analize pentru ficat

23-04-2009
mihaela55
Nu este medic/terapeut
mihaela55
Buna ziua
Tatal meu are 62 de ani iar rezultatele analizelor sunt:
#bilirubina directa 0.23 mg/dl
#bilirubina totala 0.41 mg/dl
#colesterol 6.55mmol/l sau253.29mg/dl
#gama gt 60U/l
#TGO 25 U/l
#TGP 26 U/l

#Tymol 1.11UML
#sulfat de zinc 8.76 USH
As dori sa aflu daca rezultatele se incadreaza in valori normale si daca sunt necesare analize suplimentare.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
24-04-2009, ora 18:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, doar colesterolul si GGT sunt putin peste normal, dar nu-i nici o problema.Sa fie atent la alimentatie. Mergeti cu aceste analize si la medicul lui de familie.Numai bine!
0
19-03-2010, ora 18:06
liviko
Nu este medic/terapeut
liviko
buna ziua doamna am asa o intrebare raspundetimi va rog:am 24 de ani ma simt perfect sanatos nu am nici dureri de ficat sau in general dureri dar problema e c ade citeva luni dau analizele la singe si imi arata de fiecare data bilirubina tot mai marita si marita cu toate ca am dat analize ADN si nu am nici un fel de hepatita tin si diet astricta consum numai ceaiuri din plant e si maciesi, beau si pastile ursosan si rozmarin dar tot ieste si mai marita bilirubina, ultimile analize sunt bil totala 50 umol/l(norma 1, 7-21), indirecta 42umol/l(norma1, 7-15), directa 8, 3 umol/l(norma0-6).ce trebuie sa fac medicii spun ca nui nimic va scadea dar vad ca ea se mareste din contra...va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.