la gradinita este un copil cu TBC... cum ar trebui procedat?

24-01-2009
alibora
Nu este medic/terapeut
alibora
buna ziua,
la gradinita unde sunt inscrisi copiii mei exista un copil care a fost diagnosticat cu tbc acum 3 zile; in prezent este internat la Bucuresti pentru o luna; problema este ca parintii nu vor sa anunte gradinita; cum ar trebui procedat? sa anunt eu sau sa fac analize doar copiilor mei?
3 comentarii
0
25-01-2009, ora 02:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cat mai urgent stati de vorba cu directorul gradinitiei si spuneti-i sa demareze prcedurile in acest caz, este OBLIGAT!!! In caz ca refuza, sau spune ca face ce trebuie spuneti-i ca atunci sigur este de acord sa informati si inspectoratul de care apartine gradinita! Sigur ca puteti face analize copiilor, dar nu lasati problema asa, orice copil poate sa se imbolnaveasca! Nu va fie jena sau sa va lasati intimidati, TBC-ul este o boala care poate afecta viata! Faceti tot ce trebuie facut pana nu se mai imbolnaveste vreun copil. Numai Bine!
0
25-01-2009, ora 12:44
andora
Nu este medic/terapeut
andora
TBCul este o boala foarte serioasa dar din fericire nu foarte contagioasa.Oricum trebuie facut si la gradinita un control epidemiologic.Pentru mai multa siguranta puteti face un IDR[adica o portocala }cu PPD copilului d-voastra care se poate face si la circa de care apartineti Daca este in regula nu are sens alta analize
0
30-05-2009, ora 12:44
croitoru
Nu este medic/terapeut
croitoru
buna ziua,
sunt diagnosticata cu insuficienta cronica renala de doi ani si jumatate ( tin sa precizez ca am rinichi unic, operatia am avut'o in februarie 2007) si acum o luna de zile analizele BK mi;au iesit pozitive! Cand m'am operat domnii Doctori mi'au zis k rinichiul scos nu era infectat cu acest microb, TBC'ul urinal facandu'l mai tarziu in urma unei traume, stres...Rinichiul care il mai am functioneaza in proportie de 35 % si de cand am inceput tratamentul pentru TBC mi'au aparut bube pe tot corpul, am fost la doctorul care se ocupa de cazul meu, mi'a dat un tratament de vitamine intravenos dar organismul meu nu raspunde.Ceea ce mi se pare mie suspect este ca nu mi'au facut o antibiograma( chiar daca am rugat frumos sa mi se faca) si imi este frica ca organismul meu nu poate rezista la multe "incercari" de antibiotice!Va rog sa imi dati mai multe informatii despre TBC'ul urinal pentru ca am cautat si pe internet si am si citit in carti de medicina dar nu cred ca am gasit destul si ceea ce ma intereseaza pe mine!Va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa tin contact si cu medicul meu urolog pentru ca nici despre acest lucru nu am fost informata! Va rog sa imi spuneti care este pasul cel mai important la boala mea si in primul rand la cazul meu avand in vedere ca am un singur rinichi!Va rog sa imi spuneti care este perioada de incubatie la TBC'ul urinal!
Va multumesc din suflet si astept un raspuns la toate rugamintele mele!
Cu Sinceritate,
Croitoru Elvira
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.