amorteala partea stanga a corpului + respiratie greoaie

13-05-2011
roxana bulf
Nu este medic/terapeut
roxana bulf
buna seara. am si eu o intrebare. de mai mult de o saptamana m am trezit cu jumatate de corp amortit, mai exact partea stanga a corpului( cap picior mana fata abdomen). In plus, respir greu pe partea stanga, ma injunghie sub san constant. mentionez ca am o pisica persana, si ma ingrijoreaza si faptul ca as fii putut inghitit par prea mult, iar amorteala si junghiurile sa fie de la parul de pisica care s a depus in corp. Am facut radiografie la plamani insa acolo nu s a vazut nimic, nici la ecografie abdominala. am facut analize, in urma lor lymfocitele si neutrofilele nu sunt in limita normala. m am gandit ca poate sa fie o inflamatie care imi creeaza amortelea permanenta si schimbarile in sange. In acesasta seara am facut si un RMN, insa luni iau rezultatul. va rog frumos, daca stiti despre ce e vorba sa ma ajutati
7 comentarii
0
14-05-2011, ora 12:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

ce as fii facut eu prima data?

- un EKG si un EKO la inima...apoi celelalte!

Sanatate si s-auzim de bine.

O zi frumoasa.

P.S.
- impungeti-va cu un ac in talpa..si vedeti..simtiti ca va inteapa???
daca NU...FFFFFFFF URGENT la medic.
0
14-05-2011, ora 14:00
roxana bulf
Nu este medic/terapeut
roxana bulf
pentru inima am facut o electrocardiograma insa nu au aparut probleme, totul e normal. am incercat cu acul, multumesc pentru sfat! simt ca ma inteapa, nu este o amorteala totala care sa mi ia simturile, insa atunci cand ating partea stanga a corpului senzatia este diferita fata de partea dreapta. Luni dimineata am sa ma duc pentru citirea RMN-ului, iar daca si acesta este normal nu stiu in ce directie sa ma mai indrept pentru ca am incercat tot, dar problema trebuie diagnosticata!
0
14-05-2011, ora 15:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
revin:

daca ati simtit ca va inteapa..acul..e de bine.

Si eu va doresc tot binele si ne mai auzim..
Cele bune,
0
15-05-2011, ora 13:37
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
In speranta ca totul va fi bine la RMN, faceti pt liniste dumneavostra si un control la un neurolog bun, nu se stie niciodata;pot fi afectate legaturile dintre sinapse de la nivelul hipotalamusului si duc la aceste senzatii, sau la incetinirea transmisiei impulsurilor.
Sanatate multa.
0
29-11-2012, ora 16:45
uke235
Nu este medic/terapeut
uke235
Buna ziua.Am si eu o problema cu amortirea membrelor.de fiecare data cand imi amorteste mainile si piciorele am o durere la splina cred, in partea stanga a inimi si chiar sub umar brat.va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.multumesc
0
20-04-2014, ora 12:25
ghinescu
Nu este medic/terapeut
ghinescu
roxana.am si eu aceeasi problema.Poti sa ma ajuti si pe mine daca ai depistat cauza si ce tratament iei.Cu bine.
0
25-04-2014, ora 23:10
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Amorteala pe jumatate de corp are cauza diferita fata de amortelile pe care multa lume le resimte in extremitati (maini, picioare-bilateral). Ar putea fi un mic accident vascualar tranzitor, care sa fie precedat la scurt timp un accident vascular cu consecinte serioase, de aceea prezentarea Dvs la medic constituie o urgenta, mai ales daca acest episod se repeta (mergeti la cel mai apropiat spital).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • De ce sunt infecțiile respiratorii mai frecvente iarna
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  •