analize medicale

15-05-2009
pascumd
Nu este medic/terapeut
pascumd
la analizele medicale valoarea trigliceridelor serice este de 1165 iar glucoza in urina 1000mg/dl. ce inseamna si ce trebuie sa fac?
9 comentarii
0
16-05-2009, ora 00:10
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua, dupa aceste analize aveti hiper-trigliceridemie, adica unele grasimi din sange numite trigliceride sunt foarte crescute, si respectiv glucozurie masiva, adica prezenta glucozei in urina in cantitate mare, lucru ce semnifica si glicemie crescuta.Va recomand sa consultati urgent un medic de Diabetologie si boli de nutritie sau macar medicul de familie.
Multa sanatate,
dr. Hiastru
0
16-05-2009, ora 10:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Valorile sunt enorme!!! Sigur nu ai uitat sa pui virgulele ? Sau te joci?La asa o glicozurie ar trebui sa fii in coma hiperglicemica.
0
16-05-2009, ora 11:25
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Buna ziua Dna(Dle) Doctor,

As dori sa aflu daca prezenta glucozei urinare(5mg/dL) poate avea vreo semnificatie patologica.
Mentionez ca analiza s-a facut din urina de dimineata, nu din cea recoltata in 24 ore.
Mai adaug ca am restul analizelor in limite normale(la ultima masuratoare in laborator glucoza serica a fost 105(valori normale:(60-110), iar Hb A1c:5, 76%(valori normale: 4, 8-6)
De ceva timp, am o stare de astenie accentuata si senzatia de gura uscata. Medicii care m-au vazut, nu au ajuns la nicio concluzie.mi s-a recomandat regim fara dulciuri concentrate si controlul glicemiei periodic.
Poate fi vorba de un diabet zaharat la debut?Mentionez ca nu am in familie cazuri de diabet.
Va multumesc mult!
0
16-05-2009, ora 17:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu este vorba de diabet.Glicozuria detectata este normala.Poate ca trebuie sa consumi mai multe lichide si ai nevoie de suplimente vitaminice si minerale.Recomandarile medicilor sunt foarte bune, controleaza glicemia periodic si abtine-te de la dulciuri concentrate.Numai bine!
0
16-05-2009, ora 19:38
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului si vestile bune!
0
11-06-2009, ora 15:11
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
buna ziua! La ultimile analize facute mi-au iesit trig 408 mg, chol183 mg si glic 99 mg.Ce credeti ca am de facut in continuare. Multumesc
0
30-10-2009, ora 15:18
ulisebv
Nu este medic/terapeut
ulisebv
Am colesterol total 224.00 mg/dl, trigliceride 283.00 mg/dl, leucocite 25/ul, monocite 8, 3%, celelalte rezultate se inscriu in valorile normale. Medicul de familie pune totul ptr. ca am 79kg la 174cm si trebuie sa slabesc, dar eu am un disconfort in partea stanga despre care se spune ca ar fi de la colon! Sant ingrijorat, disconfortul continuua iar medicul spune sa nu ma ingrijorez! Cu respect, daca se poate spune mai multe despre ceea ce am aratat. Numai bine!
0
02-11-2009, ora 10:30
ulisebv
Nu este medic/terapeut
ulisebv
Poate ca trebuia sa incep cu varsta! Am 60 ani. Am colesterol total 224.00 mg/dl, trigliceride 283.00 mg/dl, leucocite 25/ul, monocite 8, 3%, celelalte rezultate se inscriu in valorile normale. Medicul de familie pune totul ptr. ca am 79kg la 174cm si trebuie sa slabesc, dar eu am un disconfort in partea stanga despre care se spune ca ar fi de la colon! Am fost internat si mi-au facut radiografii abdominale(ficat, pancreas colon, bila, vezica urinara, biliara, rinichi, prostata), radioscopie la stomac, au spus ca totul e normal. Disconfortul dureaza de 3ani. Sant ingrijorat, disconfortul continuua, nu in fiecare zi, iar medicul spune sa nu ma ingrijorez! Cu respect, daca se poate spune mai multe despre ceea ce am aratat. Numai bine! Va multumesc mult!
0
07-02-2013, ora 20:33
sandybel
Nu este medic/terapeut
sandybel
Buna seara sotul meu are diabet si este sub tratament, astazi a luat rezultatul la niste analize, toate aproape bune in afara de glucoza urinara care este 1000, cred ca este foarte foarte mare, v-as ruga sa-mi spuneti ce urmari implica ca sant foarte speriata, are 45 ani si cam 100 kg.
Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •