comentarii
0
13-03-2009, ora 11:53
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
buna,
am citit mai sus problema ta.
Abia ce am terminat si eu de o saptamana tratamentul pt anexita!!!
Nu stiu cum a fost la tine insa la mine a fost grava!!! Aveam scurgeri abundente si nu puteam sa stau in picioare de durere!!!!
Si din cauza ca nu am tratat-o la timp aveam si cate un chist pe fiecare ovar, ambele a cate 5 cm.
Multumesc lui Dumnezeu ca am ajuns la un medic bun care mi-a prescris tratamentul corect.
Tratamentul a durat 5 zile.
1.Gentamicina pe vena o fiola la 12 ore
2.Zinatt antibiotic de 500 mg 1 tb/12 ore
3.Polidin intramuscular 2 fiole odata pe zi
4.Voltaren supozitoare 2 pe zi (dimineata si seara)

Dupa ce am terminat tratamentul de mai sus, am urmat alte 5 zile cu ovule si spalaturi.
1.Macmiron ovule
2.Colposeptine tot ovule
Aceste 2 ovule de mai sus se introduc impreuna odata pe zi (seara).
Inainte de a introduce ovulele se fac spalaturi cu pliculete roz tantum-rosa.

In momentul in care ai inceput tratamentul, partenerul tau trebuie sa ia si el neaparat Macmiron tablete!!! 1 tb/zi tip de 5 zile.

Apoi pt ca tratamentul sa fie eficient si sa nu riscam sa avem o recidiva a bolii, se repeta de 2 ori tratamentul de mai sus din care eliminam doar gentamicina, acesta fiind recomandat tot pt 5 zile din prima zi de menstruatie.Dupa care la finalul sau in timpul menstruatiei se introduc ovule pe nume Cervucid tot timp de 5 zile dupa irigatii.

Acest tratament este garantat!!!!
Dar asta numai in cazul in care odata inceput te si tii de el!!!
Nu e de joaca cu anexita!!!
Nu stiu daca stii dar asta poate sa duca la infertilitate!!

Ai grija sa nu faci efort axagerat, nu sta mult in picioare, renunta definitiv la baile fierbinti in cada si rezuma-te
la un dus caldut si rapid, este si mai igienic.
Ai grija sa nu racesti, deoarece poate sa reapara oricand!!

Sper sa-ti fi fost de folos!!
Multa sanatate si retine orice problema ginecologica pe care o ai se trateaza impreuna cu partenerul!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.