analize endocrinologie rog raspuns urgent

21-05-2008
ALINA0210
Nu este medic/terapeut
ALINA0210
acum cateva zile mi-am facut o radiologie de sa turceasca la recomandarea medicului endiocrinolog. Rezultatul a fost: sa turceasca cu forme si dimensiuni normale, voal neomogen intraselar pentru care mi-a dat sa fac un tomograf la hipofiza ca sa excluda un microadenom hipofizar.analizele la tiroida au fost ok doar progesteronul
a fost prea mic dar am facut tratament 3 luni cu acesta.La o strangerea a mamelonului de catre dr mi-a iesit o picatura de secretie ca apa din sanul drept. DR m-a trimis sa fac o citologie la secretie si un consult oncologic general.V-a intreb e cazul sa ma ingrijorez in legatura cu hipofiza si cu sanul?E posibil ca secretia sa fi aparut ca urmare a tratamentului cu progesteron? Pt ca inainte nu aveam nicio secretie.dc ar fi un adenom hipofizar ce implica acest lucru? oricum eu sunt o optimista.va multumesc.
6 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Probabil ati facut o RADIOGRAFIE
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Probabil ati facut o RADIOGRAFIE
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Probabil ati facut o RADIOGRAFIE
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Probabil ati facut o RADIOGRAFIE
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Probabil ati facut o RADIOGRAFIE de sa turceasca.
Medicul care a facut solicitarea pentru tomografie ar trebui sa stie ca datorita pozitionarii acestei glande, inconjurata de elemente osoase, ar putea fi trecuta cu vederea o descoperire de tipul microadenom hipofizar.
Investigatia de prima intentie este cea de laborator (analize), apoi cand este nevoie de o aprofundare a acestora se solicita Rezonanta Magnetica. CT-ul nu se face! Nu este corecta indicatia. Pacat ca medicii nu mai citesc si nu cunosc indicatiile si limitele fiecarei examinari de performanta.
0
19-05-2009, ora 14:53
Stone2
Nu este medic/terapeut
Stone2
Alinao210, abia acum am intrat pe acest topic, nu stiu daca mai ai nevoie de raspuns, dar explicatia este urmatoarea: hipofiza este cea care secreta prolactina... deci un microadenom sau adenom pe hipofiza, apasa si apare aceasta secretie a glandelor mamare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.