analiza secretie vaginala

23-11-2009
Vio.
Nu este medic/terapeut
Vio.
Va rog AJUTATI-MA. in ceea ce priveste rezultatul examenului BABES PAPANICOLAU SI SECRETIE VAGINALA...mentionez faptul ca in jurul nasului, a gurii mi-au aparut bubite mici cu aspect de acnee...am senzatia de mancarime si piele uscata.Se extinde pe zi ce trece. Asadar rezultatele sunt acestea:
EXAMEN PAPANICOLAU: L1 TIP II
L2 TIP II
SECRETIE VAGINALA: FRECVENTE EPITELII,
FRECVENTE LEUCOCITE,
FLORA BACILARA SI COCICA,
PREZENT CANDIDA

Problema se repeta, anul trecut (exact 1 an) am mers la dermatolog..mi-a dat de inteles ca ar putea fi de natura ginecologica...am luat atunci la recomandarea medicului prednison, flagyl, motronidazol, viviflor, aerius...etc(scuzati corectitudinea denumirii medicamentelor nu mai stiu exact denumirea)...cert este ca m-a chinuit acel prednison, incat am ales intai calea examenului ginecologic. Ce ma sfatuiti sa fac ? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
25-11-2009, ora 18:02
Vio.
Nu este medic/terapeut
Vio.
In speranta ca pot obtine si un raspuns.este vreun fel de legatura intre " Candida" si o posibila dermatita la nivelul fetei (nas, barbie, in jurul gurii)? Multumesc pentru interes.
0
30-10-2012, ora 21:11
viata13
Nu este medic/terapeut
viata13
Buna ziua!
Intrebarea mea este daca este recomandat sa iei ca tratament pt chlamydia, in acelasi timp, Flagyl ovule (500 mg, 1/zi )si metronidazol capsule (250 mg, 3/zi).
Fac tratament eu si sotul meu si nu stiu daca si eu tb sa iau metronidazol pastile avand in vedere ca are aceeasi substanta actica ca si flagylul.
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.