analiza cu probleme

12-03-2008
ghemul
Nu este medic/terapeut
ghemul
Buna ziua!

Sunt un barbat de 46 de ani si am facut recent analize care nu au iesit in totalitate bine.
Ce nu a iesit bine:

La Hemoleucograma: PLT 357
neutrofile nesegm. 0

Examen complet urina: leucocite rare, mucus rar
Colesterol total: 232
Colesterol LDL 167
Trigliceride 152
TGP/GPT (ALAT/ALT): 48

Mentionez ca in sumar de urina imi apare mereu rare hematii sau rare leucocite. Sau saruri amorfe rare.

La ecografie nu a aparut nimic la rinichi sau vezica.

Electroforeza a iesit bine, INR bine, Ag HBS bine, Anti HAV si HCV bine, TGO si TGP bine. Urocultura - sterila
VSH bun
PCR 0.1
PSA 0.28
Pana acuma medicul imi vorbeste numai de colesterol si ce ar trebui sa fac aici (oricum nu mananc gras, nu mananc carne, nu fumez, nu beau, dar nu prea fac miscare iar serviciul e cam stresant)
Nu ar trebui sa ma ingrijorez de restul analizelor care nu au iesit bine? Si cam ce ar putea fi?

Multumesc mult
1 comentarii
0
12-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Trombocitele (PLT) pot fi considerate in numar normal pana la 400, neutrofile nesegmentate 0 nu sunt problematice, mai rau este sa fie crescute; in urina este normal sa apara leucocite, la unele persoane apar si rare hematii in general legate de o iritatie a cailor urinare data de calculi sau nisip renal.
Colesterolul nu se poate spune ca este exagerat de crescut, insa e prefarabil sa fie pana in 200, mai ales ca aveti probleme si cu LDL-colesterolul (care cu cat este mai mare cu atat va creste riscul de boli cardiovasculare) si trigliceridele care sunt la limita superioara.
Tot aceste grasimi pot fi cauza cresterii usoare a TGP, pe langa alti factori cum sunt stresul, oboseala, administrare de medicamente...
PCR (banuiesc ca e vorba de proteina C reactiva) e normala pana in 0, 5 mg/dl.
PSA e foarte bun, normal pana in 4, pune probleme cand e crescut...
Asa ca ramane de discutat tot pe seama lipidelor...
Exista si ceaiuri care ajuta la scaderea grasimilor din sange, foarte usor de urmat ca tratament, doar o cana pe zi si chiar au efect.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.