amigdalita pultacee

14-02-2012
bianca.soare
Nu este medic/terapeut
bianca.soare
acum 2 sapt am facut o amigdalita pultacee am luat 3 zile jumate de claritromicina dupa cate zile au revenit durerile de gat...cu gat rosu dar fara puroi am mai luat ink 5 zile de claritromicina dupa 3 zile acum dupa ce am terminat trat a inceput iar sa ma doara iar amigdala dr la inghitit si urechea dr tot cand inghit.0-exudatul facut inainte de trat este negativ
ce ar b sa ai iau?
va multumesc
23 comentarii
0
14-02-2012, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
automediactia.. este o mare gresala
inainte de a lua ceva.. tre sa afli ce problema ai
mergi la un medic ORL.. care o sa te lumineze daca este amigdalita si e cazul de un antibiotic corect administrat sau daca e vorba de o faringita.. iritativa..si se trateaza prin regim alimentar si tratament local cu inhalatii, gargara si spreiuri.. fara antibiotic
0
14-02-2012, ora 22:17
univers
Nu este medic/terapeut
univers
Buna seara.va scriu si eu cateva randuri, sper sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.acum doua luni m-a durut gatul si am luat azitrox, vazand ca nu imi trece am trecut pe ciprofloxacin, 5 zile...nu mi-a trecut nici cu asta, dar problema mare este ca mi s-a albit limba si am o durere seaca in gat tot timpul...mi-am facut exudat si secretie de pe limba si nu mi-a iesit candida si nici alti microbi...doctorita de la dermatologie mi-a sugerat ca as avea glosita si mi-a dat amitriptilina si lyrica.nu le-am luat pt. ca nu pot sa cred ca as avea glosita...totusi cred eu ca este altceva, dar nu stiu ce.am fost operata si de noduli tiroidieni in 2003 si de colecist in 1998...nu-mi pot da seama ce as putea avea si de la ce persista senzatia asta de durere in gat si limba alba si cu usturime...va rog sa-mi spuneti ce sa mai fac si la cine sa mai apelez...va multumesc...
0
15-02-2012, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la gastrologie pentru investigatii... problemele gastrice indirect pot afecta cavitatea bucala si faringele
si poate ma ajuti sa inteleg.. de ce ai luat tratamente de la toti medicii posibili.. dar nu ai fost la un ORL ?
0
15-02-2012, ora 12:48
bianca.soare
Nu este medic/terapeut
bianca.soare
eu sunt med rez pe med gen.am fost la orl anul trecut pt aceeasi pb si mi a dat sa iau celebrex si gabaran spunand ca este o nevralgie de facial pt ca la fel ma durea urechea.dar acum kiar am avut puroi si de fiecare data cand luam claritromicina ma simteam bine
acum pt ca ma ustura iar gatul si mi se usuca f tare nu stiu ce sa mai iau
va multumesc
0
15-02-2012, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul tau.. unde sa se vada bine si amigdalele si mucoasa faringelui
trimite pozele pe adresa mea de hotmail.
0
15-02-2012, ora 14:44
bianca.soare
Nu este medic/terapeut
bianca.soare
nu se vad amigdalele in poza probabil nu este f performant ap
dar amigdalele si mucoasa nu sunt modificate dar cu toate astea tot ma ustura si mise usuca f tare gatul
multumesc pt sfaturi
0
15-02-2012, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e din cauza refluxului gastric
citeste ce am mai recomandat aici ca regim si tratament pentru asa fel de faringite iritative de la reflux
tratamentul tre sa.l faci..dupa investigatii. la gastrologie
0
15-02-2012, ora 17:22
univers
Nu este medic/terapeut
univers
am ajuns la dermatologie pt. ca doctorita imi este prietena si ea mi-a sugerat si antibioticele, ca pana la urma sa-mi zica ca s-ar putea sa fie glosita.si sa-mi dea medicamente antidepresive si liryca...nici nu ma gandesc sa le iau pt. ca nu cred veci ca aas avea boala asta dupa ce am tot citit despre ea pe net...glosita prezinta mai multe stari si simptome nu ca ceea ce simt eu...m-am gandit sa consult si un ORL-ist saptamana asta sa vad ce-mi spune dupa ce-mi vede gatul...
0
20-02-2012, ora 18:37
univers
Nu este medic/terapeut
univers
am fost vineri la ORL -urgenta si mi-or zis ca ar fi vorba de o faringita acuta cu parestezii faringiene...sa ma dau cu bioparox 10 zile si sa iau Relaxium de care nici nu am mai auzit dar nici nu am gasit.in fine, , azi am mers la laborator si mi-am facut toate analizele printre care si coproparazitologic.era sa si cad jos cand am sunat-o pe prietena mea care lucreaza la laborator si mi-a zis ca mi-or iesit oua de ascarizi.toti se mira, dar eu sunt chiar socata...la cat ma spal si respect igiena...acum vreau sa va intreb, pe dv., oare aceasta durere de gat, cu limba incarcata de ceva alb, mai ales dimineata, dar nu numai, usturime in gura si durere in piept pana in spate, nu poate provenii de la tampitii astia de viermi...ca deja nu mai stiu ce cred...de la dermatologie mi-oer dat tablete de nervi ca cica am glosita, de la ORL mi-or dat anxiolitic.pana la urma oi merge la psihiatru si poate el mi-a da medixcamentatie de viermi...fereasca D-zeu, ca nu stii ce sa mai faci si catre cine sa te indrepti la medic, in tara asta...nu vreau sa va mai spun cat am cheltuit pana acum, ca atunci chiar fac cu nervii.spuneti-mi va rog, vazandu-va un doctor foarte omenos si foarte priceput, ce-mi puteti recomanda pt ascarizi...vreau sa va spun ca eu cam le dau alor mei de vre-o patru ori pe an vermox si tinidazol, pt. deparazitare, dar vad ca tot pe toti cei care ne ferim de astea, pica necazul...am impresia ca vermoxul nu-i bun de nimic...ce credeti ca ar fi mai indicat?..va multumesc..
0
23-02-2012, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in romania.. de parazitii intestinali se ocupa la Contagioase.
dar exista si cteva plante care au efect antiparazitar
Din pacate acest aspect este foarte prost studiat si investigat in medicina
dar cred ca prezenta lor i tractul digestiv duc la aceste schimbari si simptome despre acre vorbiti
cautati Barbu Iulia. farmacia naturiii Bacau
O sa va prescrie o schema de tratament
din informatiile proprii pentru PARAZITI INTESTINALI
Alun (ulei de alun)
Coriandru (ulei)
Crusin
Dovleac (ulei) 2lingurite+1/2 lamaie
Fenicul ( ulei volatile+pelin+cimbru)
Galbenele
Pedicuta
Pelin
Praz( pisat si cu lapte)
Varza
luate si intern dar unele din ele sunt bune si in clisma
va afceti o schema de tratament si cu multa insistenta o sa puteti rezolva si aceasta problema
0
29-01-2015, ora 13:53
AlinaMoisescu
Nu este medic/terapeut
AlinaMoisescu
Buna ziua. Din noiembrie anul trecut dupa o raceala de care am scapat cu greu, am ramas cu amigdala dreapta inflamata, cu durere de ureche. dr de familie mi-a dat antibiotic 7 zile dupa care s-a ameliorat durerea de ureche dar inflamatia era tot acolo. Am facut un exudat care a iesit negativ si am ramas asa pana acum de o saptamana cand a inceput din nou sa ma doara urechea. La ORL in Cluj mi-ai scris amigdalita cronica hipertrofica si mi-au dat tratament cu Dalacin 300mg 3/zi si ketonal. Dupa 5 zile de tratament nu se simtea nici o ameliorare, am facut si o cadere de calciu si am chemat salvarea, dr de pe salvare mi-a scris angina eritemata pultacee si mi-a schimbat tratamentul cu eritromicina 200 mg cate 2 la 6 ore pt cel putin 10 zile. Acum iau eritromicina de 2 zile, urechea nu ma mai doare, dar parca durerea imi coboara in jos spre baza gatului. Analizele de sange sunt bune, in afara de fibrinogen care e scazut 154. Chiar nu mai stiu ce sa fac si unde sa merg. Dupa cate zile de tratament ar trebui sa se simta o ameliorare? Simt ca iau degeaba antibioticele astea. Multumesc frumos pt raspuns.
0
29-01-2015, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trtamentul trebuie completat cu...
1 multa gargara dupa fiecare masa, spreiuri pentru Faringe,
tab de supt( fara lamaie si vit C)
2 tratament naturist pentru o digestie corecta
3 exclus din alimentatie tot ce este acru, acidulat, citric, lamaie, otet..s.a
0
03-02-2015, ora 21:20
flory44
Nu este medic/terapeut
flory44
Buna seara, am un baiat de 16 ani, in 4 luni a facut de doua ori o amigdalita urata, cu puroi, cu febra foarte mare (40, 40.03), acum e iar in spital cu aceeasi forma de amigdalita, de 3 zile nu ii scade febra fiind sub antibiotic injectabil(penicilina de 1g/6 ore, gentamicin 2mg/12 ore, algocalmin injectabil la 6 ore, si in primle 2 zile si hemisuccinat 100mg/24 ore, nu mai stiu ce sa fac, medicul ridica din umeri si imi spune ca va trebuii sa-l operez, dar ce sa fac pana atunci? sunt disperata nu ii scade febra sub 38 grade, iar seara urca pana la 39.05. spuneti-mi ce sa fac?. multumesc
0
04-02-2015, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in conditii de clinica se fac perfuzii pentru hidratare si detoxifiere care ajuta organimul in lupta cu microbii si eliminare toxinilor
2 trebuei sa stiti ca o infectie severa.., solicita mult sistemul imunitar si febra dureaza minim 3 zile dar poate fi si 5-7 zile, indiferent de tratament.
3 intrebarea este Cum a ajuns cu asa amigdale la acesta varsta?
cu siguranta era cazul de oepratie in copilarie.
0
07-02-2015, ora 21:11
bacescualina
Nu este medic/terapeut
bacescualina
Buna seara, am o fetita de 7 anisori si de doi ani ne tot chinuim cu amigdalele : se maresc, o doare in gat, febra 40.de trei saptamani nu mai iesim din antibiotice si antiinflamatorii plus ribomunyl care inainte isi facea efectul, acum nu. La orl s.a recomandat operatia dar la noi la Buzau nu se face anestezia totala, cica e periculoasa, se poate inneca cu sangele. As mai vrea o a doua opinie va rog frumos
0
08-02-2015, ora 07:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti in clinici ORL. in care se fac operatii cu anestezie totala
iasi, bucuresti..sau clinici private.
0
08-02-2015, ora 12:08
sorinapp
Nu este medic/terapeut
sorinapp
Buna ziua! Am un baietel in varsta de 4 ani! In toti acesti 4 ani a avut rosu in gat de 6 ori, tratat cu antibiotice! A cincea oara a facut rosu in gat in luna decembrie 2014 si a primit azitrox.dupa 3 zile inca facea febra, iar pediatrul a schimbat pe zinnat, care a avut efect!Saptamana trecuta am plecat in afara tarii la munte, iar in prima noapte copilul a facut febra! Am consultat un medic pediatru acolo, care a spus ca gatul e doar foarte putin rosu, fiind viral, sa-i scad febra cu antitermice!Deoarece dupa 3 zile inca avea febra, am hotarat sa ne intoarcem acasa! L-a consultat pediatrul:gatul rosu moderat, un punct de puroi pe o amigdala, zinnat 8ml de doua ori pe zi! A treia zi de antibiotic copilul inca facea febra, un nou consult:gatul plin de puroi, cefort si gentamicina intravenos, plus exudat faringean a carui rezultat inca nu il stiu, dar am inteles ca sunt slabe sanse sa iasa ceva, copilul fiind pe antibiotc! A facut 3 injectii si inca face febra (pana la 39.8) Dumneavoastra ce parere aveti? Cand ar trebui sa dispara puroiul? De ce s-a inrautatit starea lui sub zinnat? (Este a treia oara cand ia zinnat :februarie2014, decembrie 2014 si acum) Precizez ca e prima data cand face puroi in gat! Va multumesc anticipat
0
08-02-2015, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Cand ar trebui sa dispara puroiul.. dupa 5-7 zile de tratament corect
2.De ce s-a inrautatit starea lui sub zinnat?...
ffindca in toate celelalte cazuri cand a facut Rosu in gat.. NU a fost tratat corect. sa facut abuz de antibiotic pe faringite virale..
am scri de multe ori pe forum.. ca Rosu in gat poate fi si de la un reflux gastro=esofagian..si de la alimente acre, sucuri si mai cu seama de l fructe citrice... si antibioticul NU are ce caut aca si tratament daca nu este infectei bacteriana
3.Precizez ca e prima data cand face puroi in gat!
cu siguranta sunt sanse mari ca amigdalite pultacee o sa mai faca daca nu se schimba regimul alimentar si nu se fac tratamente local corecte
amigdalele pot sa cedeze in volum si sa nu mai faca amigdalita pultacee numia dupa tratamente repetate local.
altfel o sa se ajunga sa scoateti amigdalele
0
08-02-2015, ora 19:14
sorinapp
Nu este medic/terapeut
sorinapp
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Dar va rog sa-mi spuneti la ce va referiti cand spuneti"tratamente locale repetate".Tin sa precizez ca niciodata nu i-am dat copilului antibiotic, decat dupa consultul pediatric, si la recomandarea acestuia! Intradevar, niciodata pediatrul nu a cerut exudat faringian!Alimente acre si citrice copilul nu consuma, decat sucuri, dar nu des! Nu stiam ca sucul de portocale nu este in regula!Va multumesc inca o data pt raspuns, va doresc o seara linistita, si daca mai aveti sfaturi pentru problema noastra, le astept cu mare interes!
0
08-02-2015, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum o sa gasiti foarte multe postri despre Amigdalite si faringite
si cum se fac inhalatii, gargara, badijonari cu solutii uleioase, spreiuri si tab de supt ( fara vit C si lamaei)
2 orice problema de Nas, gat, urechi
se trateaza corect NUMAI la medicii ORL.. care fac 6 ani de specializare
comparativ cu cateva luni faute pe pediatri si med. de familie
au si dotarile necesare ca sa examineze corect faringele, amigdalele
0
08-02-2015, ora 20:40
sorinapp
Nu este medic/terapeut
sorinapp
Va multumesc!
0
08-02-2015, ora 22:51
flory44
Nu este medic/terapeut
flory44
Buna seara si multumesc pentru raspuns, (sunt flory44), am cumparat inca un antibiotic, Klacid 500mg 1 caps. /24 ore si continua cu injectabil penicilina/6 ore, bineinteles ca nu i-a iesit nimic la exudat, numai ca i-a iesit un nr. foarte mare de leucocite la analiza de singe 16800. As vrea sa merg sa-i repet analizele. ce ma sfatuiti ? unde as putea sa merg, ce sa fac?. va multumesc.
0
09-02-2015, ora 10:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuei internat la contagiose si lasati medicii sa.si faca datoria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: