amortirea degetelor de la maini

25-04-2013
shark2013
Nu este medic/terapeut
shark2013
buna ziua,
am 65 de ani si de citava vreme am o amorteala in degetele de la ambele maini, mai accentuata la degetul mare, aratator si mijlociu de la mana stanga; de cca. o luna, daca dorm pe o parte, imi amorteste mana de pe partea pe care dorm si cind imi schimb pozitia amorteala nu cedeaza; aceasta senzatie este insotita de o durere foarte intensa in palma si la cot; durerea cedeaza foarte greu iar senzatia de amorteala nu dispare...din cauza durerilor si a acestor amorteli nu ma pot odihni si sint mereu obosit; cred ca este necesar sa fac citeva precizari suplimentare pentru a intregi tabloul:
- radiografia palmelor a scos in evidenta o artroza si am primit un tratament pe care il respect riguros de 2 luni dar care inca nu are nici un efect,
- palmele ambelor maini sint puterni si permanent umflate, mai ales dimineata; peste zi imflamarea scade foarte putin,
- in anul 2010 am fost supus unei interventii chirurgicale de prostatectomie radicala pentru eliminarea unui cancer de prostata; dupa operatie, PSA-ul nu a scazut la zero asa cum ar fi fost normal si de aceea medicul oncolog mi-a prescris un tratament cu CASODEX si ELIGARD pe care il urmez si in prezent, pentru ca este un tratament de lunga durata, poate pe viata...am citit ca ELIGARD-ul poate avea efecte secundare asupra coloanei vertebrale care ar putea provoca compresie medulara...

in aceasta realitate, va rog sa ma indrumati catre o solutie cit mai eficace si daca e posibil cit mai putin invaziva...
1 comentarii
0
25-04-2013, ora 13:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei aceste probleme sunt a nervilor periferici. si anume nervul median este sub compresie in canalul carpian.
boala se numeste carpal tunnel sindrom
trebuie efectuata un examen EMG la un neurolog care va poate spune unde este nervul sub compresie, periferic sau eventaul central
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: