analize madicale la copil de 4 ani

05-12-2007
Carmen75
Nu este medic/terapeut
Carmen75
Buna ziua.Am si eu niste nelamuriri in legatura cu analizele sangelui.Am o fetita de 4 ani si i-am facut analizele obligatorii si nu i-au iesit bine deloc.va scriu mai jos valorile care i-au iesit ei:VEM fL-75(lim normala80-97), HEM Pg25.3(lim norm26.5-33.5), leucocite12.6(lim norm3.8-10.0), limfocitek/UI3.5(lim norm1.2-3.2), trombocit411000(lim norm150000-390000), fe28(lim norm70-115mg/dl, glicemia42(lim norm40-140).Valorile normale de la lab.sunt pentru adulti cred.As vrea sa stiu daca trebuie sa ma ingrijoreze aceste valori care i-au iesit ei tinand cont ca, cu o saptamamna inainte luase un tatament cu antibiotic(augumentin), ketof, nurofen si niste picaturi de nas.Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
2 comentarii
0
05-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Probabil are o tendinta spre anemie feripriva, avand fierul si indicii eritrocitari scazuti. Banuiesc ca hemoglobina si hematocritul sunt inca in limite normale daca nu le-ati precizat. In rest e in regula, modificarile mentionate se incadreaza in limitele normale pentru un copil, doar glicemia a iesit mai micuta, insa nu cred ca are vreo semnificatie patologica. Mergeti cu analizele la medicul curant sa va recomande un tratament cu preparate cu fier, eventual introduceti in alimentatie ficatei de pui, salate verzi, spanac si alte alimente bogate in fier.
Numai bine!
0
06-12-2007, ora 00:00
Carmen75
Nu este medic/terapeut
Carmen75
Va multumes pentru raspuns, m-ati mai linistit.Oricum ma voi duce la medicul de familie, dar pana luni cand m-a programat eram foarte speriata.Multumesc din nou pentru rapiditatea cu care ati raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.