anemie si infectie urinara | Forumul Medical ROmedic

anemie si infectie urinara

01-09-2010
lili29
Nu este medic/terapeut
lili29
buna ziua!de curand am fost la medicul de familie si mi-a spus k am anemie si infctie urinara si imi va da ceva ce contine fier.insa nu mi-a dat nimic.am fost la farmacie si mi-a dat supradyn.este bun pt anemie supradyn?
11 comentarii
0
15-10-2010, ora 21:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Parerea mea este sa nu iei suplimente de fier, cel putin nu acum. Infectia urinara este in general cu E-coli care iti mananca fierul si de aici anemia.
Mai fa o data analiza - urocultura cu antibiograma NEAPARAT - ca sa stii cu ce antibiotic sa te tratezi.
Vezi ca nu trebuie sa intrerupi tratamentul cu antibiotice timp de 10 zile , caci altfel nu trece si mai poate sa devina si rezistent. Eventual, verifica sa nu fie si o infectie vaginala si fa si un examen de secretie vaginala, tot cu antibiograma. Daca este deja fierul mic, e posibil sa fie ceva si pe acolo...
Nu inteleg de ce ti-a dat supradyn (vitamine ) si nu antibiotic !!!!
Dupa ce scapi de infectia urinara, o sa isi revina si fierul. Nu lua vitamine impreuna cu antibiotice, unele pot sa interfere !
0
31-10-2010, ora 00:21
me_diana
Nu este medic/terapeut
me_diana
buna si eu am problem mari cu anemia din cauza lipsei de fier si iau ferro-gradumet, sunt foarte bune si nu sunt nici scumpe.
0
27-06-2011, ora 23:25
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
trebuie facuta antibiograma si de vazut la ce este sensibil, de urmat tratamentul cu antibiotice, iar mai apoi de corectat anemia.Supradyn este un supliment nutritiv bogat in oligoelemente, min., deci contine si fe.nu are ce sa va dauneze.numai bine.Dr.Avram
0
07-08-2011, ora 17:25
simy22
Nu este medic/terapeut
simy22
Buna ziua.De cativa ani tot prezint semne de oboseala foarte dese in zona ochilor si a fruntii, mai ales la examene cand pot sa zic ca ma simt si deshidratata din cauza suprasolicitarii.O problema este ca desi sunt in vacanta si nu fac mai nimic, obosesc si simt nevoia sa dorm mereu(mai mult pt a tine ochii inchisi)uneori am chiar si ameteli.As vrea sa stiu daca aceste simptome au vreo legatura cu anemia si ce analize ar trebui sa fac.
As vrea sa mai precizez ca am urmat mai multe tratamente cu anitibiotice de-a lungul anilor pt. tratarea secretiei vaginale.De asemenea tot timpul am tenul si pielea corpului uscate, desi beau destula apa.
1
07-08-2011, ora 17:26
simy22
Nu este medic/terapeut
simy22
Referitor la comentariul anterior as dori un raspuns urgent!
Va multumesc !
0
22-08-2011, ora 00:18
rockshata
Nu este medic/terapeut
rockshata
Eu am luat thotema pentru anemie de fier, o fiola pe zi in suc de portocale si analizele mi-au iesit bine dupa o luna. Sanatate!
0
27-08-2011, ora 01:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Anemia de fier are o cauza, nu apare ea asa degeaba. Cel maides este provocata de o infectie cu e-coli care se hraneste cu fierul din organism. Tratamentul cu fier are destule efecte adverse si nici nu rezolva cauza, ba mai rau, are bacteria...mancare.
Faceti fetelor o analiza de secretie vaginala cu antibiograma eventual si o cultura pentru depistare streptococ grup B.
E-coli mai poate da si infectii urinare asa ca ar trebui facuta si o urocultura cu antibiograma ca sa se stie la ce este sensibila bacteria. Dupa ce dispare e-coli, cam intr-o luna se reface singur fierul.
Daca nu este gasita nici o infectie, atunci trebuie facute alte investigatii ce tin de metabolism.
0
30-07-2012, ora 17:23
gio678
Nu este medic/terapeut
gio678
buna ziua, am urinari dese si ma ustura, am infectie cu candidoza vaginala si de vreo 6 luni ametesc, am durei de cap, senzatie de greata, obosesc si mai tot timpul vreau sa dorm, la contact sexual am dureri mari si libidoul la 0.Am fost la doctor de mai multe ori dar Nolicin pentru infectie urinara e de moment, canesten pentru candida la fel, fierul la fel.NU STIU CE SA MA FAC!Am nevoie de un sfat URGENT va multumesc
0
18-08-2012, ora 20:59
doinaj
Nu este medic/terapeut
doinaj
Buna seara,
Acum doi ani am fost diagnosticata cu anemie hemolitica autoimuna idiopata si de atunci fac tratament cu medrol (am inceput cu 64 mg/zi dupa care am scazut dupa o scema data de medicul hematolog, asa incat acum am ajuns la 4 mg/zi). Din punct de vedere al hemoglobinei e bine, dar Testul Coombs direct este 1/100 si la imunologie Igm este mare - 420. Ma poate ajuta cineva cu o parere?
Multumesc.
0
20-08-2012, ora 00:23
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Mecanismul formarii de complexe imune in care medicamentul fara afinitate ptr eritrocit declanseaza un rasp anticorpic de tip IgM, administrarea medicamentului este urmata de formarea de complexe care interactioneaza la nivelul membranei eritrocitare cu fixare si activare, initiand consecutiv, hemolizaIgM este mare, ptr ca nr de anticorpi creste odata cu administrarea tratamentului in sine, insa daca tratamentul ar fi stopat, si s-ar reface analizele, poate ca niv de IgM n-ar mai fi crescut, insa e bine sa intrebati un hematolog despre asa ceva.
0
30-06-2013, ora 22:34
Lacatus Margareta
Nu este medic/terapeut
Lacatus Margareta
Buna seara. De cateva saptamani dupa-amiaza sunt foarte molesita si putin ametita. Adevarul este ca am fost in sesiune si nu m-am putut hrani asa cum ar trebui si nici nu m-am putut odihni destul. Parintii mei spun mereu ca sunt foarte palida, ca sunt foarte slaba, iar acum ametelile acestea si starea de somnolenta m-au facut sa ma ingrijorez. Ar putea fi vorba de anemie sau este ceva mai rau?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.