analize urina

19-06-2015
gabriela_pl
Nu este medic/terapeut
gabriela_pl
Am facut analizele care au iesit toate bine in afara reflectometrie urina, respectiv 1.010 densitate - fata de val.ref.1.015-1.022, iar pH 8 fata de 5.0-6.5. Va rog sa-mi spuneti daca trebuia sa urmez o dieta anume si ce inseamna acest lucru.Mentionez ca obisnuiam sa beau o cana de cafea pe zi, dar intre timp am renuntat gandindu-ma ca aciditatea ar putea proveni de la aceasta. Pot bea ceai verde in loc? Va multumesc!
5 comentarii
0
21-06-2015, ora 20:38
vasilep
Nu este medic/terapeut
vasilep
fica mea a stat in preajma unora care au fumat etno botanice vor fi problem la testul de sange si urina facut pentru scoala de stewardese ?

multumesc
0
27-06-2015, ora 01:36
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Gabriela, corpii cetonici urinari, glicozuria(glucoza din urina) si glicemia cum sunt? Sunteti vegetariana? Aveti vreun diagnostic stabilit de un medic?
Numai bine!
0
27-06-2015, ora 01:38
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Vasilep, daca a stat in preajma unor persoane care au fumat etnobotanice, in mod sigur nu va avea nici o problema. Ecuatia se schimba daca si ea consuma droguri.
Numai bine!
0
01-07-2015, ora 15:41
gabriela_pl
Nu este medic/terapeut
gabriela_pl
Doamna dr. am fost la medicul de familie care mi-a spus ca probabil nu am baut suficiente lichide. Nu mi-a dat nicio indicatie terapeutica. Celelalte rezultate sunt in limite normale: Corpii cetonici - negativ, glucoza, proteine, nitriti, urobilinogen, bilirubina- toate negativ. Glucoza in sange - 78, rezerva alcalina - 26, 2 uree- 31 creatinina 0, 79 Ca total - 9, 76.
0
05-07-2015, ora 17:36
lachriss
lachriss
D-na gabriela pl, la pH = 8 urina nu este acida, ci alcalina. Densitatea urinara scazuta, in conditiile in care ureea si creatinina sunt OK, indica faptul ca ati consumat multe lichide inainte de recoltare. Din punctul meu de vedere, analizele dv nu ridica nici un fel de probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: