analize medicale aslo

21-06-2007
asterix45
Nu este medic/terapeut
asterix45
in urma analizelor generale de sange, valoarea ASLO mi-a iesit de 481 ( fata de <250, cat ar fi fost normal).
VSH-ul este in valori normale: 11, fibrinogen-ul la fel : 237.
Singurele valori anormale au fost la ASLO, sumar urina- cu sediment: leucocite-25 ( ar fi trebuie sa fie absente) si monocite- 9.08% ( limita maxima era 8%).
In ziua cand am facut aceste analize, aveam o usoara inflamatie a amigdalelor; poate din aceasta cauza este aslo crescut.
Care ar fi metodele prin care sa se poata localiza existenta unui eventual stafilococ sau streptococ?

Un alt aspect, este ca la analiza urinei am primit urmatoarele constatari:
- rare celule epiteliale;
- rare leucocite ( 7-8/camp);
-prezenta flora microbiana;
- prezenta saruri amorfe.
Nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijoreze aceste concluzii, de aceea as aprecia un raspuns cat mai complet din partea dumneavoastra
multumesc
1 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valoarea izolata a ASLO crescut nu reprezinta un semn de infectie, ci o dovada ca in urma cu cateva saptamani-luni a existat o infectie cu Streptococ beta-hemolitic in gat. E bine de efectuat si un exudat faringian, pentru a infirma infectia, dar cat timp doar ASLO este crescut, nu e vorba de amigdalita sau reumatism articular acut. Valoarea ASLO trebuie urmarita in timp; in cateva saptamani ar trebui sa se normalizeze.
Analizele urinare - leucocitele sunt in cantitate mica, dar pentru a fi siguri ca nu e vorba de o infectie urinara ar trebui repetat sumarul de urina si urocultura, dupa o igiena riguroasa inainte de recoltare, deoarece e posibil ca flora microbiana prezenta sa fie flora prezenta in mod normal pe piele-mucoase.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.