De o saptamana ma trezesc cu dureri de cap... anemie?

19-05-2014
mimi18
Nu este medic/terapeut
mimi18
Buna,

De o saptamana ma trezesc cu dureri de cap, in special deasupra ochilor, ca o presiune, stare de greata, fara energie, imi tremura putin mainile si picioarele. Daca asez capul pe perna, ma simt mai bine. Stari de genul asta am cam de 2 ani, dar au fost rare si treceau repede. Cand aveam 15 ani mi s-a spus ca am anemie, acum am 21. Eu am mai luat centrum si suplimenete pentru par, piele si unghii dar nimic. Credeti ca e anemia? Ma ingrijoreaza sa nu fie ceva la cap. Eu sunt in uk acum si mai dureaza cateva zile pana ma inregistrez la doctor. As avea nevoie de un sfat. Multumesc!
2 comentarii
0
19-05-2014, ora 12:31
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Din pacate nu cred ca puteti face ceva personal pentru ameliorarea situatiei, fara a avea sprijinul unui medic. Daca ati luat vitamine si nu s-a observat o ameliorare nu inseamna ca anemia a trecut, dar a pune aceste simptome pe seama anemiei, fara o abordare mai amanuntita a situatiei, este riscant. Inregistrati-va la un medic cat mai curand. Aveti o activitate zilnica ce va epuizeaza, sunteti obosita?
0
19-05-2014, ora 20:42
mimi18
Nu este medic/terapeut
mimi18
Am lucrat pana acum ca infirmiera, era destul de solicitant.Dar de 2 saptamani nu mai lucrez.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Anemia
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  •