amorteala picioare

04-10-2007
roxana1990
Nu este medic/terapeut
roxana1990
buna ziua.de circa o sapt imi simt picioarele foarte amortite si foarte grele, parca ar fi de plumb.atunci cand merg am senzatia ca nu am stapanire pe ele si ca o sa cad.imi e greu cand merg pentru ca trebuie parca sa le car dupa mine.probleme cu picioarele am de vreun an de zile si inainte sa-mi amorteasca picioarele simteam o durere care pleca din fesa dreapta de undeva si se ducea pe piciorul drept prin spate pana in varful degetelor. am fost si la orl si la reumatolog si la ortoped si nimeni nu a putut sa zica ce am.in august am facut un rmn si concluziile au fost usoara scolioza lombara dextro-concava.mici hernii intraspingioase la L1 si L2.de cand mi-au amortit picioarele am fost si la neurolog si la neuro-chirurg si mi-au zis ca, conform rmn-ului nu ar fi nimic grav si sa fac gimnastica medicala acasa si niste masaje.precisez ca am 17 ani si pur si simplu nu mai stiu pe unde sa ma duc.daca a mai patit cineva asa ceva, gimnastica medicala si inotul au fost cele care l-au ajutat, sau au fost alte cauze implicate??? va multumesc si astept raspuns
2 comentarii
0
25-10-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
fizioterapia e si ea o solutie foarte buna
0
06-04-2016, ora 23:42
danieldede
Nu este medic/terapeut
danieldede
Am picioare amortite de aproximativ 40 de zile. A inceput cu degetul mare de la unul dintre picioare, a doua zi aveam amorteli si la celalat picior. la acelasi deget. Amortelile au continuat sa se extinda la celeleltae degete in urmatoarele 5 zile. Au continuat spre calcai si apoi spre talpi. Astazi simt uneori si spre tibie in sus. Senzatie de talpi umflate ca si cand as fi mers mult pe jos. Daca stau prea mult in picioare pe loc simt ca imi plesnesc venele. De multe ori parca simt viteza sangelui in vene. Am fost la spital la Neurologie internat pentru investigatii. Nu mi-au gasit nimic in sange si nici boli grave ca HIV, Diabet, Tiroida, si altele. Analizele de sange sunt ok. Am facut RMN cap, toracal, lombar si nu prea este nimic de operat doar mici fisuri care le are toata lumea la o varsta ca a mea(47). Se pare ca inflamatiile la nervi nu prea ies la RMN si am inteles ca exista si niste infectii spinale care nu ies la nici o analiza eco sau RMN. Am fost si la urologie si am fost diagnosticat cu prostatita cronica, acum fac tratament de 10 zile. Aceleasi amorteli si furnicaturi si in prezent, ca un curent electric ce imi trece prin picioare. Urmeaza sa ma duc sa fac un Doppler Vascular. Partea proasta este ca si sotia mea a inceput sa aibe aceleasi simptome de doua zile. Nu stiu ce este cu coincidenta asta. As dori un sfat de la cineva cu experienta sau cineva care a trecut prin asa ceva. Am fost la nenumarati neurologi, am intalnit fel de fel de doctori insa nu vreau sa comentez pe tema asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.