analize urina biochimie si sediment

30-11-2007
irene-jose
Nu este medic/terapeut
irene-jose
As vrea sa stiu si eu la ce sa ma astept in urma rezultatelor analizei de urina: leucocite 500 /micro L, proteine 150 mg/dL0, hematii 250 /microL si examen sediment: relativ frecvente celule epiteliale scuamoase, rare leucocite, foarte frecvente hematii, prezente cristale de oxalat de calciu.
18 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ceea ce nu este in concordanta pe acest buletin de analiza sunt leucocitele care la un numar de 500/microL printr-o metoda de analiza ar trebui sa corespunda macar la frecvente in sediment. Ar fi posibilitatea ca acestea sa se distruga daca pH-ul ar fi > 7 iar densitatea scazuta si sa apara numai la prima metoda de determinare.
Oricum ceea ce apare in acest rezultat nu este imbucurator, poate fi vorba de o infectie, de litiaza urinara (calculi ce ranesc zona din jur si dau hematurie - eliminare de hematii in urina) care si ea predispune la infectii sau alte cauze de gravitate variabila ce trebuiesc cautate pentru tratament. Proteinele nu sunt in cantitate foarte mare, dar pot sugera debutul unei afectari functionale renale.
Trebuie sa va prezentati cat mai repede cu analizele la medicul de familie si impreuna sa stabiliti ce aveti de facut.
Numai bine!
0
02-12-2007, ora 00:00
irene-jose
Nu este medic/terapeut
irene-jose
Multumesc pentru raspuns. Densitatea este 1020 si pH = 6. Mai mult ma ingrijoreaza faptul ca am facut o coplosuspensie acum 3 luni si-mi este teama sa nu fie o reactie a organismului impotriva corpurilor straine cu care a fost suspendata vezica, avand in vedere ca am Rh negativ. Daca este asa cum imi pot da seama de acest lucru?
0
05-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Rh-ul negativ nu poate influenta acest raspuns. Rh-ul negativ trebuie avut in vedere numai la o eventuala transfuzie, avort sau sarcina cu fat Rh pozitiv.
0
07-12-2007, ora 00:00
abigail
Nu este medic/terapeut
abigail
Rog Dr.I.F. sa imi" traduca" urmatoarele rezultate de biochimie urinara
pentru un copil de 10 ani:
densitate >1030
ph 5.5
albumina-negativ
glucoza-negativ
sange-negativ
pigmenti biliari-negativ
corpi cetonici-negativ
nitriti-negativ
leucocite-negativ
urobilinogen<1mg/dl

Multumesc
0
07-12-2007, ora 00:00
abigail
Nu este medic/terapeut
abigail
sediment urinar: leucocite-rare
flora microbiana-foarte rara
celule epiteliale-foarte rare
Va rog precizati-mi care poate fi cauza densitatii mari si a ph-ului mic si bineinteles ce consecinte poate avea
Multumesc
0
07-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu sunt modificari notabile ale sumarului de urina. Densitatea urinara este la limita superioara si poate fi data de consum scazut de lichide (deshidratare) si pH-ul la limita inferioara ce apare in cazul unui consum crescut de carne sau medicamente acide (vitamina C), sare de lamaie etc. Asa ca nu sunt motive de ingrijorare.
Numai bine!
0
05-08-2008, ora 00:00
vlad_rodica1959@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vlad_rodica1959@yahoo.com
Buna ziua!As dori sa stiu
ce reprezinta nitritii din biochimia de urina ? Si daca faptul ca valoarea normala ce trebuia. sa fie negativa a iesit pozitiva asa cum scrie in raportul medical reprezinta o stare anormala. Multumesc!!!!!!!!
0
18-09-2009, ora 14:53
BabyBubuDeea
Nu este medic/terapeut
BabyBubuDeea
Buna ziua! Mi-am facut recent analizele uzuale si ma ingrijoreaza cele de biochimie urinara. Rezultatele sunt :epitelii plate - frecvente libere si in placarde; leucocite : rare; mucus: rar. Senzatia de mictiune survine si noaptea, dar nu am usturimi in momentul mictiunii. In urma cu aproximativ o luna am urmat un tratament de 4 zile cu norfloxacinum datorita faptului ca aveam dureri in regiunea vezicii urnare, dar nu si usturimi. In urma tratamentului, starea mea s-a ameliorat. Acele epitelii plate in sedimentul urinar imi pun un semn de intrebare... Banuiesc ca ar mai putea proveni si de la nivelul aparatului genital.As dori un sfat medical. Multumesc!
0
07-10-2009, ora 08:22
Luiza Z.
Nu este medic/terapeut
Luiza Z.
Buna ziua!Ieri mi-am luat rezultatele de la analize si cele de la urina biochimie, adica leucocitele mi-au iesit 500.restul au iesit bine.ce inseamna asta?vreau sa va mai zic ca in urma cu cateva zile am fost la medic si mi-a dat tratament pt infectie urinara si o raceala :ampicilina si gentamicina injectabil si aceste analize de facut.in urma acestui tratament raceala mi-a mai trecut dar infectia urinara nu, ba din contra este mai rau.ma ustura foarte tare cand urinez, am mancarimi si ma si doare.ce sa fac?si toate mancarimile astea sunt si in jurul vaginului.va rog sa imi rasp ca sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac!va multumesc.
0
08-03-2010, ora 11:43
bib
Nu este medic/terapeut
bib
Buna ziua. As dori si eu sa imi interpretati urmatoarele rezultate la un sediment de urina :
Celule epiteliale plate - relativ frecvente
Leucocite - relativ frecvente
Hematii - relativ frecvente
Cristale oxalat de calciu - frecvente.
Va multumesc !
0
15-03-2010, ora 20:20
lizpopescu
Nu este medic/terapeut
lizpopescu
Buna seara. As dori sa imi interpretati urmatoarele analize la urina

proteine 1+
leucocite 1+
celelalte sant in limite normale
va multumesc!
0
22-04-2010, ora 20:12
ISABELLA M
Nu este medic/terapeut
ISABELLA M
buna seara ; as dori o interpretare pentru urmatoarele analize la urina
leucocite 3+=Ca500Leu/uL
urobilinogen - normal 3.4 umol/L
sediment urinar
- foarte rare hematii
- frecvente celule epiteliale plate
- numeroase leucocite

celelalte normale

multumesc frumos !
0
18-07-2010, ora 11:42
nico nico
Nu este medic/terapeut
nico nico
buna. as vrea si eu o interpretare pentru urmatoarele analize;
hematologie
granulocite 10.0 val.normala.2.6-6.6
GRANULOCITE%82.4H val.normale 42.0-65.0%
biochimie sange
glicemie 143 val.normale 60-115/mg/dl
sodiu135 val.normale138-155/mg/dl
alat 69 val.normale 5-65/U/L
biochimie urina
leucocite 25 val.normale negativ-sub10/uL/uL
0
03-03-2011, ora 02:10
acibutu
Nu este medic/terapeut
acibutu
imi puteti spune va rog ce este in neregula la aceste valori ale analizei urinei? LEU- NEG; NIT-NEG; URO-0.2 mg/dl; PRO- NEG; PH-6, 5; BLO= +- 10Ery/ul; SG=1.010; KET=neg; BIL= neg; GLU= neg; ma ingrijoreaza acel ph 6, 5 si celelalte valori care nu sint negative! va multumesc.
0
04-08-2011, ora 15:42
gabielle88
Nu este medic/terapeut
gabielle88
Buna ziua!sunt insarcinata in 34 de saptamani si tocmai am primit rezultatele unor analize si momentan dr meu este plecat si nu mi le poate interpreta, va rog, daca puteti sa imi oferiti o mana de ajutor
pt sumar de urina
GLU normal
PRO negativ
BIL negativ
URO normal
PH 5.5
SG 1007
NIT NEGATIV
KET NEGATIV
leucocite 500
BLD NEGATIV
sediment epitelii plate RELATIV FRECVENTE
sediment leucocite FRECVENTE
sediment germeni RELATIV FRECVENTI
iar la hemoleucograma completa
WBC 11.931
NEU 9.251
LYM 1.73
MONO 0.831
EOS 0.10
BAS 0.02
NEU %77.51
LYM% 14.52
MONO % 7.00
EOS% 0.82
BAS% 0.22
RBC 4.112
HGB 13.20
HCT 38.90
MCV 94.60
MCH 32.11
MCHC 33.90
RDW 12.60
PLT 186.00
MPV 10.20
PCT 0.19 PDW 12.00
UROCULTURA STERILA
0
07-09-2011, ora 18:54
fordonf
Nu este medic/terapeut
fordonf
Va rog sa imi spune-ti daca in cazul meu o femeie, 30 ani, ph 5, densitate 1010, cca 10 eritrocite /microlitru, rare celule epiteliale plate, ce indica, sunt ok?
0
19-11-2011, ora 09:47
dezarie
Nu este medic/terapeut
dezarie
Buna ziua,

As dori interpretarea analizelor urmoatoare:

Urina biochimie si sediment

Leucocite 1-4 1-4
Cristale oxalat de calciu
Celule epiteliale scuamoase 1-15 1-15
culoare galben
turbiditate clara
nitriti negativ negativ
glucoza nedecelabil nedecelabil
corpi cetonici negativ negativ
urobilinogen normal normal
bilirubina negativ negativ
densitate 1017 1015 - 1025
pH 5 4.8 - 7.4
leucocite /?L negativ negativ
proteine mg/dL negativ negativ
hematii /?L negativ negativ


Multumesc.
0
09-10-2012, ora 15:45
Maradecor
Nu este medic/terapeut
Maradecor
Buna ziua, va rog sa imi cititi si mie rezultatul sumarului de urina in conditiile in care singurul rezultat anormal este la hematii 500 si leucocite 300 si nitriti pozitiv.Va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.