amorteli si furnicaturi

24-11-2009
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am 35 de ani si de cateva zile imi amorteste piciorul drept, uneori si stangul, am dureri si furnicaturi.Imi fac masaj cu un unguent, i-au un antiinflamator si ma mai lasa durerile, dar deja am dureri de stomac de la medicamente.Analizele mi-au iesit normale, in afara de calciul ionic-care e su limita, RMN cerebral normal.Am dureri in ceafa, tulburari de vedere, maini si picioare reci, ameteli.S-ar putea ca aceste amorteli sa fie de la coloana, de la circulatie sau de la stres?Si ce as putea sa i-au?
Va multumesc
9 comentarii
0
25-11-2009, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Toate diagnosticele enuntate sunt posibile, cea mai mare probabilitate fiind catre o problema de compresiune radiculara (lombosciatica).
Constultati pentru inceput un neurochirurg.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-12-2009, ora 09:33
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru raspuns.
0
23-04-2010, ora 20:15
amalia stefanescu
Nu este medic/terapeut
amalia stefanescu
Buna ziua
Am 35 ani si de cateva zile simt niste furnicaturi in pulpa piciorului stang.Cat am stat la calculator mi-a amortit si degetele de la mana dreapta. S-ar putea ca aceste furnicaturi sa fie de la coloana, sau de la cap pe baza neurologica?Ce as putea sa fac? M-au speriat foarte tare.Multumesc anticipat.
0
25-04-2010, ora 01:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ar fi indicat un consult neurochirurgical.
In cazul absentei unei patologii specifice (sindrom compresiv radicular), al inexistentei unei patologii inflamatorii de tip reumatologic, cu siguranta ca puteti incerca un tratament homeopatic. Durerile si "amortelile" fara o cauza precisa si determinata au o rezolvare ideala prin tratament homeopatic.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 12:48
cissa
Nu este medic/terapeut
cissa
buna ziua!!! am 23 de ani si de vreo 2 saptamni am furnicaturi in picoare pana la genunchi mai ales in talpa piciorului si in maini mai ales in buricul degetelor..de vreo 4 zile a inceput amorteala sa urce in sus de la posterior pana la sani. degetul mic de la mana stanga parca incepe sa mi se blocheze si nu mil pot tine normal drept ca simt furnicaturi si mai mari.tin sa mentionez ca in 2009 am fost operata la cap de 2 ori intrun interval de 2 saptamani. am luat 3 luni tratament cu carbamazepina si in timpul tratamentului aveam limba usor amortita si nu puteam face diferenta intre dulce si amar dar dupa incetarea tratamentului nu am avut nici un fel de probleme pana acum 2 saptamani. A m avut si un deces in familie in urma cu 0 saptamana si din cauza stresului ma gandesc eu am si mai mari furnicaturi. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...acum iau calcliu si magneziu... VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
0
09-03-2011, ora 15:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa luati legatura, destul de urgent, cu medicul neurochirurg, de preferat cel care v-a operat, dansul stiind mai bine implicatiile problemei cerebrale initiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-03-2011, ora 22:38
mariasandu
Nu este medic/terapeut
mariasandu
multa sanatate
0
29-08-2011, ora 17:22
florina borda
Nu este medic/terapeut
florina borda
NOUA PE FORUM!!AJUTATI MA!
ajutati ma va rig frumosss!!!!!!!!anul trecut am avut o pareza faciala periferica pe partea stanga dupa care miam revenit dar de atunci imi amorteste fata si acum de ceva vreme o saptamana ma doare mana si piciorul stang iar degetele de la picior mis amortite.2 dintre ele.le simt dar am o senzatie cand umblu.am facut ekg si e bun nu stiu ce sa mai fac oare ce as putea sa am dati mi un indiciu macar.tot timpul mie gandul tot la asta sunt nelinistita ma panichez ca as putea avea ceva grav!am 23 de ani.
0
29-08-2011, ora 19:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema poate fi una vasculara, una neurologica sau chiar neurochirurgicala.
Incepeti printr-un consult clinic la neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •