amortire plaman

13-03-2015
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
buna ziua, am 26 ani, sunt nefumatoare si in vara acestui an am simtit o amorteala ca niste furnicaturi care apareau si dispareau in cadrul unei zile de mai multe ori, am luat nurofen si m-am uns cu diclofenac gel pe aceea portiune si in cateva zile am scapat de amorteala.Acum sunt insarcinata in 31 saptamani si de o luna de zile ma confund iar cu acesta problema:respectiv amorteala, furnicaturi la nivelul plamanului stang, cateodata simt si o strangere o gheara nedureroasa in aceea zona, durere nu am decat rar cate un junghi, tuse nici atat si nu-mi amintesc sa fi avut in ultimele luni vreo gripa, raceala mai puternica.la analizele de sange de sapt trecuta a reiesit ca am o usoara anemie, ca scazut, mg scazut, fier mic si glucemia scazuta.Am inceput de ieri sa iau ca cu vit d 3, magne b6 si fier...este posibil sa am aceasta stare de amorteala si datorita anemiei sau e mai degraba ceva la plamani???nu cred ca am voie sa fac investigatii amanuntite la plamani in timpul sarcinii intrucat radiaza.va multumesc
1 comentarii
0
03-08-2019, ora 16:22
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Posibil să fie de la anemie și deficitul de Fe, Mg, Ca, sau să fie ceva osteo-muscular de la o poziție incomodă. Pe ce parte a apărut, cât durează simptomele, sunt continue sau apar și dispar, cedează într-o anumită poziție? O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •