amigdalita sau faringita ?

07-03-2008
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
fetita mea de 3 ani are de duminica seara adica din data de 2.03.2008 temperatura si pana astazi nu i-a scazut i-am dat ampicilina capsule dupa care mi-a schimbat tratamentul in lekoklar sirop cate 3.5 ml la 8 ore. dupa 2 zile doctorul mi-a spus sa-ii maresc doza la 5 ml la 8 ore din cauza ca nu ii scadea temperatura si nici acum nu i-a scazut aceasta in afara faptului ca ii dau antitermic mereu in functie dupa cum ii creste temperatura ce pot sa fac
11 comentarii
0
08-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL..dupa ce o sa examineze copilul o sa va poata da un raspuns ce are copilul...
0
17-03-2008, ora 00:00
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
copilul meu a avut rosu in gat si febra nu i+a scayut decat dupa ce ne+am internat in spital de urgenta la spitalul de pediatrie pitesti si dupa tratament in vena cu cefatox si gentamicina a fost o experienta foarte neplacuta dar acum este bine
0
17-03-2008, ora 00:00
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
medicul pediatru ne+a prescris septilin si multisanosvit cu fier si calciu vreau sa stiu daca este eficient septilinul pt ca i+am mai dat astfel de tratamente in care ii creste imunitatea
0
17-03-2008, ora 00:00
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
dar nu au fost atat de stralucite dupa cum se spune ce saii dau sa ii creasca imunitatea si sa reyiste la infectii mai bine
0
17-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai exista o gama larga de preparate.
Va recomand sa folositi IRS 19.un sprei nazal care actioneaza ca si un vaccin pentru o gama larga de microbi.+ echinaceea un stimulator al rezistentii organizmului.
Deasemenea este foarte important regimul alimentar.
NU are voie nimic din ceia ce ii poate irita faringele !!
NU.bauturi cu acid, reci, acru, (otet, muraturi, mustar, grefe lamaie.s.a.)
0
24-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
odata ce nu trece rosul in gat nu ai trece temperatura

temperatura este de la rosu in gat

va recomand si eu lekoklar si eu l-am folosit si a mers dar daca are doar 3 ani poate e prea puternic ptr.ea
0
14-06-2011, ora 09:54
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Buna ziua dle doctor!De 3 zile ma doare destul de nasol in gat la inghitire ( cred ca de la bauturi reci) doar pe partea amigdalei stangi.Mie mi se mai face uneori cazeum dar acuma nu se vede nimic deci nu cred ca s a stans ceva acolo ca sa ma doara de la asta. Am luat de 3 zile tantum verde si de 1 zi Nurofen de 200mg 3/zi. Pana acuma nici o ameliorare. Sa continui cu tratamentul asta sau trebuie sa iau ceva mai puternic. Nu am avut febra, nu mi curge nasul, de stanutat mai stranut si eu acuma mai sunt in tratament si cu Isoprinosine. multumesc.
0
14-06-2011, ora 12:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa vada amigdalele un medic ORL.
sa vada daca e cazul de antibiotic
sau trimite cateva poze cu amigdalele tale pe mail
0
02-08-2013, ora 23:32
anxioasa
Nu este medic/terapeut
anxioasa
salutare domnule doctor. as avea si eu o nelamurire, poate dumneavoastra ma puteti ajuta.acum aproximativ o Luna si jumatate am avut o infectie destul de neplacuta in gat.totul a inceput cam asa: eu sunt fumatoare si m-am decis la un moment dat sa schimb tigarile.problema este ca a doua zi dupa ce am schimbat tigarile am inceput sa am un oarecare discomfort in gat.nu i-am dat importanta crezand ca va trece de la sine, insa nu a fost asa.durerea s-a accentuat si dupa aproximativ trei zile a devenit insuportabila, plus ca mi se umflase gatul si era rosu, iar amigdalele mi se marisera. odata cu aparitia acestei dureri mi-am pierdut pofta de mancare si am inceput sa am frisoane si o stare de oboseala accentuata, lucru care a durat doua seri la rand. am crezut ca este gripa si am luat niste pastile pentru gripa iar dupa aceea durerea in gat a inceput sa dispara la fel si febra.insa mi-a ramas starea aceea de oboseala si nu am putut manca pret de cateva zile timp in care am slabit destul de mult, iar eu fiind destul de slaba, ajunsesem sa arat oarecum anorexica. sa scurtez putin povestea, am avut urmatoarele simptome:durere in gat care s-a agravat in doua zile, lipsa poftei de mancare, indispozitie, oboseala, durere de cap o data ft puternic si odata mai slaba, febra si frisoane timp de doua zile insa nu incontinuu. tin sa precizez ca m-am alarmat foarte tare deoarece nu stiu daca aceasta a fost numai o infectie cu streptococ, deoarece virala nu a fost, intrucat nu am stranutat sau tusit, nimic de genul.este normal sa ai aceste simptome si sa ajungi la o asemenea durere in gat din cauza schimbatului tigarilor sau nu este normal? eu nu mi-am facut niciun test pentru strep deoarece gandul m-a dus mult mai departe si anume la o posibila infectie hiv, deoarece sunt activa dpdv sexual, insa am intretinut raporturi sexuale numai protejat si cu lubrifiant pe baza de apa.ma ingrozeste gandul sa nu fi avut vreo spartura in vreunul din prezervative si sa nu fi observat si astfel sa ma fi infectat cu hiv. precizez din nou, am folosit NUMAI prezervativ insa nu stiu...ma duce gandul numai la hiv.va rog sa imi spuneti daca simptomele mentionate de mine mai sus sunt tipice unei infectii streptococice sau sunt putin prea grave pentru a fi vorba de streptococ. va multumesc mult, astept un raspuns din partea dvs.
0
02-08-2013, ora 23:38
anxioasa
Nu este medic/terapeut
anxioasa
aaa, am uitat sa adaug, m-am panicat atat de rau deoarece eu am mai avut dureri si rosu in gat dar niciodata nu am avut febra si atatea stari de rau.poate multe stari mi le-am facut si singura deoarece m-am alarmat de la inceput de cand a inceput sa ma doara gatul, dar febra nu avea cum sa fie imaginara.pur si simplu ma copleseste gandul ca nu a fost vorba de o infectie streptococica, sau poate sunt eu prea ipohondra. imi este ft frica de bts-uri de aceea ma protejez mereu si m-au luat gandurile paranoice si am inceput sa imi fac o gramada de scenarii in cap.va rog sa ma lamuriti si pe mine cum este cu infectiile astea in gat ca am rasolit tot internetul, mi-am impuiat capul cu o sumedenie de posibilitati. o sa merg sa ma testez dar mai astept sa treaca putin timp sa fiu sigura de rezultat. va multumesc in avans
0
03-08-2013, ora 18:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul tau... unde sa se vada si amigdalele si peretele posteror a faringelui
le trimiti pe adresa mea personala pe hotmail
lasi fumatul... nu duce la nimic bun
renunti la tot ce este acidulat, citric, acru...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.