amorteala partiala picior stang de 2 zile

03-07-2011
Cristina Dobrin
Nu este medic/terapeut
Cristina Dobrin
Buna ziua, de 2 zile simt o amorteala la piciorul stang, la pulpa, dar numai pe partea din exterior, plus o senzatie de raceala in locul respectiv. Mentionez ca inainte cu o zi am avut o durere in bratul stang si la omoplat. Am mers la medicul de familie care mi-a dat o trimitere, dar pana atunci, programarea este abia pentru 8 iulie, adica cateva zile in care nu stiu ce se intampla. Va rog, daca imi puteti da un raspuns pentru linistea mea. Va multumesc.
6 comentarii
0
04-07-2011, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate cauze posibile ale simptomelor D-voastra.
In functie de sex, varsta, greutate, ocupatie si sporturi practicate, antecedente cardiace, vasculare, neurochirurgicale (probleme vertebrale lombare sau cervicale), neurologice, inflamatorii etc, va puteti adresa unui cardiolog, unui neurolog, unui neurochirurg, unui reumatolog etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-07-2011, ora 12:40
Cristina Dobrin
Nu este medic/terapeut
Cristina Dobrin
Multumesc pentru raspuns. Me dicul de familie a spus ca ar putea fi o problema cu cervicala dar nu era sigura. Am 31 ani, 61 kg, nu mai merg la sala de 3 luni, dar merg pe jos pentru a suplini acest lucru, sunt secretara dar nu stau foarte mult pe scaun, nu am antecedente cardiace sau de alt fel, insa am mai avut un episod cu aceste dureri, dar fara amorteala, acum 6 luni cand inca mergeam la fitnnes. Cu respect, Cristina Dobrin.
0
05-07-2011, ora 13:48
Cristina Dobrin
Nu este medic/terapeut
Cristina Dobrin
Doresc sa va mai intreb ceva: trimiterea este pentru un RMN...as dori sa stiu daca as putea face o radiografie in locul acestui RMN.doar din considerente financiare, este destul de scump.Multumesc.
0
05-07-2011, ora 14:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total nerecomandabil sa faceti un RMN fara un consult prealabil la neurochirurg.
Radiografia nu ofera prea multe informatii (daca nu exista un traumatism).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-07-2011, ora 20:51
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
Buna seara...v-am trimis un mesaj dar nu stiu daca a ajuns la d-vstra.am cautat sa il vad si nu il gasesc.va scriu pe forum din nou in speranta ca ma veti ajuta..Domnule Doctor, am fetita de 18 ani, eleva in cls 12, si are o problema cu picioarele de cand era mica..deasupra labei piciorului sunt acele oase care se unesc...la ea sunt foarte proeminente, osul de la piciorul drept mult mai mare decat la stingul..cand era mica am fost la chirurg si mi-a zis ca nu e nevoie de ghetute corectoare..ca sa stea la soare...etc, cand avea 13 ani i-am facut radiografie si am mers tot la un chirurg de copii(FOCSANI) si mi-a zis ca e slaba si de aceea sunt asa oasele(MARIMEA OSULUI DEFERA DE LA UN PICIOR LA ALTUL)...am plecat acasa linistita.anul trecut a avut brusc o durere de genunchi incat a luat taxiul sa poata veni acasa...am mers la doctor ortoped..i-am explicat ca ii pocnesc incheieturile tot timpul la orice miscare chiar si soldul cand se ridica din pat...i-am aratat radiografia de la 13 ani si picioarele cu oasele proeminente..care o dor de la incaltaminte..cand sta mult in picioare sau merge mult, si mi-a zis ca genuchiul este de la crestere iar picioarele ca este slaba(ii spusesem ce mi-a zis celalalt doctor) mentionez ca are 1.67 si 50 kg, este slabuta dar nu de speriat. Eu cred totusi ca are o problema cu sist osos, tot timpul ii pocnesc incheieturile, mentionez ca a avut oasele la incheieturile mainilor fisurate-a sarit din leagan-si cand se schimba vreamea o dor..fibrinogenul este bun...aslo era 400 anul trecut prin noiembrie.. am repetat analiza si acum este bun.dar la alt laborator..o sa repetam luna viitore la primul laborator sa vedem diferenta..poate fi de la reumatism osul asa mare crescut.ma intreb daca am facut ce trebuia ptr copilul meu! Imi cer scuze ptr lungimea mesajului si va multumesc din suflet ptr timpul acordat...cu respect, I. RUSU
0
10-07-2011, ora 20:59
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
Mesajul a fost ptr d-nul DCT. USCATU
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •