analize viermi intestinali

02-08-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Buna ziua

Am o fetita de un careia i-am descoprit astazi in pampers oxiuri. Dr. pediatru mi-a recomandat Zentel. As dori sa stiu daca trebuie sa mai fac si alte analize in vederea depistarii viermilor intestinali. Cum se depisteaza giardia ?

Cu respect,
oana
4 comentarii
0
02-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Prin analiza scaunului. Examenul se numeste coproparazitologic si depisteaza ouale de paraziti cu ajutorul microscopului.
0
02-08-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Va multumesc pentru raspuns, dar as dori cateva informatii mai precise in legatura cu giardia : exista o analiza speciala (antigen giardia) care se face in anumite laboratoare sau in orice laborator obisnuit ?
Cata vreme i s-a administrat Zentel mai este necesar examenul parazitologic in vederea depistarii altor paraziti ?

Cu respect,
oana
0
16-08-2007, ora 00:00
anan
Nu este medic/terapeut
anan
exista acesta analiza care iti poate arata sigur daca este giardia sau nu, se numeste test ELISA antigen giardia.
Se recolteaza din materiile fecale intr-un borcanas pe care-l primesti de la laborator. Rezultatul dureaza intre 10-15 zile si este un pic mai scump dar macar stii ceva cu certitudine.
Nu stiu daca-l fac toate laboratoarele. Eu l-am facut la primul laborator la care am intrebat, deci nu cred sa fie o analiza deosebita.
Sint revoltata ca medicii nu iti spun ca ai si aceasta alternativa, eu am aflat de ea de la altii parinti dupa ce ne-am chinuit cu analize de singe si coproparazitare.
0
18-12-2013, ora 22:15
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
testele antigen arata ca parazitul a trecut pe acolo nu ca ar fi si prezent, lasa o urma de toxina dar nu se stie daca mai exista viu in tractul digestiv, deci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Giardia - tratament la adult și copii
  •