amigdalita pultacee

07-07-2015
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
Buna ziua am un baietel de 3 ani si de 1 an jumate face amigdalite cu puroi aproape lunar luam antibiotic de 4 ori am stat internati si acum suntem internati la pediatrie ce ne ati sugera am opta pt scoaterea amigdalelor dar medicul orl nia spus cai pre mic de la ce varsta se pot scoate amigdalele exista complicati i se face anestezie generala, va rog sa ma ajutati sunt disperata luna de luna ne abatem de febra 39/40 i se umfla ganglioni acum ni sa spus ca is plini de puroi deja luam tratament injectabil de 5 zile cu CEFTAMIL si inca febra persista, cum e posibil ?
11 comentarii
0
07-07-2015, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum gasiti multe postari unde explic ca...
NUmai copii cu probleme gastrice si reflux gastroesofagian.. care sunt alimentati incorect
fac des amigdalite pultacee din cauza acidului care irita faringele
acum trebuei tratat 10 zile cu antibiotic si spreiuri pentru faringe
dupa care se schimba complet regimul alimentar
se face tratament pentru problemele gastrice si reflux
se fac tratamente ORL.. locale
aerosoli, inhalatii, spreiuri uleioase, aromoterapie, salinoterapie
in parael se fac exudate faringiene si secretii nazale la toti adultii si toti copii din familie care intra in contact zilnic cu copilul.. poate exista un purtator care infecteaza copilul
0
08-07-2015, ora 11:48
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
am urmat salinoterapie, el nu se prea plange de stomac sau de alte problem doar gatu e posbil sa fie de la acid bea sucuri acidulate nu vrea naturale deloc posibil sa fie de la sucurile gasoase? ce ar trebui sa fa mi a dat spray pt faringe mia dat tantum verde, ar fi si altele? si antibiotic imi da medicul de familie tot timpu pe 5 zile niciodata mai mult incat in fiecare luna apare pete pe amigdale si incepe febra, sa optam pt u tratament hemopatic ? va multumesc mult mi ati fost de mare ajutor.
0
08-07-2015, ora 11:48
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
am urmat salinoterapie chiar si cand e cu gatu umflat ar vrea saracutu sa manance nu se plinge niciodata de stomac sau altceva singura problema gatu acum nia facut flegmon la gat e f umflat nu stim ce sa mai incercam ar fi o solutie sa i scoatem amigdalele? sau sa optam pt un tratament hemopatic? va multumesc
0
08-07-2015, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta gresala mare a fost acele sucuri cu acid
daca reusiti sa.l tineti departe de fructe citrice, sucuri, mancare acra
se poate incerva si tratament homeopat si tratament local cu dezinflan gat
daca este un copil alntat si nu asculta.si stitica n.o sa tina regim..
nu.l mai chinuiti degeaba si mergeti la operatie
0
12-07-2015, ora 16:20
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
nu e alintat chiar ia orice medicament i dau nui sensibil nu stiam de sucul gazos o sa incerc sa nui mai dau sa vedem cum va fi ce tratament dezinfectnt pt gat as putea sai dau eu iam tot dat tantum verde dar tot asa era, mai exista altceva pt gat, operatia nu e oare periculoasa pt el medicul orl de la cluj a zis ca nu se leaga sal opereze la varsta asta 3 ani, sau sa incerc alt medic mai multe pareri, la gat iau tot luat analiza ex, faringinal si iau tot iesit negativ cum ca nu ar fi prezent vreun streptococ, multumesc
0
13-07-2015, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dezinflan gat este un sprey
mai cititi si alte sfaturi care le.am scris aici pe forum
0
14-07-2015, ora 20:22
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
va multumesc tare mult
0
04-08-2015, ora 16:25
Gya 02
Nu este medic/terapeut
Gya 02
Buna ziua!As dori si parerea dvs daca se poate, mi-a iesit o pata alba pe amigdala stanga fara temperatura, doar dureri de cap si o jena in gat, eu de la o varsta frageda avand amigdalite repetate facand moldamin, penicilina etc, de cativa ani nu am mai avut probleme cu ele doar raceli normale, pana acum cand mi-a aparut pata aceasta, medicul de familie mi-a dat klacid de 500 mg 1 pe zi timp de 10 zile, spray hexoralete, fluconazol, flamexin, am mai folosit si albastru de metil si pata tot acolo, apoi am mers la orl care mi-a prescris azitrox de 500 mg 1 zi 3 zile timp de 2 saptamani, gargara cu sare, miere cu propolis dar pata tot acolo e, as dori sa va trimit niste poze daca se poate si sa imi spuneti si dv o parere
0
05-08-2015, ora 14:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dai clic pe fvaleriu
gasesti adresa mea pe hotmail si atasezi pozele
0
05-08-2015, ora 15:48
Gya 02
Nu este medic/terapeut
Gya 02
V-am trimis pozele pe mail.Va multumesc!
0
21-08-2015, ora 16:01
iacob daniela
Nu este medic/terapeut
iacob daniela
buna din nou a trecut o luna de cand am iesit de la spital si sa imbolnavit din nou febra.gatul umflat, puroi nea scris iar cexyl 250, 7 zile e maIi bine acum dar gatul ramane tot umflat chiar dc puroiul dispare upa antibiotic gatul ramane umflat si rosu si la catva timp 3, 4 sapt apare din nou febra, iar puroi iar antibiotic, am cosultat si cativa medici orl uni miau spus sa il mai las cai prea mic alti sa i scoatem amigdalele, cum sa procedez mie frica de operatie nu ar fi periculos dc are doar 3 ani baietelul, am renuntat la tot ce contine acid dar deajeaba, sa incerc comprese cu miere la gat, va multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •