imi amortesc mainile mai ales noaptea dar imi amorteste asa ciudat doar ultimele doua trei degete

19-12-2008
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
De catva timp imi amortesc mainile(in special mana stanga) mai ales noaptea dar imi amorteste asa ciudat doar ultimele doua trei degete cu tot cu partea interna a mainii. efectiv nu imi simt degetele -mai ales pe cel mic-pret de cateva secunde poate chiar minut pana le tot misc. si mi se mai intampla un lucru ciudat imi amorteste capul (mai cu seama partea din spate).stau asa cu capul pe perna si dintr-o data nu imi simt o parte din cap si simt furnicaturi multe.apoi imi amorteste cealalta jumatate (asa mi s-a intamplat aseara).m-am speriat. dupa ce am frecat asa usor cu mana a revenit la normal-sa zic asa. vreau sa va spun ca am 27 d eani si tensiuena oscilanta(hipertensiune).oare asta sa fie cauza. am facut analize de ca si mg si sunt ok. intr-adevar calciul e foarte putin scazut dar medicul zice ca nu e nici o problema.si ma apuca asa dint-o data niste ameteli asa cu stare de lesin si durere e stomac parca imi vine sa vomit si nu ma pot uita decat in jos. si iarasi trec. toate aceste stari ma impiedica sa imi traiesc viata asa cum ar trebui pentru ca sunt speriata. am fost la mai multi medici dar toti zic ca e ok am facut ct la cap si nu s-a vazut nimik. daca ar fi vreun cheag de sange s-ar fi vazut pe ct sau rmn?dvs. ce parere aveti de ce sa mi se intample toate aceste stari? astept un raspuns sa ma "luminez" si eu un pic pt ca sunt tare speriata si nu mai stiu ce sa mai fac.multumesc!
5 comentarii
0
19-12-2008, ora 17:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
aridana, ar fi bine sa iti faci niste analize complete la sange, pt ca diabetul are simptome asemanatoare cu cele descrise de tine!!
0
07-04-2009, ora 01:31
ursan53@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ursan53@yahoo.com
Sunt diagnosticata cu mai multe boli pentru care iau medicamente cu pumnul (diabet gr 2, hipertensiune, spondiloza cervicala, adenom hipofizar, nevralgia Arnold, coxatroza bilaterala, osteoporoza, operatie piatra la rinichi, scos fierea, etc). M-am obisnuit cu toate dar mai nou ma confrunt cu alte probleme: a inceput sa ma doara f.tare degetul mare de la mana dreapta si dupa o saptamana deja nu-l mai puteam indoi aproape deloc, parca era de lemn, ingrosat si dureros la cea mai mica atingere. In urma unor investigatii la ortopedie m-i s-a pus alt diagnostic : artroza.Dupa scurt timp au aparut alte dureri la degetul mare de la mana stanga si apoi au urmat celelalte degete de la ambele maini. Precizez ca am 56 ani si lucrez aproape numai pe calculator.Cel mai greu este faptul ca am furnicaturi, arsuri si dureri foarte mari in degete si in ambele maini zi si noapte. Parca nu mai am simtul tactil, nu mai am precizie in maini si mereu scap lucrurile din maini.Sa fie oare o forma de neuropatie diabetica ? si daca este asa cu ce se trateaza? Mentionez ca valorile glicemiei sunt intre 130-170 si iau DIAPREL 2X1 si MILGAMA 3X1.
0
10-04-2009, ora 23:17
ursan53@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ursan53@yahoo.com
Astept un raspuns la intrebarile adresate dumneavoastra in data de 07-04-2009 in legatura cu problemele cu care ma confrunt eu de ceva vreme: artroza sau neuropatie diabetica ? Multumesc mult.
0
28-05-2009, ora 00:58
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna seara,

neuropatia diabetica apare ca urmare a microangipatiei produse de zaharul crescut. Lezarea patului capilar duce la o serie de complicatii, una dintre acestea fiind aceste dureri in periferie.
Desigur un control si o dieta riguroasa sint extrem de importante pentru prevenirea complicatiilor, o data aparute acestea necesita tratament adecvat in vederea stoparii evolutiei.
O solutie terapeutica importanta este oxigenarea hiperbara (HBO sau HBOT), aceasta terapie avind un efect angioneogenitic direct: de refacere a patului capilar lezat. In stadiile incipiente ale microangiopatiei HBOT este considerat un tratament adjuvant iar in cazul unor complicatii majore (ulceratii, retinopatii etc.) un tratament obligatoriu.
Astfel de tratamente se pot aplica si in Constanta.
Tratamentul se desfasoara intr-o barocamera, cresterea presiunii si respiratia de oxigen pur duce la imbogatirea masiva a singelui cu oxigen, care ajunge in cantitati mari in tesuturi ducind la refacerea rapida a acestora. Oxigenoterapia hiperbara este un tratament medical extrem de eficient. Refacerea capilarelor sangvine (a vaselor mici) duce la disparitia efectelor neplacute ale diabetului, pe un termen lung.
Oxigenul hiperbar are un efect antibiotic (de combatere a infectiilor), angioneogenetic (de refacere a vaselor sangvine si a capilarelor), antiedematos (de combatere a edemului si a inflamatiei).
Un tratament medical competent interdisciplinar, coordonat de medicul diabetolog, poate duce la normalizarea vietii acestor pacienti.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
31-07-2009, ora 20:29
manu09
Nu este medic/terapeut
manu09
am facut o miscare brusca si am simtit ca mi-a plesnit partea stanga a capului si cateva secunde nu am putut sa il misc si acum imi tot amorteste partea stanga a capului daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •