analize sange... mi e frica sa nu fie cancer, ce parere aveti?

28-07-2013
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna seara, asi dori sa mi rasp la niste intr...am o adenopatie supraclaviculara stanga, mi am facut niste analize sange.rezultatele ar fii...lym crescut-46, 5%, gra%44, 0%, hemoglobina11, 23g/dl, hematii3, 72ori10 12dl, hematocrit33%, indice de distributie a trombocitelor11, 8%si vsh marit si densitate 1030 in rest sunt bune.deci vsh, lym si densitatea marite iar celelalte ce le am scris sunt scazute.cum sunt?se poate de aici sa am adenopatia?o am de 2, 3 luni.inseamna k am cancer, sunt disperata.m-au trimis la pneumologie nu am nimic, endo nu am nimic.ce poate sa fie?luni merg la hematologie.mi e frica sa nu fie cancer, ce parere aveti?mentionez ca adenopatie e nedureroasa, mobila si de 1, 5 cm.va multumesc
5 comentarii
0
28-07-2013, ora 08:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Radiografie la plamani ai facut ? Dar o ecografie abdominala ? ai scazut in greutate in ultimul timp, mai ai si alte probleme de sanatate ? trebuie sa se afle cauza anemiei si sa primesti tratament...Stai linistita si nu te gandi la ce e mai rau ; ceea ce se stie sigur acum e ca ai o anemie usoara..aceasta poate avea multiple cauze..
0
28-07-2013, ora 11:42
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna ziua d-na doctor.va multumesc pt raspuns.am facut radiografie la plamani, nu am nimic, am fost la endo, nu am nimic, de la endo m-a trimis la hematologie, maine merg.nu am scazut in greutate, nu am alte probleme de sanatate.ma gandeam sa fac testul de toxoplasmoza, poate de acolo am adenopatia asta.nu stiu ce sa cred, ma gandesc la ce e mai rau, sunt ff stresata si trista.am caine, iubesc f mult animalele si ma gandesc sa nu am toxoplasmoza.se poate daca am toxoplasmoza sa fie ganglionul asa de 2, 3 luni ?e tare, mobil si parca cand e mai mare cand e mai mic.va multumesc
0
28-07-2013, ora 19:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In toxoplasmoza adenopatiile sunt multiple.pisica e de vina pentru transmiterea parazitului ce produce boala la om.Eu zic sa stai linistita si nu fi stresata din cauza unui ganglion..sa urmezi tratamentul pe care-l va da hematologul si sa repeti in toamna analizele.
0
28-07-2013, ora 23:31
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
va multumesc din suflet1
0
31-07-2014, ora 11:56
gabryelalion
Nu este medic/terapeut
gabryelalion
Buna ziua!
De o luna am o inflamatie in fosa supraclaviculara stanga catre terminarea claviculei care imi da dureri de umar si catre omoplat.parca ar fi ceva lichid nu are o forma.am facut CT apax pulmonar si cervical care nu prezinta formatiuni.analizele medicale perfecte cu exceptie LDH si CK care sunt marite pt ca sunt purtatoare a unei gene care produce DMD.medicul mi-a prescris Xefo rapid, Mydocalm si Diclac unguent.Ar putea fi afectiune musculara sau de tendoane?Am un baiat cu distrofie duchenne si il ridic zilnic si ani de zile l-am dus in brate.Poate fi urmari ale efortului?Am tratament si de la reumatolog cu Aflamil si StopArtroz Ultra.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •