amorteli mini si picioare

02-06-2013
mihaela.popa
Nu este medic/terapeut
mihaela.popa
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o idee in ceeea ce priveste investigarea cauzei amortelilor mainilor si picioarelor.
Amorteala mainilor a debutat acum un an, mai intai inelarul si degetul mic, apoi si celelalte degeta, iar acum ma trezesc cu palmele foarte amortite ( le frec 2-3 minute si isi revin).
De curand sa-u instalat acelesi simptome si la picioare ( labe) si mi se pare ca vederea nu mai e la fel de clara ca inainte ( clipesestc de multe ori pana mi se limpezeste vedea sa citesc un text pe care inainte il citeam cu usurinta)
In ultima vreme am le-am simtit grele si mai umflate iar de curand s-au instalat amortelile ( mai pregnante noaptea) dar le resimt si ziua.
Poate cineva sa ma sfatuiasca daca termografia ar putea sa aduca putina lumina asupra cauzei acestor amorteli? sunt destul de ingrijorata din cauza lor.
Eu am fost la medicul de familie si dupa un examen de rutina imi sugereaza ca sunt ipohondra.
Mi se pare usor hazardat genul acesta de diagnostic, nai ales ca sunt o persoana cu capul pe umeri, fara inclinatii spre a-mi exagera simtomele.

Anii trecuti am avut dureri in articulatiile umerilor si coapselor si pateam dese 'intepeneli' ale spatelui sau gatului ( medicul de familie din nou mi-a zis ca ar fi un sindrom depresiv cu somatizare) dar nu am reusit sa stabilesc cauza sau boala desi am facut un an de investigatii incontinuu. De curand cineva mi-a pomenit de spondiloartrita anchilozanta si gandesc ca poate fi un astfel de diagnostic, dar asta are vreo legatura cu amortelile?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
2 comentarii
0
02-06-2013, ora 21:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca sunt somatizari ale depresiei ar trebui sa scapati de ele in 1, 2, 3 sedinte la psiholog.
Incercati.
0
26-05-2014, ora 11:37
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Buna, ai gasit cauza, acelasi sintome le am si eu, doctori ami dau doar magneziu. Te rog daca ai gasit cauza zimi si mie. Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: