anevrism cerebral

03-08-2007
mihaela_justme34
Nu este medic/terapeut
mihaela_justme34
Am un amic care mi-a zis ca sufera de anevrism.Vreau sa stiu mai multe despre asta.Cum se manifesta, care sunt consecintele unei interventii chirurgicale.Cum pot da de el.Nu mai raspunde la tel.Cred ca ii este foarte rau si este internat la un spital bagdasar.exista vreo baza de date cu acesti oameni internati.Multumesc mult!
22 comentarii
0
14-08-2007, ora 00:00
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Draga mea,
Empatez cu tine si, pentru ca am trecut de curand printr-o situatie oarecum similara, incerc sa te ajut prin raspunsul meu.
Sotul meu a suferit o interventie chirurgicala pentru clipsarea unui anevrism cerebral rupt.
Cred ca am vesti bune pentru tine.
Din cate am aflat, stand acolo (Spitalul Bagdasar) aproape o luna, cu sotul meu, daca anevrismul nu s-a rupt sansele sunt mai mari. Unele anevrisme chiar se pot retrage cu medicatie adecvata, iar spitalul respsectiv se pare ca este cel mai bun din tara, in acest domeniu medical.
In urma unei investigatii mai complicate (angioscopie), se constata daca exista un singur anevrism sau mai multe si in ce stadiu se afla, apoi medicii stabilesc urmatoarea etapa: tratament, operatie etc.
Daca exista mai multe anevrisme, acestea se vor opera in fucntie de situarea lor: daca sunt pe aceeasi zona a capului, impreuna, daca sunt in zone opuse, separat, la un interval de cel putin 2 luni sau cam asa ceva.
Este important pentru evolutie cat de mare este fragilitatea vaselor sagvine, daca a fost fumator sau nu, daca a obisnuit sa bea mai mult...
In rest, totul este in mana lui Dumnezeu, vrei sau nu vrei sa crezi.
Cert este ca in perioada post-operatorie va avea nevoie de cei din jur... daca poti, incearca sa-i fii alaturi.
Cu empatie,
Maria.
0
14-08-2007, ora 00:00
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Draga mea,
Empatez cu tine si, pentru ca am trecut de curand printr-o situatie oarecum similara, incerc sa te ajut prin raspunsul meu.
Sotul meu a suferit o interventie chirurgicala pentru clipsarea unui anevrism cerebral rupt.
Cred ca am vesti bune pentru tine.
Din cate am aflat, stand acolo (Spitalul Bagdasar) aproape o luna, cu sotul meu, daca anevrismul nu s-a rupt sansele sunt mai mari. Unele anevrisme chiar se pot retrage cu medicatie adecvata, iar spitalul respsectiv se pare ca este cel mai bun din tara, in acest domeniu medical.
In urma unei investigatii mai complicate (angioscopie), se constata daca exista un singur anevrism sau mai multe si in ce stadiu se afla, apoi medicii stabilesc urmatoarea etapa: tratament, operatie etc.
Daca exista mai multe anevrisme, acestea se vor opera in fucntie de situarea lor: daca sunt pe aceeasi zona a capului, impreuna, daca sunt in zone opuse, separat, la un interval de cel putin 2 luni sau cam asa ceva.
Este important pentru evolutie cat de mare este fragilitatea vaselor sagvine, daca a fost fumator sau nu, daca a obisnuit sa bea mai mult...
In rest, totul este in mana lui Dumnezeu, vrei sau nu vrei sa crezi.
Cert este ca in perioada post-operatorie va avea nevoie de cei din jur... daca poti, incearca sa-i fii alaturi.
Cu empatie,
Maria.
0
18-08-2007, ora 00:00
mihaela_justme34
Nu este medic/terapeut
mihaela_justme34
MUltumesc pt raspuns.Sper sa accepte sa-i fiu alaturi pt ca nu mai raspunde la nici un tel.
0
01-06-2009, ora 23:20
kary_nycole
Nu este medic/terapeut
kary_nycole
as dori si eu sa stiu mai multe despre consecintele operatiei de anevrism, despre recuperarea de dupa.tatal meu va fi operat maine.va rog frumos sa ma ajutati cu mai multe informatii despre persoane care au facut aceasta operatie. va multumesc
0
05-06-2009, ora 14:13
feliciagl
Nu este medic/terapeut
feliciagl
sora mea a fost operata de anevrism de artera comunicanta stanga, operatia a reusit, dar acum la 3 saptamani dupa operatie are ochiul umflat si il tine mai inchis iar coltul gurii in stanga se ridica foarte mult cand rade, dezvelindu-i gingia si inca doarme foarte mult 18-20 h( tratamentul pe care-l face este fenitoin, fenobarbital si tarosin). Intrebarea mea este cam cat timp dureaza recuperarea, in cat timp poate incepe serviciul, isi va reveni in totalitate, pentru problema la ochiul stang si la gura ce ar trebui sa faca?
Multumesc
Felicia
0
22-09-2009, ora 18:21
Sordi
Nu este medic/terapeut
Sordi
Am fost operat de anevrism cerebral, pozitionat in partea dreapta in spatele ochiului, in data de 25.08.2009. Operatia a reusit, asta dupa spusele doctorului chirurg si in urma analizelor ulterioare lacare am fost supus. Nu prezint deficiente motorii sau de vorbire. Cu toate acestea uneori am ameteli ( 5-10 minute), uneori am dureri de cap, mai ales in partea dreapta pielea capului in zona operatiei este inca amortita, nu ma pot concentra suficient de mult timp ( maximum 2 ore ) si obosesc destul de repede in cazul in care fac cel mai mic efort fizic. Nu urmez nici un tratament, doctorul prescriindu-mi doar Ibuhexal si Talvosilen cu solicitarea de a le lua doar in conditiile in care am dureri de cap
As dori sa stiu daca toate aceste stari sunt normale dupa o asemenea operatie si cat timp va dura recuperarea.
Va multumesc,
Sorin
0
21-02-2010, ora 18:07
lumi76
Nu este medic/terapeut
lumi76
Sotul meu a fost operat de anevrism cerebral rupt, in partea dreapta cu un hematom de 7 cm, acum 5 luni.
Starea lui este bunicica, se recupereaza bine insa are ameteli si reactioneza mai greu la orice, in fiecare zi. As dori sa stiu daca e normal sa aiba ameteli asa mult timp si daca da cand se vor opri?
Daca mai e cineva cu aceleasi simtome si ma poate ajuta cu o informatie.
Exista vreun tratament ptr aceste ameterli sa la mai diminueze?il obosesc enorm si ii fac sa isi piarda increderea in el.
Va multumes,
Luminita
.
0
19-03-2010, ora 21:19
yustina
Nu este medic/terapeut
yustina
buna.poate sami spuna si mie cineva care sunt sintomele accidentului vascular hemoragic?
0
22-03-2010, ora 20:05
Geeorgee
Nu este medic/terapeut
Geeorgee
mama mea e internata acum in spital, sufera de anevrism are un hematom de 5mm, miercuri va fi operata:( sunt din cluj si se spune ca doctoru care o opereaza e cel mai bun din cluj, sau tara nu mai stiu exact sper sa fie totul ok mama are 50 de ani nush de la ce a aparut anevrismu sper din tot sufletu sa fie totul ok:( acum e bine doar ameteste, vorbeste normal, isi aduce aminte tot, etc doar cand se ridica ameteste, astazi i sa facut ultima radiografie sa stie 100% doctoru ce e, si acum nu are voe sa miste picioru drept pana maine, va tin la curent si datimi ceva sfaturi:( ce sanse credeti ca sunt, de joi e internata in spital e asistenta medicala mama mea
0
14-04-2010, ora 14:50
gabriela38
Nu este medic/terapeut
gabriela38
buna.am fost operata de anevrism rupt partea dreapta pe 11.02.2010.operatia a fost o reusita dar acum incep sa ma simt ciudat, adica presiune in ceafa, am arsuri in ureche, ma trezesc in fiecare dimineata cu partea dreapta umflata, sunt mult mai nervoasa si mai emotiva plang din orice si incep sa uit.ma sperie foarte tare situatia asta si nu am cu cine sa vorbesc.ID-ul meu este gurita_misa.
0
17-05-2010, ora 10:32
mihai77
Nu este medic/terapeut
mihai77
buna ziua...mama a fost diagnosticata cu anevrism cerebral de 5-7 mm la artera comunicanta stanga. sunt din bucuresti. poate cineva sa-mi recomande un chirurg bun ? multumesc!
0
17-05-2010, ora 17:16
gabriela38
Nu este medic/terapeut
gabriela38
sczabo ioan medic neurochirurg la cluj
0
18-05-2010, ora 07:42
feliciagl
Nu este medic/terapeut
feliciagl
Sora mea a fost operata de dr Corneliu Toader din Bucuresti, spitalul Bagdazar clinica Vlad Voiculescu, operatia a fost o reusita. Mai este si dr Stefanescu la aceeasi clinica.
0
18-05-2010, ora 11:31
mihai77
Nu este medic/terapeut
mihai77
a facut operatia normala sau embolizare??? de doctorul dima stiti ceva? multumesc!
0
20-05-2010, ora 21:33
feliciagl
Nu este medic/terapeut
feliciagl
Operatie normala, interventie neurochirurgicala
0
23-05-2010, ora 22:39
Andreeao
Nu este medic/terapeut
Andreeao
stie cineva cum il pot contacta pe dr stefanescu (de la ibcv vlad voiculescu)?
0
11-06-2010, ora 18:54
mihai77
Nu este medic/terapeut
mihai77
mama s-a operat acum 2 zile de anevrism cerebral. fizic a inceput sa se simta mai bine insa vorbeste lucruri fara rost, vede lucruri care nu se intampla, uita repede orice, nu mai stie lucruri importante legate de familie, prieteni apropiati etc. A mai patit cineva asa ceva?? sau daca a auzit cineva daca s-a manifestat asa si la alte persoane si daca si-au revenit?
0
13-06-2010, ora 00:43
feliciagl
Nu este medic/terapeut
feliciagl
Asa a patit si sora mea, a avut un comportament ciudat dupa operatie, si a mai facut si semipareza, a durat recuperarea cam 4 luni, referitor la memorie la aproape un an dupa operatie si-a revenit. Isi va reveni treptat, purtati-va cu blandete.
0
13-06-2010, ora 21:39
mihai77
Nu este medic/terapeut
mihai77
multumesc mult pt raspuns! este groaznic sa vezi ca a iesit alt om din operatie si ca traieste pe alta lume acum! dar sper sa-si revina daca spui ca si in cazul tau a fost la fel!
0
24-06-2010, ora 17:51
serbanmony
Nu este medic/terapeut
serbanmony
Cumnatul meu a fost operat de anevrism cerebral pe data de 17 iunie 2010 la spitalul Bagdasar-Arsenie.In primele doua zile de la operatie toate functiile erau normale.In a treia zii au inceput problemele in sensul ca : -nu mai are simtul orientarii (daca nu ar fii cineva cu el in spital nu reuseste sa mai ajunga la salon)
-a inceput sa aiba tulburari de memorie
-este foarte agitat
Este adevarat (cum a zis si mihai77) este groaznic sa vezi ca nu mai este acelasi om!
Sa speram asa cum ati spus si voi ca recuperarea se va face incet si sigur.
Sa ne ajute Dumnezeu !
0
07-09-2010, ora 11:44
Mia56
Nu este medic/terapeut
Mia56
Buna! Am fost diagnosticata cu anevrism cerebral pe 28 (29?) februarie ac. si pe 2 martie mi s-a facut interventia numita embolizare. Este adevarat ca un om tocmai sanatos nu mai ramai. Si eu am dormit f.mult, aproape ca pot numi acest an, anul somnului, si poate ca a fost bine ca a fost asa. Acum controlez mai bine somnul. Obosesc insa repede, nu pot face eforturi fizice si nici psihice dar multumesc lui Dumnezeu traiesc. Si bineinteles medicului.

Am vrut sa raspund unei intrebari a lui mihai 77 parca, referitor la dr.dima.

Dinsul mi-a facut embolizarea cu succes, si mi-a facut parerea unui om care are har pentru aceasta meserie. Un tanar doctor cum ai vreasa intalnesti peste tot. Stim cu totii ca se gasesc si altfel. Toata increderea o puteti pune in acest medic care mi-a marturisit ca face acest lucru cu passiune si ca nu ar vrea sa faca pentru nimic in lume altceva. ma voi ruga pentru sanatatea sisuccesul sau in continuare.
0
14-06-2011, ora 00:52
Sandu Ioan
Nu este medic/terapeut
Sandu Ioan
Buna seara !

Am o bunica de 65 de ani care in urma cu un an a avut un AVC (anevrism) hemoragic pe partea stanga, circa o saptamana dupa incident nu reusea sa ne recunoasca iar apoi am apelat la operatia clasica de reparare a anevrismului si de atunci evolutia ei este pozitiva, de mentionat faptul ca la scurt timp dupa operatie a avut o singura complicatie, o ischemie care ia provocat o semi-pareza pe partea stanga si cateva luni nu a miscat mana si piciorul, acum dupa un an se simte excelent, merge singura la toaleta si prin casa, insa o dor putin picioarele, dupa multe luni de chin am reusit sa atingem nivelul la care sa mearga singura fara probleme. Recuperarea nu este insa totala si au ramas cateva probleme pe care sper cu ajutorul dvs. sa le rezolvam. Acum dupa un an de la incident inca are tulburari de memorie, nereusind sa fixeze evenimente mai deloc, cateva dintre intrebarile la care o pun sa imi raspunda zilnic sunt date cu privire la an, luna, ziua sau ce i-sa intamplat si de ce e bonlava, intrebari la care imi raspunde corect si fulgerator, exact asa cum eu prin repetitie i-le-am explicat, insa nu reuseste sa isi aminteasca ce a facut cu o ora inainte, dandu-mi raspunsuri "ireale". inchipuite insa cu o fermitate deplina, fara sa reusesc sa o contrazic, ceea ce pare a fi semnul unui delir. De multe ori intreaba chiar si de prezenta parintilor sai chiar daca acestia au decedat cu multi ani in urma. Acum aproximativ 24 de ore a inceput sa se vaite de dureri de cap (cefalee) mai exact. In afara acestor lucruri este si se comporta ca un om normal, imi recunoaste colegii de serviciu, prietenii, familia, oamenii pe care nu i-a mai vazut de mult. Am omis sa mentionez faptul ca pe timpul noptii inca poarta pampers asta pentru ca se mai intampla sa urineze inconstient, ceea ce mi-se pare ciudat este ca nu pare, cel putin vizibil, deranjata de acest lucru, merge "acum" singura la baie si se schimba fara sa intrebe de ce i-se intampla asta.

Cum o pot ajuta sa retina evenimentele si cum putem scapa de delir si de lucrurile imaginabile, ce solutii mai aveti din experienta si ce medicamentatie recomandati pentru pierderile de memorie si imposibilitatea de a retine evenimete noi ?

Avand in vedere ca aproximativ un an nu a avut dureri de cap si acum au aparut subit, cei drept, de cateva ore, vi-se pare ciudat ?


Va multumesc din suflet pentru rabdare si va doresc multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: