amigdalite cu carnite!

13-05-2009
nicoletaseitan
Nu este medic/terapeut
nicoletaseitan
buna seara
pe amigdalitele mele putin inflamate au aparut niste excrescente ca niste bucati mici de carne care ma gadila in gat de-mi vine sa vomit non stop.m-am speriat foarte tare pentru ca nu stiu ce sunt!
va rog din suflet ajuta-ti-ma pana ajung la medicul orl!
32 comentarii 12 Înainte ›
0
14-05-2009, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E un papilom amigdalian.
daca amigdalele sunt foarte hipertrofiate si mari se poate face o interventie.. in acelas timp! scos si amigdale si papilom.
daca amigdalele sunt mici si nu pun probleme.. se scoate acel papilom cu laserul sau Radiofrecventa!
in conditii de ambulator!
de unde esti?
0
14-05-2009, ora 11:46
nicoletaseitan
Nu este medic/terapeut
nicoletaseitan
buna ziua
sunt din slobozia
cred ca nu avem aici lasere sau radiofrecventa aici
la noi la spital e doar cu bisturiul
mentionez ca nu am avut NICIODATA probleme cu amigdalele
papiloamele astea au crescut peste noapte
le am de o zi
multumesc
0
14-05-2009, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa te alarmezi.
faci gargara cu ceai de musetel + 5 pic de alcool Iodat.
Xyzal tab 1 pe zi 10 zile
Voseptol tab de supt.
regim alimentar fara RECE, ACRU, Si Acidulat!
daca raman de marime mica si nu deranjaza.. poti sa nu te grabesti cu interventia!
0
14-05-2009, ora 12:05
nicoletaseitan
Nu este medic/terapeut
nicoletaseitan
domnule doctor va multumesc pentru raspunsuri dar,
amigdalele mele nu sunt inflamate
nu am febra, nu ma doare nimic
am doar senzatia de voma datorita faptului ca unul dintre papiloame este spre gura si ma gadila
celalalt este crescut pe amigdala undeva in centru si nu este asa de mare
imi puteti recomanda o clinica in bucuresti unde se foloseste laserul pentru asa ceva?
va multumesc anticipat
0
14-05-2009, ora 12:34
GABRY23
Nu este medic/terapeut
GABRY23
DOMNULE DOCTOR fiul meu are 2 ani si 3 medici au zis acelasi diagnostic PAPILOM PARTEA DREAPTA.Acum 2 saptamani am fost la consult pediatric cu cei 2 copii si am zis doctoritei ca am vazut ceva in gat la cel mic sa uitat si a zis ca nu e nimic ca ea nu vede nimic, insa ieri cand m-am dus a zis ca de ce am stat pana acum cu el ca e cam mare(o comparatie acum 2 sapt. era cat un neg acum cat un nasture si foarte inflamata )numai ca nu se poate opera momentan ca e racit a zis sa mai treaca 2-3 sapt.si mai vedem.Am citit celelalte mesaje si as vrea sa stiu unde se face cu laser, cat costa, si se poate intanpla ceva daca mai asteptam atat?Mi sa zis sa nu ii dau cald sau crocant, sunt din CRAIOVA, exista tratament care sa le tina putin sub cotrol sa nu mai creasca atat de mult, la el e situata aproape in mijlocul amigdalelor intre ele 2
0
14-05-2009, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebue sa va vada un Medic ORL !
Numai el hotaraste cand si cum se poate opera un copil !
SE poate face o internare in clinica ORL.. Pediatrie.. si tinut sub tratament pana in ziua interventiei chirurgicale !
0
03-10-2009, ora 23:03
cristina19.
Nu este medic/terapeut
cristina19.
buna seara sunt ingrijorata aproape de jumatate de an am o amigdalita unflata
0
04-10-2009, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine ca esti ingrijorata.
mergi la ORL.. sa vada despre ce este vorba !
0
16-01-2012, ora 20:54
cryna24
Nu este medic/terapeut
cryna24
am fost diagnosticata de medicul orl cu papilom amigdalian stang, internata, iar medicul orl m-a operat de rinita cronica hipertrofica. eu cred ca mi-a gresit operatia deoarece eu nu am avut probleme cu nasul, respiratia iar papilomul e si acum pe amigdala, deci in concluzie nu ma operat de problema cu care mam dus.unde ma pot adresa deoarece medicul nea dat afara si nea vorbit foarte urat (nea facut nebuni) si suntem foarte ingrijorati deoarece eu mam internat cu o boala si doctorul ma operat de alta, nu mai pot avea incredere, unde ma pot adresa. specific ca imi este foarte teama pentru ca nu mai am incredere in medicii din galati de la orl. ce pot face??? eu trebuie sa rezolv problema papilomului amigdalian, ce imi recomandati??
0
16-01-2012, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este posibilitatea sa ajungeti la Pascani... peste 1 ora plecati spre casa cu papilomul scos
in ambulator, fara internare, fara sange, fara durere prin chirurgie cu radiofrecventa
0
27-02-2012, ora 14:41
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
buna ziua.am o probleme si se pare ca nu prea ii dau de capat medicii.mentionez sunt in spania.de mai multi ani am probleme cu gatul.ma doare si de cateva ori pe an se inroseste si se umfla amigdalele.de obicei trecea singur sau cel putin asa imi parea, dar anul trecut in iulie iar sa inflamat am mancat un mar recunosc naspalat din pom si sa umflat la moment.am mers la doctor aici in spania si mia bagat o cam in gat sa uitat mia luat probe si la final mi zis ca nimic.ca is sanatos.acum am aproape2 luni si aceiasi problema am amigdalita stanga unflata si ma jeneaza, am fost iarasi la ei si au zis ca imi schimba medicatia pt hipertensiune ca ar fi de acolo.mentionez ca iau de 6 ani carvedilol 25 mg jum.de pastila zilnis si coprenesa 4mg 1.25 una pe zi.as vrea un raspuns.acum cand am fost prima oara mi-au dat ibubrofen dar degeaba.
0
27-02-2012, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze.. unde sa sevada foarte bine amigdalele si mucoasa faringelui
atasezi pozelepe adresa mea pe hotmail.
orlpascani.ro
0
29-02-2012, ora 15:11
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
nu am reusit sa atasez pozele.vreu sa va spun ca nu am nimic pe amig, nici pe langa doar amigdalita stanga e umflata, nu ma doare cand mananc sau beau.si inca ceva de cate ori am facut analize reumatismul era dublu fata de normal dar niciodata nu mi-au dat vreun tratament.ar pute fi ceva grav cu gatul meu?mutumesc pt raspunsuri
0
29-02-2012, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe ce adresa ai incercat sa atasezi pozele ?
0
01-03-2012, ora 19:52
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
din ce vad pe net poate fi vorba de cancer de laringe?si cu pozele o sa rog un priete ca vad ca nu sun in stare sa le pun.mentionez ca am 28 de ani, si am fost fumator 10 ani.de 1 an jum nu mai fumez
0
02-03-2012, ora 12:01
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
am mai observat un siomptom daca pot sa-i spun asa, atunci cand bag mainile in apa rece si stau mai mult, is obligat sa fac asta in domeniul in care lucrez, in cateva ore durerea in gat se intensifica si imi revine tusea.un raspuns va rog.
0
02-03-2012, ora 13:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana nu vad pozele cu faringele si amigdalele..
nu pot sa ma pronunt
-
0
03-03-2012, ora 18:15
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
mi-a iesit doar o poza sa se vada mai bine am trimiso astazi
0
03-03-2012, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut pozele
1. nu ai probleme la amigdale
2. este o faringita iritativa si e legata de alimnetele acre, reci, acidulate, citrice si de problemele gastrice
3 daca tii regim alimentar fara ce am scris mai sus+ inhalatii, gargara, tab de supt.. N.o sa mai ai probleme
0
04-03-2012, ora 11:27
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
va multumesc pt rabdare si raspunsuri, e adevarat eu mananc multe citrice, castraveti in otet foarte multi si cu acidul e de la bere fara alcool.
0
12-06-2012, ora 21:55
gabiiiiii
Nu este medic/terapeut
gabiiiiii
am revenit am respectat tratamentul dv, nu mai am dureri asa mari dar faringele nu sa retras, e la fel, am mai observat cand faceam inhalatiile ca pe nara stanga nu pot respira, cand trag aer pare infundata tot timpul.faringele e iritat la fel pe partea stanga sa fie vreo legatura.intre timp am fost iarasi la orl si mi.au cautat in gat noduli, si iarasi au zis ca nu e nimic, dar pentru linistea mea au zis sa fac un tac la gat.astept sa ma cheme sal fac.credeti ca nara pe care nu pot respira are legatura cu faringele iritat.mentionez ca la aerul conditionat din masina jena e mai mare in gat sau cand stau in curent la munca.mentionez ca lucrez la o firma de curatenie, si folosesc multe produse de curatenie, mai ales la parcari unde e si mult praf.
0
14-06-2012, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul orl tre sa se uite si in nas.
poate e o sinuzita. sau deviatie de sept care necesita tratament chirurgical
0
17-11-2015, ora 19:35
27Valentina
Nu este medic/terapeut
27Valentina
Buna seara!am si eu o problema...in seara asta am observat ca am o excrescenta langa amigdala dreapta...nu este mare si nu ma doare..dar imi este foarte frica, mai ales ca nici nu sunt in ţara.
0
31-01-2016, ora 14:15
Ale28
Nu este medic/terapeut
Ale28
Buna ziua.Am si eu o problema de aproximativ 2 ani.am o excrescenta pe amigdala dreapta, cu care nu am avut probleme pana acum, drept urmare nu am fost la nici un control.e ca un fel de bucăţică de carne, mică, care atârna pe amigdala.de o luna de zile, ma deranjează destul de tare la înghiţire si uneori ma si doare.tin sa Menţionez ca amigdalele nu sunt umflate si din cate am observat, nu e vorba nici despre puroi.ati putea să-mi spuneti ce as putea face in cazul asta?
0
31-01-2016, ora 18:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL..sa.ti spuna ce ai
dupa o sa stii ce ai de facut
0
31-01-2016, ora 20:18
Ale28
Nu este medic/terapeut
Ale28
Buna seara!asta ştiu ca trebuie sa merg la ORL.insa problema e ca eu nu sunt momentan in ţara si o sa revin decât peste 3 luni.vroiam doar sa va intreb daca este vorba despre un papilom amigdalian sau este ceva mai grav de atat si daca se mai poate amâna.multumesc!
0
31-01-2016, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interesant
si cum iti imaginezi ca cinava poate sa.ti spuna asta.. fara sa vada gatul?????????
0
31-01-2016, ora 21:46
Ale28
Nu este medic/terapeut
Ale28
Imi cer scuze!atat de speriata sunt din cauza asta, încât nu mi-am dat seama ca nu aţi putea să-mi spuneti ce am exact, doar din ceea ce V-am scris mai sus.daca credeţi dumneavoastră ca as putea sa va trimit o fotografie in care sa se vadă amigdalele si mai apoi să-mi puteţi spune ce e sau cat de grav e...v-as mulţumi din suflet..
0
01-02-2016, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti sa atasezi pozele pe adresa prsonala fvaleriu pe hotmail
0
01-02-2016, ora 12:37
Ale28
Nu este medic/terapeut
Ale28
Buna ziua domnule doctor!acum am reuşit sa va trimit pozele!sper ca le-aţi primit!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.