anemie mare-POSIBIL TALASEMIE

24-01-2008
mkypopescu
Nu este medic/terapeut
mkypopescu
am o fetita de 10 luni careia i-am facut niste analize la recomandarea dr.; rezultatele analizelor ne-au speriat pentru ca dr. a spus ca are o anemie mare si trebuie sa ii mai facem niste analize detaliate la Institutul de hematologie (tatal are talasemie minora si s-ar putea sa-l mosteneasca). Intrebarea mea este daca intr-adevar rezultatee denota asa ceva si daca un supliment de fier ar ajuta-o.Analizele ei:
homoleucograma:
WBC 11.3
RBC 5.46
HGB 10.3
HCT 33
PLT 655
MCV 61
MCH 18.8
MCHC 31
RDW 16.6
MPW 8.8
neutrofile nesegm 7
neutrofile segm 27
eozinofile 0
bazofile 0
limfocite 61
monocite 5
OBS MICROCITOZA POIKILOCITOZA HIPOCROMIE -SE RECOMANDA DETERMINAREA SIDEREMIEI ELECTROFOREZEI DE HEMOGLOBINA DUPA VARSTA DE 1 AN
1 comentarii
0
24-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Nu te sfatuiesti sa apelezi la un preparat de fier fara acordul medicului hematolog(ti s-a dat de facut sideremia special pentru a vedea daca e o anemie feripriva sau de alt tip)In cazul talasemiiilor administrarea ferului poate face si rau pentru ca nu asta e cauza anemiei si excesul de fier se poate depune in ficat si alte tesuturi.Oricum talasemia minora nu e o afectiune letala-vezi tatal fetitei.Asculta sfatul hematologilor numai dupa sideremie si electroforeza hemoglobinei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul