amigdalita pultacee cronica

04-01-2010
nicol_nico2005
Nu este medic/terapeut
nicol_nico2005
buna seara Domnul Doctor, sunt un pic dezorientata, de 2 luni de zile merg la medicul meu ORLl din Ploiesti si nu ma simt deloc bine.in prima faza mi sa spus ca am:Angina eritematoasa virala, mi sa dat polidin;paracetamol si aulin timp de 7 zile, nu m am simtit bine nici dupa am mers iara si mi a dat flamexin, dupa care am mers cu durere in partea dreata exterior si mi sa spus ca am amigdalita pultacee cronoca!Si cum eram in preajma CRACIUNULUI sa nu ma interneze mi a dat 7 zile de fortum injectabil.nu ma mai doare in gat darimi arde efectiv toata fata cu gat cu tot, nu mereu am episoade de 2 3 ori pe zi!va rog da ti mi un sfat ce sa fac |?ce sa fie?probleme este ca am facut si o depresie la ideea ca pot aveea cancer nu imi explic aceeste arsuri!va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
05-01-2010, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
arsurile pe fata.. sunt reactia vegetativa a vaselor sangvine de dilatatie.. si un flux masiv de sange se simte ca o fierbinteala. NU e nimic de speriat !!!!
1. daca durerile din gat au cedat.. si nu mai doare la inghitit..
continuati tratamentul local cu gargara si voseptol de supt.
tineti un regim fara acru si acidulat... casa nu iritati mucoasa.
2. luati tensiunea arteriala.. in acele momente.. pentru a vedea daca nu faceti puseu de hipertensiune !
3. faceti un consult ginecologic sa vedeti daca nu este o problema Hormonala !
0
05-01-2010, ora 16:56
nicol_nico2005
Nu este medic/terapeut
nicol_nico2005
Va multumesc din suflet!Nici nu va pute ti inchipui cat de mult mi ati ridicat moralul!VREAU SA VA SPUN CA AZI AM FOST LA MEDIC, si ma trimis la pshiolog spunad ca am facut o mare depresie!Maine o sa fac ce mi ati spus dvs.o sa merg la ginec. si poate o sa mi treaca aceasta arsura.nu am crezut ca este necesar sa va spun dar am prob si cu ciclul imi vine din ce in ce mai putin si cu tensiunea cateodata cand ma speri!Si nu am decat 33 de ani si o mie si una de probleme!VA MULTUMESC DIN SUFLET PTR CA MI ATI RAS.SI DACA IMI PERMITE TI O SA VA MAI TIN LA CURENT!
0
06-01-2010, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astepr rezultatul investigatiilor.
0
07-01-2010, ora 13:25
a-kathy
Nu este medic/terapeut
a-kathy
Buna ziua Domnul doctor. Am o fetita de 5 ani, care in ultimul an a avut angina cu streptococ beta hemolitic de~7-8ori.In aprilie 2008 dupa un astfel de episod a ramas cu o hipertrofie amigdaliana si cu o imunitate foarte mica. Analizele Aslo, vsh sunt in limite normale dar cum vine in contact cu cineva racit, imediat face febra, are streptococ si urmeaza iar tratament cu antibiotice.Am fost si la salina i-am dat tonsilotren si esberitox, dar fara rezultat.Mi s-a recomandat operatia, la spitalu g.alexandrescu din bucuresti, dar nu stiu ce metoda este mai buna in cazul ei: clasica sau cu radiofrecventa?Va rog spuneti-mi parerea d-voastra( fetita e f. firava si nu stiu cum se va recupera dupa operatie) Va multumesc.
0
07-01-2010, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este clar ca trebue sa operati fetita..
metoda folosita.. nu cred ca are mare relevanta..
este important sa fie cu anestezie generala.. in rest totul depinde de mana chirurgului.
poate fi o metoda clasica si sa fie fara probleme..
si poate fi un laser sau un aparat cu radiofrecventa in mana unui incepator si sa fie mai dificil.
repet.. nu conteaza metoda.. ci mana chirurgului. !
0
26-01-2010, ora 12:58
nicol_nico2005
Nu este medic/terapeut
nicol_nico2005
buna ziua Domnul Doctor, am fost peste tot unde mia ti sugerat dv.intradevar am probleme si cu tensiunea, la ginec au zis ca sunt bine dupa un set de analize.acum alta este intrebarea mea spre dv.am fost dinou la orl si mi sa spus ca am amigdalita cronica in puse acut inflamat, s au cam asa ceva daca am gresit undeva imi cer scuze ptr ca nu prea inteleg scrisul, si ca trebuiesc urgent scoase, aslo il am 225 iar vsh 23.Dar problema mea este alta...pe mine nu ma doare apsolut deloc gatul la inghitit am doar o mica jena si niste junghiuri in jurul gatului din cand in cand...ce sa fie?este normal?si am 32 de ani se scot si asa tarziu amigdalele?adevarul este ca toata copilaria am avut prob cu amigdalele...nu stiu ce sa fac si sunt si foarte panicata, si dimineata scuip ceva maroniu, sunt si fumatoare!ce ma sfatuiti sa fac ca eu deja sunt foarte dezorientata?mi am facut radiografie la plamani stomac esofag...nu am nimic..sa fie oare aceeasta sputa tot de la amigdale?va multumesc anticipat DOMNUL DOCTOR!
0
26-01-2010, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate sa fie secretii din amigdale.. si daca medicul lea vazut mari si inflamate.. cared ac e bien sa faceti ceva cu ele.
in timp o sa aveti mari probleme de la ele. ( reumatizm, nefrita sau complicatii locale gen flegmon periamigdalian !)
incercati sa faceti cateva poze cu amigdalele si trimite.ti pe mail
0
01-07-2012, ora 16:17
cherrypie
Nu este medic/terapeut
cherrypie
Buna ziua, domnule doctor. Am fost diacnosticata cu amigdalita acuta pultacee. Mi-a dat sa fac intravenos Fortum 1/12 h si sa iau Aciclovir 1/8h. Este bun tratamentul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •