amortirea pometilor obrajilor

06-12-2009
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
Buna ziua.
Acum o luna de zile am facut o faringita. Medicul de familie mi-a recomandat CEFALEXIN 500 mg la 8 ore - 7 zile
Tratamentul nu a dat rezultate, pe toata aceasta perioada boala s-a agravat in sensul ca durerea s-a accentuat in gat fiind completata de senzatie de sufocare, tuse seaca, secretii nazale care nu se eliminau. Am revenit la medic unde mi s-a prescris Acc 200, SINUPRET, dar nici acestea nu au dat rezultat. M-am umflat la nivelul fetei, in zona ochiului stg. unde a aparut si o durere.
Mi s-a recomandat un control oftalmic dar si control ORL
Am facut radiografie la sinusuri iar rezultatul = sinuzita maxilo-faciala cronica acutizata
Medicul ORL mi-a recomandat AVELOX 400 mg- nu amputut sa-l iau. Am o intoleranta la anumite medicamente.
Sunt alergica la peniciline.
Am revenit la medic, mi s-a facut o internare in spital -tratament cefort - 7 zile
La trei zile de la inceputul trat cu cefort am inceput sa am dureri mari ale nasului, a narilor, si o stare de amortire la niv obrajilor. Am continuat trat. cu cefort, hidrocortizon, ketonal, picaturi preparate ceva cu dexo. aerius
Toata perioada urmatoare starea s-a mentinut aceeasi(dureri ale nasului, amortiri ale obrajilor) dar au inceput scurgeri ale secretiilor din nas prin git (secretii care nu sunt purulente, dar nici apoase) Tusea s-a mai diminuat dar senzatia de sufocare mai apare.
Mi s-a facut externarea si am continuat cu ZINNat 500mg, 1 cp la 12 ore timp de 7 zile, periada in care fata a ramas tot amortita (asemeni starii cand ai o masea cu probleme, numai ca eu la o scara mai mare), apoi a urmat o inflamare vizibila a sinusurilor frontale.
Am schimbat medicul deoarece cel initial a plecat din tara la o conferinta
Medicul nou mi-a prescris Gentamicina 80 mg la 12 ore 5zile asociat cu augmentin 1g la 12 ore. Augmentinul nu am putut sa-l iau, imi dadea o stare de palpitatii. Asa ca mi s-a recomandat in loc CEFALEXIN de 500mg la 6 ore alaturi de genta. si Ketonal inj.
Starea s-a ameliorat dar nu s-a vindecat Tot asa ma doare nasul, fata imi este amortita
Nu pot sa mai stau nici in picioare Iau SPECTRUM, Spirulina, Calciu
Am facut si o stomatita cred de la medicamente. Este o luna de cand le iaumereu
Inrebarea mea este ce pot face acum, de ce persista infectia(eu asa cred )dearece secretiile le elimin cat de cat.
Starea de gat iritat o am si acum, se sufocare o am si acum
Va dati=-mi un sfat,
Cu mii de multumiri
21 comentarii
0
06-12-2009, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gabriela !
sinuzita.. care o ai cred ca trebue tratata prin punctii !
ai o cavitate sinusala plina cu puroi.. care deja preseaza pe peretii sinusului..
ca si risc.. poti face un flegmon periorbital sau o meningita.
cauta Un medic ORL.. si trateaza corect sinuzita.
deasemenea mergi la un stomatolog si vezi daca acea sinuzita nu este provocata de o carie dentara sau o infectie la radacina unui dinte( superior)
0
06-12-2009, ora 12:53
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
va multumesc pentru raspunsul dat.
Am omis sa va trimit analizele facute in spital.Ce parere aveti ?
Mie mi s-a spus ca sunt bune desi, vad ca nu se incadreaza in limitele de pe formular.
As dori daca puteti explica putin despre ele.
eritrocite 4, 79 (3, 7-5, 1)
hemoglobina 14, 2(12, 0-15, 0)
latimea distributiei eritrocitelor = 11, 4 (11, 5-14, 5)
leucocite 5, 2(4, 0-10, 0)
neutrofile 75, 9 (45-72)
eozinofile 0, 7 (0, 0 - 4, 0)
bazofile 0, 1 (0, 0-1, 0)
limfocite 18, 4 (25- 40)
trombocite 149 (150- 450)
volum trombocitar mediu 6, 5 (7, 4 - 10, 4)
vsh 1h 18 (0- 20)
glucoza ser 89 (65-110)
Va cer inca o parere si imi cer scuze daca sunt insistenta. Cum trebuie sa procedez in situatia actuala tinand cont ca tratamentul cu genta si cefalexin il termin luni dupa amiaza iar programarea la medic o am vineri in cursul aceleiasi saptamani. Se poate o pauza de cateva zile fara tratament sau riscul este prea mare.
Va doresc multa sanatate
0
06-12-2009, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele vorbesc de un proces inflamator si o imunitate scazuta.
in rest nupot sa.ti spun nimic.. nu stiu cum arata mucoasa nazala si sinusurile.. nu am vazut radiografia..
deci mergi maine la stomatologie.. si de acolo la ORL !
0
07-12-2009, ora 23:21
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
Buna seara d-le doctor.Am fost intai la ORL.Asa am prins programarea. Eu sunt din Braila si am considerat sa schimb locatia, asa ca am mers la Galati la dr.CODREANU CORNELIU
AM mers cu toate analizele, retetele
Ca diagnostic ALERGIE SINUSOIDALA APEN.????
(nu inteleg ultimul cuvant)
tratament -fosfat de dexametazona sol inj 8 mg /1zi timp de 8zile
telfast 120 -1 cp zi
omez -1cp dim/ 1cp seara
Mi-a facut acolo o imjectie. Eu am gastro-duodenita, am facut tratament mult timp pentru ea. Acum au reinceput durerile. Am luat OMEZ dar nu trec.
D-l doctor mi-a spus sa nu mai iau nici un antibiotic
Ce credeti? Stiu ca este greu sa dati un raspuns fara consultatii directe, fara radigrafie
AM sa incerc sa o scanez radiografia si poate o vedeti si dvs-tra.
Continui sa am senzatia de sufocare (parca as avea flegama in gat si imi dreg mereu gatul0
Asta ma sperie cel mai tare.Am sa merg si la stomatologie asa cum m-ati sfatuit. Adevarul este ca am lucrare facuta atat pe maxilarul superior cat si inferior, In general nu am mai avut probleme dentare decand am pus lucrarea dar am sa merg si la stomatolog
Va multumesc si va doresc sanatate
