amputatie picior diabetic

12-07-2009
dani_doru2000
Nu este medic/terapeut
dani_doru2000
mama mea are diabet tip 2 scleroza in placi si hipertensiune. acum o luna si jumatate a suferit o amputaie de picior iar rana nu i se inchide, de cate ori scoate firele se deschide si rana. am nevoie de un sfat se poate pune ceva pe rana at cand o pansez care sa ajute vindecarea? folosesc curiosin gel pentru o escara se poate folosi si pe taietura de la operatie pe a se lipi tesutul? am mare nevioe de ajutor e a treia oara cand ii pune fire pentru ca rana i se deschide astept un raspuns
14 comentarii
0
12-07-2009, ora 17:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intreaba maine medicul de familie despre Actovegin. Exista gel, crema si unguent, folosirea acestora se face in mai multe etape, vezi daca este necesar sa urmezi aceasta schema, cu toate trei sau e suficient numai unul.
0
12-07-2009, ora 19:40
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Desi nu era vorba de o rana datorata amputarii, un medic a recomandat un unguent pe baza de insulina, preparat in farmacie.
Nu sunt medic, as scris asta poate ajuta pe cineva cu leziuni mai mici sau poate chiar si pe mama dumneavoastra.
0
12-07-2009, ora 20:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, si tu ai dreptate, este vorba de un preparat ce se face in farmacie pe baza unei retete magistrale pe care trebuie sa o scrie medicul de familie si care contine :gentamicina 80mg f.I + vit. A f. II + vit. F f. II + vit. D2 f.II + insulina 2000 u.i. + heparina 5000 u.i. +oxid de zinc 5g + talc 5g + vaselina ad 100g. Se utilizeaza sub forma unei aplicatii in pansament la 2 zile pana la epitelizarea completa.
0
13-07-2009, ora 15:17
dani_doru2000
Nu este medic/terapeut
dani_doru2000
pai si preparatul de la farmacie este bun pentru a vindeca o operatie de amputare pentru mami?
0
13-07-2009, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu deja ai primit date despre doua preparate farmaceutice care ar putea-o ajuta pe mama ta.Noteaza-le si mergi la medicul de familie care a vazut acea rana, stie despre ce este vorba si-ti va spune dintre acestea care este bun pentru ea si care nu. Tu trebuie sa prinzi ideea, solutiile ce ti se dau, mai departe te descurci singur.
0
16-07-2009, ora 19:14
adutzza
Nu este medic/terapeut
adutzza
pe bunica mea tocmai am externat-o. are 71 de ani, dz tip II si gangrena la piciorul drept degetul mic... mai bine zis a avut. i-a fost amputat degetul precum si o parte de deasupra... mai bine scriu diagnosticul gangrena deget V picior drept si necroza parcelara antepicior drept. acum de 2 zile eu ii fac pansamentul acasa cu apa oxigenata, betadina si curiosin. are dureri extraodinar de mari, mai ales noaptea, desi ii dam tramadol de 100 mg, algocalmin etc. nu scapa nicicum de dureri. as vrea sa stiu daca stie cineva cum sa ii ameliorez durerile. tin sa mentionez ca incearca sa umble pe picior mai bine spus se sprijina pe el putin si doar cu carje. mai vreau sa stiu daca datorita efortului de 5 m zilnic poate sa se umfle putin piciorul si nu este vreo alta problema? Si daca ceea ce vad eu in rana(pe langa oase) ceva alb-galbui e grasime sau se regenereaza tesutul? rana nu miroase deci nu prea cred sa fie puroi. orice informatie sau sfat mi-ar fi de ajutor
0
04-08-2009, ora 20:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa discutam despre "Piciorul diabetic" ca entitate de-sine-statatoare, tocmai pentru a constientiza amploarea fenomenului si dificultatea tratarii lui.
Acest Picior diabetic se caracterizeaza prin micro-si macro-angiopatie (absenta sangelui in periferie prin blocarea arterelor) si neuropatie (absenta sensibilitatii prin distrugerea nervilor).
Simptomatologia este intricata, astfel incat nu se poate spune de la distanta care este originea durerii, insa 90% este de origine arteriopatica, sursa de gangrena.
Uneori este utila o interventie de revascularizare de tip By-pass, motiv pentru care puteti cere sfatul unui chirurg vascular.
De departe insa, esentiala insa este echilibrarea glicemiei la valori de 100-110 mgdl, fara de care orice tratament este iluzoriu. Iar daca exista si obezitate, aceasta trebuie combatuta. Aceste 2 masuri reprezinta 99, 99% din obiectivele D-voastra pe termen scurt si lung. Daca va concentrati pe altceva esecul este asigurat.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-08-2009, ora 20:28
dani_doru2000
Nu este medic/terapeut
dani_doru2000
domnule doctor mai am o intrebare. astazi au 5 saptamani de cand i-a pus ultima data fire si i-a scos doar o parte din ele celelalte a zis sa vada daca poate sa i le scoata sapt viitoare daca nu le lasa pana cad singure. daca nu sunt fire resorbabile pot sa cada singure sau e posibil sa se infecteze in rana ? va rog din suflet sa-mi dati un raspuns
0
10-08-2009, ora 20:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Situatia trebuie judecata in functie de aspectul si evolutia plagii.
Absolut nici un chirurg dein lume nu va poate raspunde la intrebare fara a vedea plaga.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-08-2009, ora 22:02
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Leziunile ce caracterizeaza piciorul diabetic au o trasatura comuna - ele nu au tendinta spontana la vindecare. Este de proisos sa mai spunem ca un control defectuos al diabetului - fie prin tratarea incorecta fie prin nerespectarea dietei - nu este de natura sa ajute, ci dimpotriva. Este pratic imposibil sa realizezi inchiderea acestor plagi fara a reduce glicemia la valori sub 150mg%.
Tratamentul chirurgical este esential in ceea ce priveste eliminarea continutului purulent al abceselor si necrectomia (inlaturarea tesuturilor moarte, infectate). Tratamentul antibiotic este util, dar se va dovedi ineficient daca glicistia (continutul de glucoza al tesuturilor expuse) ramane ridicata. Concluzia este ca aceste plagi, generate de ischemia cronica a zonelor respective, trebuie sa beneficieze de un control adecvat al glicemiei si de o circulatie normala. Centrul Pilot O-HBO din Constanta practica in premiera
un tratament modern al acestor leziuni, care implica cura chirurgicala asociata cu oxigenoterapia hiperbara (HBO). Astfel, exista un numar de cazuri care au putut evita amputatia gratie acestui tratament complex.
In aceeasi ordine de idei, consider ca mentinerea firelor de sutura peste 15-20 zile nu reprezinta o garantie sau un remediu pentru extremitatea infectata si nu ajuta la cicarizarea acesteia, ci dimpotriva, poate favoriza abcedarea in exces a plagii.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
14-09-2009, ora 10:03
ligia 23
Nu este medic/terapeut
ligia 23
Buna ziua! Tatal meu are 50 de ani si are diabet zaharat tip II de 10 ani. Nu urmeaza nici un tratament sau dieta si de curand a suferit o arsura la picior, rana nu este foarte mare, 2 cm in diametru, insa zona din jurul acesteia s-a inrosit si este tare la atingere. L-am curatat cu apa oxigenata si dimineata si seara si am folosit un unguent pentru ranile diabeticilor insa nu a avut nici un efect. As dori sa stiu daca situatia se poate agrava si cat de mult. De asemenea daca imi puteti recomanda un alt produs pentru rana de la picior.
Va multumesc mult.
0
14-09-2009, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Asa cum preciza si distinsul coleg ce a raspuns mai sus pe acest topic, piciorul diabetic este o entitate cu totul speciala, caracterizat prin neuropatie, pe langa angiopatia de tip mixt (micro-si macro-).
Orice plaga aparuta se vindeca foarte greu si necesita ingrijiri specializate, si nu auto-medicatie prin unguente de orice fel.
Situatia se poate agrava daca neglijati malperforantul plantar.
Pe viitor este bine sa mearga permanent in sosete de bumbac si sa evite absolut orice plaga sau arsura.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-09-2009, ora 19:36
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Este esential ca plaga respectiva sa beneficieze de un tratament chirurgical adecvat, asociat cu adjuvantele necesare (antibiotice, vasodilatatoare, tratament antidiabetic oportun). In rest, subscriu recomandarilor formulate de distinsul meu coleg, cu precizarea ca avem cazuri in care oxigenoterapia hiperbara (HBOT) asociata a permis evitarea infectiilor generalizate si chiar a amputatiilor.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru O-HBO
0
23-09-2009, ora 00:08
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Piciorul diabetic are o caracteristica deosebit de importanta de care orice chirurg ar trebui sa tina cont: microangopatia diabetica, reprezentata de leziunile capilare ca urmare a glicistiei si manifestate prin neuropatie. Acesta entitate patologica face ca atit aportul de oxigen (necesar in refacerea tisulara si in imunitatea celulara) cit si cel de antibiotic sa fie extrem de limitat, ceea ce duce la aparitia complicatiilor de reepitelizare cunoscute. O data constata in extremitati o ischemie periferica critica (valori ale presiunii partiale ale oxigenului sub 50 mmHg) este indicat efectuarea unui tratament de oxigenoterapie hiperbara. In cazul ranilor sau al gangrenei umede oxigenarrea hiperbara permite evitarea a peste 70% din amputatii (media furnizata de studii stiintifice dublu orb randomizate). HBO in tesuturi duce la angioneogeneza, adica prezenta unui gradient de oxigen intr-un tesut (normal sau patologic, precum in cazul diabetului) duce la aparitia de capilare noi in lungul acestui gradient. Acest efect de revascularizare face ca HBO sa fie o terapie esentiala in patologia diabetica, in Germania, ca urmare a studiilor stiintifice de specialitate, de la stadiul Wagner II, HBO este o terapie obligatorie prezenta in recomandarile G-BA.
Singura terapie la ora actuala care permite atit combaterea hipoxiei asociata ischemiei periferice critice cit si revascularizarea acestor segmente o constituie HBO. Pe linga stimularea macrofagelor si a secretiei de PDGF ce permite regenerarea tesuturilor lezate si in special angioneogeneza, HBO stimuleaza si descarcare de TNF, care are un rol crucial in imunitatea locala. In plus HBO are un efect antiedematos iar de la valori de peste 500 mmHg dezvolta un efect antibiotic si antimicotic cu spectru larg, practic nici o bacterie sau microciuperca nu poate supravietui in astfel de conditii.

@adutzza
eu am rezultate destul de bune cu carbamazepina. Important este ca atita vreme cit laba este infectata sa nu se sprijine in ea, iar in cazul pansamentelor sa se schimbe periodic antisepticul local.
@ligia
in Europa exista un Conses al ischemiei periferice, tocmai pentru a afla raspunsul la intrebarile puse de d-voastra si a nu lasa medicii sa orbecaiasca, adica exista un protocol bine definit referitor la modul de tratament al ranilor unei extremitati in cazul prezentei ischemiei periferice! Importanta este o analiza care n-ar trebui sa lipseasca nici unui medic care este implicat in tratamentul diabetului, este vorba de TCpO2 adica masurarea TransCutana a Presiunii partiale a Oxigenului in extremitati, respectiv pe membrul afectat. In functie de aceasta valuare se poate spune exact daca o rana poate prezenta tendinta de vindecare spontana sau nu, adica sint de luat complicatii in calcul si este necesar un tratament special. Prezenta unei valori sub nivelul ischemiei periferice critice poate transforma, cu o prababilitate foarte mare, o leziune banala intr-o gangrena. In cazul unor valori peste 60 mmHg exista o tendinta spontana la vindecare si nu necesita un tratament specializat, dar o ingrijire medicala corespunzatoare.

Asa cum au precizat colegii mei, in tratamentul diabetului importanta majora o are mentinerea glicemiei la un nivel scazut de aceea si importanta majora a diabetologului, in atributiile caruia intra atit corectarea glicemiei la valori care sa nu permita glicistia cit si educatia eficienta a pacientului diabetic, care trebuie sa inteleaga si sa stie cum sa-si controleze glicemia. Insa asi dori sa mai precizez un lucru pe care l-am observat, alarmant de frecvent, in practica medicala constanteana: cind vorbesc de valuarea glicemiei nu ma refer la cea luata dimineata pe stomacul gol, valuare care nu prezinta nici o importanta in tratamentul diabetului, ci la valorile glicemiei dupa masa. Aceste valori trebuiesc corectate, iar daca un pacient cu diabet se prezinta la mine numai cu glicemii luate pe stomacul gol primul lucru pe care il recomand este schimbarea diabetologului cu unul competent.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: