anestezia dentara in primele saptamani de sarcina | Forumul Medical ROmedic

anestezia dentara in primele saptamani de sarcina

09-10-2010
anca_luk
Nu este medic/terapeut
anca_luk
Buna ziua, -a facut o acum 6 saptamani mi s-a facut o extractie, urmand sa merg saptamana viitoare sa mi se dea jos puntea si sa mi se ia amprenta.Mentionez ca puntea trebuie data jos deoarece sub ea, una din masele avea probleme si a trebuit extrasa, astfel mi s-a taiat o masea din punte. Imi va afecta sarcina anestezia pe care trebuie sa o faca pt a taia restul lucrarii sau vechea lucrare se poate da jos si fara anestezie, respectiv cu spray?sunt in prima luna de sarcina.multumesc
3 comentarii
0
09-10-2010, ora 16:55
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca nu e urgenta (durere), sfatul meu e sa asteptati pina treceti de primele 3 luni de sarcina. Nu este contraindicata anestezia in primele 3 luni de sarcina, dar e preferabil sa fie evitata. A se folosi doar daca aveti o urgenta stomatologica (dureri mari).
0
12-05-2011, ora 19:33
woman
Nu este medic/terapeut
woman
In primele 3 luni de sarcina nu se recomanda anestezia dentara.
Ce riscuri presupune in general o anestezie dentara pe perioada sarcinii, dupa 3 luni??
0
13-05-2011, ora 10:07
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nici un risc, daca nu sint alte probleme de sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina săptămâna 3
  • Sarcina săptămâna 4
  • Sarcina săptămâna 5
  • Sarcina săptămâna 6
  • Anestezia dentară
  • O metodă de înlocuire a anesteziei injectabile folosite în stomatologie
  •