analize medicale pt dr I.F.

14-12-2007
alina simon
Nu este medic/terapeut
alina simon
Revin cu explicatii am facut o hlg in nov la acre erau modificari la globulele rosii RBC-4, 80 HB 8, 8 HCT-30, 1 MCV-70 MCH20, 5 MCHC 30 RDW 19, 5 am fost la medic si mi s-a spus ca am anemie feripriva spunanadu-i ca singura mae sangerare est la ciclu care este mai abundent si ca tabletele de fier nu le prea tolerez digestiv.Am facut sapte perfuzii si am repetat analizele la o saptamana globulele rosii iarasi modificate: RBC-4, 86 HGB-11, 4 HCT-35, 3 MCV-72, 7 MCH-23, 5 MCHC 32, 4 RDW-26, 8 FORMULA LEUCOCITARA NN-1% NS-44% EO7%LY-43% MO-5% MORFOLOGIA ERITROCITARA DIN DEGET HIPOCROMIE, ANIZOCITOZA, MICOCITE, OVALOCITE.Am fost la un hematolog care s-a uitat cam evaziv peste analizele mele spunanadu-mi ca am tot anemie feripriva saiau fier in continuare si la insistentele mele mi-a indiocat o electroforeza a hemoglobinei care ar exclude o beta talasemie.La noi in sibiu aceasta analiza se poate face numai la un laborator cu programare si numai in ian m-am programat Intrebarea mea este pot sa iau fier in continuare influenteaza in vreun fel aceasta analiza si daca putei sa va dati si dvs cu parerea ar putea fi ceva grav sa imi fac probleme singurele simptome :o usoara oboseala si o paloare a tegumentelor pe care o am de mai mult timp tenul meu este mai alb de fel si mai pigmentat.Mii de multumiri
1 comentarii
0
16-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In explorarea unei anemii microcitare hipocrome cum e in cazul dumneavoastra, trebuia dozat fierul seric, iar in cazul unei valori scazute a acestuia se mai puteau doza feritina si capacitatea de fixare a transferinei pentru a putea diferentia o anemie feripriva de o anemie inflamatorie (caz in care apareau si modificari ale testelor inflamatorii - fibrinogen, proteina C reactiva..). Sigur ca la hemoleucograma dumneavoastra ne puteam gandi si la o forma minora de talasemie, insa daca ar fi fost asa, in aceste cazuri fierul seric e in general crescut si probabil ca nici nu ati fi avut asa un raspuns dupa tratamentul cu Venofer (ati castigat aproape 3g/dl la hemoglobina). RDW-ul (distributia eritrocitelor in functie de volum) este mai crescut decat prima data pentru ca in urma aportului de fier au aparut si hematii cu dimensiuni apropiate de limitele normale, adica sunt doua populatii de hematii - unele de dimensiuni normale si altele mici.
Puteti lua fier in continuare, dar cu repetarea sideremiei periodic, nu influenteaza electroforeza hemoglobinei.
Eu va mai sfatuiesc sa fiti atenta la eventuale sangerari (scaun inchis la culoare - negru, lucios ca pacura - melena, atentie si la urina) si chiar sa faceti analiza pentru hemoragii oculte in scaun (test Adler) si un sumar de urina (daca nu ati facut pana acum).
Va doresc multa sanatate si daca mai aveti vreo nelamurire si va pot ajuta... cu cea mai mare placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.