anemia la copil de 3 ani si 4 luni | Forumul Medical ROmedic

anemia la copil de 3 ani si 4 luni

29-04-2009
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
Am un baiat de 3 si 4luni de la 1an are hemoglobina 11, 6 si nu reusim sa ajungem la valori normale, tin sa precizez ca am facut tratament cu ferumm haussman picaturi.In urma cu 3 luni iar am facut tratament cu picaturi acum am terminat tratamentul ce ma sfatuiti in continuare sa fac?
7 comentarii
0
30-04-2009, ora 20:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cine ti-a spus ca Hb 11, 6 nu este o valoare normala???Celelalte valori ale hemoleucogramei sunt normale, nu-i asa? Medicul de familie asa ti-a spus, ca e indicata terapia cu fier? Doar la o Hb sub 10 si hematocrit sub 35 se poate vorbi de aport suplimentar de fier. Lasa copilul in pace caci este bine, alimenteaza-l normal, natural, complet si corect si nu-i mai da fier daca nu are un diagnostic cert de anemie si valori de laborator care sa indice terapia cu fier.Aportul nejustificat de fier poate creea probleme gastro-intestinale si alte neajunsuri.Numai bine!
0
03-05-2009, ora 14:13
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
HCT.la avut 31, 1%si in acelasi timp a avut si chiste lamblii.Va multumesc ca mi-ati raspuns si vreau sa-mi spuneti daca e nevoie sa mai facem analize.Ultimele analize pe care le-am facut au fost in ianuarie.Va multumesc.
0
03-05-2009, ora 16:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hematocritul era intr-adevar mic.Daca nu a avut tratament pentru lamblia roaga medicul de familie sa-ti dea terapie si pe la sfarsitul lui mai, la aproape sase luni, ii poti repeta hemoleucograma si examenul coproparazitologic.Astept sa ne scrii rezultatele analizelor.Numai bine!
0
03-05-2009, ora 22:02
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
Pentru lamblii am facut tratament in ianuarie, si tot asa mi-a spus medicul pediatru ca dupa sase luni sa repet analizele, asa voi face si am sa va scriu rezultatele.Multumesc ca mi-ati raspuns, numai bine si dv.
0
17-05-2009, ora 15:47
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
Buna, am revenit cu analizele, va scriu pe cele care nu s-au incadrat in vaorile normale:monocite 9, 5%;neutrofile47, 3%;con.med.de hem.eritr.33, 1g/dl;indice de distr.a plachetelor 10, 3%;sideremie42 umol/l.
Va scriu si citeva val.normale;hemoglobina12, 4g/dl;hematocrit 37, 5%;calciu seric 2, 28mmol/l;magneziemie 0, 93mmol/l;glicemie 97mg/dl;fosfataza alcalina 429u/l;aslo21u/l;si exam.coproparazitologic-negativ.intrebarea mea este daca mai trebuie sa-i administrez ceva pt.anemie, va multumesc
0
17-05-2009, ora 15:47
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
Buna, am revenit cu analizele, va scriu pe cele care nu s-au incadrat in vaorile normale:monocite 9, 5%;neutrofile47, 3%;con.med.de hem.eritr.33, 1g/dl;indice de distr.a plachetelor 10, 3%;sideremie42 umol/l.
Va scriu si citeva val.normale;hemoglobina12, 4g/dl;hematocrit 37, 5%;calciu seric 2, 28mmol/l;magneziemie 0, 93mmol/l;glicemie 97mg/dl;fosfataza alcalina 429u/l;aslo21u/l;si exam.coproparazitologic-negativ.intrebarea mea este daca mai trebuie sa-i administrez ceva pt.anemie, va multumesc
0
25-05-2009, ora 21:23
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
rog raspuns la intrebarea din 17-05-2009 va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •