analize rog a fi interpretate

04-06-2010
adrianvlaicu
Nu este medic/terapeut
adrianvlaicu
Am 30 de ani, 82 kg, 1, 80 m si mi-am facut urmatoarele analize : rog a fi interpretate : in vederea stabilirii daca am sau nu o disfunctie erectila de natura organica
TSH - 0.954 uUI/mL de referinta 0.27 - 4.20
TESTOSTERON - 22.47 nmol/L de referinta 9.9 - 27.8
TESTOSTERON LIBER - 0.045 nmol/L de referinta 0.015 - 0.145
SHBG - 32.23 nmol/L de referinta 14.5 - 48.4
LH - 8.48 mUI/mL de referinta 1.7 - 8.6
PROLACTINA - 272.3 uUI/mL de referinta 98 - 456
ESTRADIOL - 103 pmoI/L de referinta 28 - 156
COLESTEROL TOTAL - 178 150 - 200
HDL - 59 35-60 risc C 45 si prognoza buna 65
LDL - 103 0-130
TRIGLICERIDE - 53 50-150
GLICEMIE - 78 70-110
VSH 5 si 10 bun
TENSIUNE 13 cu 8
ECOGRAFIE perfecta

Probleme la testosteronul liber, shbg, L H, LDL si cam mic HDL ??? ce tratament sa urmez ??? cam care ar fi cauza disf erec rezultata din analize ?
1 comentarii
0
09-06-2010, ora 00:05
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Daca tot nu raspuns nimeni...

conform cu ce scrie aici este 1 kil in plus! (LOL!)
http://www.nhlbisupport.com/bmi/bmi-m.htm

In rest...

Sa zicem ca e ceva fizic! Trebie avut in vedere
-surse de zinc (vreo 20 mg/zi) deci cand in cand seminte dovleac +in macinat + suplimente
-surse de arginina - seminte susan (necesara pt sinteza de oxid nitric - elasticizarea vaselor de sange, deci o erectie tzapana)
-surse de antioxidanti
-sanatatea sist cardiovascular
-istoric de abuzuri?, deci o tzara de abstinenta nu a facut rau nimanui, mai ales daca iesi din casa.
-sunt recomandate niste revigorante sexuale maca, ginseng siberian, catina etc, nu toate simultan
-aveti in alimentatie alimente alcalinizante + cele cu proteina ?

http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-sanatoasa/hiperaciditatea-demineralizeaza-organismul-315123.html
http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-echilibrata/avantajele-dietei-alcaline-313888.html

-ar putea ajuta imbunatatirea florei intestinale deci niste probiotice cu lactobacili (enterolactis duo, +ecoflorina etc)
-in rest cautati detalii despre dieta low-carb, oamenii "puternici" au un consum limitat de carbohidrati-dulce, cereale etc. Economia de insulina oferind astfel avantaje remarcabile, inclusiv asupra potentei.

aspectul psihologic ce influenteaza pe cel somatic
nu ati dat detalii despre starea dvs psihica.

iar intervine omega 3, flora intestinala benefica, surse de magneziu (tot felul de nuci, seminte : canepa, seminte fl soarelui si ce am mai mentionat)
ceaiul verde asigura o stare mentala pozitiva

-
Pt imbunatatirea HDL se recomanda miscarea zilnica, si o solutie buna: completarea necesarului lipidic cu grasimi vegetale din seminte si nuci. De exemplu acidul lauric (grasime saturata foarte sanatoasa) din nuca de cocos creste HDL.. Acidul palmitic omniprezent in grasimile animale poate avea o multime de efecte negative daca este asociat cu carbohidrati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.