http://img13.imageshack.us/i/radigrafie.jpg/
0
08-12-2009, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut radiografia.
e OK. nu este sinuzita purulenta.
daca e o forma de alergie.. o sa treaca de la tratamentul administrat.
in rest cred ca flegma si senzatiile din gat sunt legate de tractul digestiv.
mergeti la Gastrologie !
0
15-12-2009, ora 23:52
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
Buna seara. Am terminat tratamentul antialergic. Starea mea este tot rea. Nu mai am acele senzatii cumplite de sufocare, dar secretiile care curg din nas prin gura continua si sunt parca mai mari cantitativ. Pe nas nu curge nimic.Secretiile nu sunt purulente, sunt albicioase si spumoase. Daca ma apas usor in de o parte si de cealalta a nasului in dreputul ochilor simt cum se scurg imediat aceste secretii.Nu le mai suport, am senzatie de voma de la ele.Medicul ce mi-a prescris tratamentul mi-a spus ca este bine, insa eu nu simt acelasi lucru. Am aceeasi fata amortita si umflata desi pe tot parcursul trat. nu am mancat nimic sarat. Mi s-a spus ca as avea acum o rinita cronica hipertofica Mi s-a spus de niste cornete crescute care trebuiesc operate, dar nimic mai mult. Sa ma duc la control dupa sarbatori.
Eu nu mai pot sa stau asa. Sunt normale secretiile astea? Fac bine daca ma masez in zona ochilor pentru a grabi eliminarea lor? De ce asa de multe secretii, ele lucreaza in continuare? Nu se pot infecta?
Cat de complicata este operatia chirurgicala de care mi s-a pomenit si ce riscuri sunt/?
Am auzit si de un aparat special care le topeste non chirurgical( fara anestezie, fara internare)
Ce ma sfatuiti sa fac.
Va sunt sincer recunoscatoare pentru toate sfaturile pe care mi le dati si va rog sa-mi scuzati insistenta
0
16-12-2009, ora 10:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in locul Unde va masati, langa ochi.. se afla sacul lacrimal.. normal.. pe unde se scurg lacrimile in nas.. si mai departe in gat!
este un traseu normal.
incercati sa nu consumati lactate si produse cu amidon.. care sporesc secretiile !
faceti inhalatii si spalaturi nazale+ gargara sa eliminati secretiile.
Pentru cornete.. cel mai bun tratament este cu Radiofrecventa( dar se face cu anestezie locala)
nu exista nici o modalitate de a le micsora.. si sa nu trebueasca anestezie!
0
30-12-2009, ora 14:15
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
Buna ziua si LA MULTI ANI ! va doresc. Am facut cauterizarea de cornete de trei zile. A fost asa cum ati spus dvs -tra cu RADIOFRECVENTA. S-a facut anestezie locala. A fost destul de usor de supotat.
Astept acum sa vad rezultate. Deocamdata nimic.
Vreau sa va intreb ce poate fi, faptul ca la baza nasuli si chiar de jur imprejurul ;lui am niste umflaturi care dor la apasare.Daca apas intre gingie si buza superioara, chiar la baza nasului simt ca niste umfaturi. Narile le simt amortite, iar pe ele parca au aparut niste edeme Nu am cum sa iau legatura cu dr. pe perioada sarbatorilor. Ca tratament iau amoxicilina 1 la 8 ore, acc 200 1plic la 12 ore, erdomed 1cp la 12 ore, rinofug, spalaturi cu ser
va multumesc anticipat
0
30-12-2009, ora 16:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate sa fie o reactie a periostului.. nu e nimic deosebit.. se retrag !
0
16-02-2010, ora 16:31
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
Buna ziua. Am inceput noul an asa cum l-am terminat, adica facand controale peste contrale si tratamente de nu mai stiu, toate fara rezultat. Cu toate ca am fecut cauterizarea de cornete in care mi-am pus mare speranta de rezolvare iata ca starea mea de rau este aceeasi poate si mai rau. Pe langa starea de fata umflata( parca as avea o masca0 acum a aparut o durere de ceafa cu senzatie de umflare si a scalpului
si furnicaturi la nivelul lui.
Am senzatia ca am si gatul intepenit. Am continuat cu investigatiile medicale. Am facut RMN unde rezultatul a fost spre surprinderea mea ca la carte. Totul este perfect, desi eu am capul umflat si greu.
rezultat:
Examen irm nu decelereaza procese inlocuitoare de spatiu intracerebrale.
Sisterm ventricular simetric de dimensiuni normale, fara modificari de semnal ale substantei albe, inclusiv a celei periventriculare.
Talamus, nuclei bazali, ccapsula interna, corpcalos fara anomalii de semnal.Refief cortical normal.
Trunchiul cerebral si cerebelul cu aspect normal.
Orbite cu aspect normal, spatii retrobulbare libere.
Regiune selara si paraselara fara anomalii de semnal
Celule mastoidiene si sinusurile paranazale sunt normal pneumatizate.
In urma acestui rezultat nu mi s-a mai recomandat decat picaturi cu apa de mare, ulei de catina picaturi ketonal sup, vit A, vit C. starea de sanatate tot asa.
Am fost si la neurolog pentru a vedea ce-i cu furnicaturile de pe scalp.
Si acolo mi s-a spus ca din pct de vedere neurologic nu ar trebui nici un tratament.
Am fost la un alergolog si am facut teste dealergie, tinind cont ca starea mea de umflare a fetei s-a facut pe parcursul tratamentului cu cefort.Aici mi s-a recomandat sa iau aerius, telfas, ketotifen, sod natural.
Fac acum acest tratament dar nu vad nimic imbunatatiri.
Imi simt tot capul inflamat. Secretii nu se mai scurg din nas decat daca trag eu.
fruntea o simt ca o basica. Nu stiu ce sa mai fac. Daca as trimite o copie de pe cd-ul cu rmn a-ti putea sa-mi spuneti si dvstra parerea?
Chiar nu stiu incotro si ce sa fac. Boala simt ca se agraveaza iar raspunsuri nu gasesc deloc.
Cu mii de multumiri si respect astept raspunsul dvstra.
0
16-02-2010, ora 18:15
gabriela1968
Nu este medic/terapeut
gabriela1968
V-a trimit copia RMN.


http://www.2shared.com/file/11427213/c4371405/New_Folder.html
0
17-02-2010, ora 12:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebue sa investigati Coloana cervicala si Rinichii !
alte explicatii nu gasesc.
0
17-07-2011, ora 21:53
anna109
Nu este medic/terapeut
anna109
Buna ziua,

Am si eu o problema, de ceva timp am pometii amortiti si pielea capului amortita. sunt ingrijorata pentru ca nu stiu de la ce ar putea fi, si ce analize sa fac. Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, astept un raspuns,
Multumesc din suflet!
0
18-07-2011, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sensibilitatea pielii vine de la filetele nervoase care iese din coloana cervicala
investigati coloana cervicala
0
08-03-2012, ora 15:36
Mass2012
Nu este medic/terapeut
Mass2012
Domnule Dr. Flueraru,

Apelez la profesionalismul dv. pentru lamurirea unei probleme medicale de care m-am lovit si pentru care va rog sa ma ajutati cu un raspuns sincer si la obiect.
Am fost la un control ORL in Galati deoarece ma deranja ceva in gat ( era ca o iritatie ). S-a constatat ca este faringita si mi s-a oferit urmatorul tratament:
- dexamethasone injectabil - 1 / zi - 5 zile
- aerosoli cu dexamethasone + bixtonim+ ser fiziologic - 10 zile
- 10 picaturi Betadina in 100 ml apa - gargara de 2 ori / zi

Dupa o zi a inceput sa ma deranjeze gastrita, chiar daca nu aveam probleme inainte, dar a uitat sa imi spuna sa vin mancat ( fara sare bineinteles) la injectie deoarece este reactia normala a organismului la cortizon. A doua zi am venit mancat si tot ma suparat gastrita. Nu stiu ce sa fac. Sa continui sau nu tratamentul?

Am constatat ca majoritatea pacientilor cu probleme ORL, la acest cabinet, beneficiaza de acesta reteta pentru diverse afectiuni ORL ( otite, laringite, sinozite, etc)
Este recunoscut cumva acest tratament in randul doctorilor ORL?... dupa parerea mea de necunoscator ma face sa cred ca este ales in scop comercial, deoarece cost 15 RON / zi acest tratament.
Nu mai exista si alte antiinflamatoare decat injectiile cu cortizone, care dau reactii adverse?

Va rog din suflet sa ma ajutati.

Dupa parerea dv.
0
09-03-2012, ora 10:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sincer si la obiect..
tratamentul cu dexametazona are mai multe efecte negative decat beneficii
intradevar are un efect antiinflamator... dar este IMUNOSUPRESOR.. adic scade IMUNITATEA !!!!!
daca sa mai adaugam..si...]
Contraindicatii -
Infectii sistemice cu fungi, boli virale (herpes, varicela, zoster etc.).

Precautii -
Infectii sistemice (ex. septicemie), tuberculoza; diabet; ulcer gastric si duodenal.

Sarcina si alaptare -
Administrarea in cursul sarcinii si alaptarii se va face numai daca tratamentul este absolut necesar, iar in acest caz se impune o stricta supraveghere medicala, intreruperea alaptarii.

Reactii adverse -
Creste riscul reactivarii ulcerului gastric si/sau duodenal. Hiperglicemie, retentie hidro-electrolitica, cresterea catabolismului proteic, osteoporoza, atrofie musculara, imunodeficienta, corticodependenta la utilizare indelungata.

CRed ca asemenea tratamente sunt indicate foarte selectiv si numai in cazul cand toate celelalte metode de tratament NU dau rezultate

La DVS., cred ca aveati o problema gastrica, cu reflux si inainte.. de aci si iritatia din faringe
faceti un consult la Gastrologie, cu tratament adecvat+ regim aliemntar corect si tratament pentru faringe cu inhalatii, gargara, aromoterpaie
0
09-03-2012, ora 14:41
Mass2012
Nu este medic/terapeut
Mass2012
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt si la obiect.

In legatura cu refluxul gastric, nu are trebui oare sa simt cum sucul gastric se ridica spre faringe, mai ales dimineata?
Am fost intrebat la consult si de asa ceva, dar am raspuns ca NU. dar am sa ma duc totusi si la un consult gastro.
0
27-03-2012, ora 11:25
dragan_m
Nu este medic/terapeut
dragan_m
Buna ziua,

Am o intrebare pt Mass2012, eu caut un dr orl-ist bun, d-voastra ati fost la dr Codreanu?Sunt din Braila si de aceea m-am gandit sa merg la Gl, cu toate ca mai mult as vrea sa merg la Bucuresti la dr Zainea, am auzit ca este fb.
0
25-02-2013, ora 04:57
dariaiepu
Nu este medic/terapeut
dariaiepu
Buna ziua.
Am si eu o intrebare legata de otita. Sunt in Franta si nu am mare acces la medici. Am fost racita o saptamana si mi-a trecut, dar de 3 zile nu mai am febra sau nimic de genul, dar am probleme cu urechea. Ma doare si am o amigdala umflata, dar care nu ma doare. Am fost astazi la un control pentru ca antibioticele luate pareau ca nu au efect si mi s-a spus ca am infectie la o ureche si mi s-a prescris Cefpodoxime (antibiotic) si Paracetamol pentru cand am dureri. Am dureri mai mici ca ieri insa am partea dreata (cea cu problema) foarte amortita de cateva ore..imi este greu sa mananc sau sa vorbesc chiar. Este normal? Nu stiu sa am nici o alergie la un medicament. Sa imi fac griji sau este normal in caz de otita sau infectie?
Apreciez un raspuns rapid. Va multumesc.
0
25-02-2013, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Otita NU da probleme de deglutitie
2 Cred ca faci un Flegmon periamigdalian pe acea parte.. care da si acele dureri in ureche
3 CREd ca este corect ( daca in 2-3 zile.. nu esti mai bine ) sa platesti o consultatie la ORL. in privat
0
26-02-2013, ora 03:38
dariaiepu
Nu este medic/terapeut
dariaiepu
De durut nu prea mai ma doare si nici nu mai imi simt fata atat de amortita, dar mi-am facut o fotografie si am vazut ca infectia este pana la gaura urechii...sau poate este doar sange coagulat. De auzit aud mult mai bine. Maine merg la spital sa intreb daca este in regula.
Multumesc mult pentru raspunsul rapid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •