andrei razvan -ruptura paleta humerala

10-11-2009
stoianmariana
Nu este medic/terapeut
stoianmariana
buna ziua! ma tot framant, deoarece aud fel de fel din partea unor oameni.
baietelul meu de 5 ani si 8 luni si a rupt mana stanga, paleta humerala, este in recuperare
o intinde f bine, mai are de lucru la indoit. medicii au zis ca va fi bine, dar oare asa este.
ii va creste manuta normal?
sunt disperata.
o misca f bine, o foloseste, dar o indoaie 120 de grade.
va multumesc f mult
a stat cu mana 1 luna si 2 saptamani in gips, a scos gipsul pe 6 octombrie si fac recuperare cu el de atunci.
2 comentarii
0
03-01-2010, ora 17:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai bine e sa faceti o radiografie de control a articulatiei cotului din mai multe incidente. Daca alinierea segmentelor sudate in urma fracturii e in regula, nu ar trebui sa fie probleme, mai ales ca cei mici consolideaza bine fracturile.
0
08-01-2010, ora 15:06
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
De obicei fracturile de paleta humerala sunt printre cele mai nenorocite fracturi la copil. Nu stiu ce fel de fractura a avut, nu stiu daca s-a tentat reducere ortopedica, daca a existat vreo deplasare a fragmentelor, daca s-a tras de manuta copilului. In general daca fractura nu a fost deplasata sau daca s-a redus corect recuperarea dureaza. Este o articulatie solicitata si solicitanta pentru copii. Cresterea membrului respectiv nu este mult afectata, nu va temeti, nu va ramane cu un membru superior mai scurt, aici singura problema care se pune sunt miscarile active, adica sa indoaie normal cotul. Nu recomand supra-alimentatia copilului cu lactate si vitamine si calciu ci o alimentatie echilibrata pentru varsta lui. Succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul