amorteala si durere in sold si genunchi

30-08-2011
anamaria35
Nu este medic/terapeut
anamaria35
Buna ziua, Sunt femeie, am 35 de ani si 80 kilograme, acum cativa ani am cazut pe genunchiul drept dar acum imi face probleme, mi se umfla pe partea laterala, imi amorteste pana in sold, nu pot sa stau in fund de durere in coapsa si sold si imi paralizazea de nu pot sa ma sustin pe el, nici sa ma misc, am fost la un doctor si mi-a dat antiimflamatoare(ketonal, romavex..)am 5 zile de cand fac injectii intramuscular dar nu exista remedieri.
4 comentarii
0
30-08-2011, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar, cauzat de obezitate (de tipul herniei discale sau stenozei canalului lombar).
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2011, ora 22:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca nu raspunde la antiinflamatoare, durerea poate sa vina de la o infectie vaginala. Fa-ti o analiza de secretie vaginala cu antibiograma ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Vezi ca este posibil sa nu treaca de la primul tratament. Depinde ce este.
Desemenea, ai fost la neurolog? Ar trebui sa iti recomande sa faci radiografii eventual la sold si la coloana lombara sa nu faci o hernie de disc avand in vedere si greutatea. Incerca sa mai slabesti un pic.
Fa-ti intai analiza de secretie vaginala cu antibiograma ca e foarte posibil sa fie de acolo. Daca te tratezi, scapi si de durere.
Oricum sa mergi la neurolog sau neurochirurg.
0
30-08-2011, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar, cauzat de obezitate (de tipul herniei discale sau stenozei canalului lombar).
Trebuie sa consultati un NEUROCHIRURG. Pana la acel consult nu eceftuati absolut nici o analiza nerecomandata!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2011, ora 14:25
anamaria35
Nu este medic/terapeut
anamaria35
Va multumesc, o sa consult un neurochirurg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •