analize sumar urina+sediment

05-11-2007
narcisamaria
Nu este medic/terapeut
narcisamaria
Va rog sa interpretati urmatoarele rezultate:
Glucoza - normal
proteina - negativ
urobilinogen - normal
bilirubina - negativ
corpi cetonici - negativ
nitriti - negativ
eritrocite - negativ
leucocite - negativ
Ph - 5.50
Densitate - 1.025
epitelii plate - frecvente
leococite - rare

Va multumesc anticipat
7 comentarii
0
06-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Analizele sunt in regula.
0
01-12-2010, ora 00:44
carmenbea
Nu este medic/terapeut
carmenbea
buna, sunt Carmen, va rog sa imi interpretati sumar urina:densitate:1.015, ph-5.0, leucocite-neg, nitriti-neg, bld-10+, proteine-neg, glucoza-neg, urobilinogen-0, 1 norm, epitell-rare, hematii-rare, flora microbiana-nedecelabila, celelalte sunt negative.Acum 8 luni bld a iesit negativ, Rar fac cistite si in tinerete am avut piatra, pe care am eliminat-o.Am 53 ani.La analize sange:vsh-19 (am sinuzita), eos-0.62, colesterol total-285(am luat crestor am avut 150mg/dl, am intrerupt si iar am 285), LDL-207mg/dl, HDL-54.7mg/dl, trigliceride-116.5mg/dl celelalte analize sunt bune, Astept raspunsul, va multumesc!
0
01-12-2010, ora 00:54
carmenbea
Nu este medic/terapeut
carmenbea
buna sunt aceeasi Carmen am primit rezultatul si la papanicolau:originea esantionului:exocervicala, endocervicala, menopauza, fara leziuni vizibile, tip frotiu conventional, satisfacator pt evaluare, celule endocervicale prezente, atrofie, cl 2, repetare de rutina, va multumesc.
0
01-12-2010, ora 17:19
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Rezultatul la Papanicolaou este bun, la urina prezenta de rare hematii ar putea fi data de posibili calculi renali sau nisip renal. Problemele cu colesterolul total si LDL nu trebuiesc ignorate, puteti incerca o vreme sa tineti regim si eventual sa cautati la magazinele naturiste ceaiuri de scadere a colesterolului (sunt eficiente), iar daca asa nu aveti rezultate, atunci trebuie sa continuati tratamentul medicamentos.
Multa sanatate!
0
28-12-2010, ora 23:45
alex2011
Nu este medic/terapeut
alex2011
Buna seara, am facut analizele, doamna doctor mi-a spus ca e totul in regula si acasa m-am uitat si eu peste analize si am vazut ca la proteine apare 25mg/Dl si ar trebui negativ. Mentionez ca in dimineata in care am recoltat urina am mers la toaleta de vreo 5ori in noaptea de dinainte(bausem multa apa seara), nu stiu daca are importanta si inca ceva: merg sala am 190 78kg si am o dieta destul de bogata in proteine+iau suplimente vitamine +minerale.
Astept raspuns, va multumesc
0
13-01-2011, ora 02:02
astrabuca
Nu este medic/terapeut
astrabuca
ANALIZE:
monocite 0, 41
hematii numeroase
leucocite foarte rare celule epiteliale rare
volum trombocitar 12, 3
Ma simt mereu obosita, dorm mult, nu am pofta de mancare, am pielea foarte sensibila la frig si as dori sa stiu daca hepatita C se poate transmite prin saliva sau zgarieturi directe.multumesc
0
08-03-2013, ora 12:44
arian05
Nu este medic/terapeut
arian05
buna! am o rugaminte pt cine imi poate spune: ce inseamna flora microbiana nedecelabila. mi-am facut analize iar la sectiunea flora microbiana mi-a iesit "rara", iar la intervalul biologic de referinta vad ca scrie "nedecelabila"? cum se interpreteaza? multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •