amigdalita pultacee

09-02-2012
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Va multumesc pentru raspunsurile anterioare.Am fost la medic si mi-a inlocuit augmentinul cu klabax(500mg/12h).Sub augmentin evolutia a fost nefavorabila, eu facind amigdalita pultacee cu febra, dureri de cap, persistenta durerilor la inghitit si o stare generala proasta.De la klabax am probleme cu stomacul : greata si dureri abdominale.Mama mi-a luat biotic pentru protejarea florei intestinale si omeran pentru stomac.De dimineata, sub noul tratamentam facut frisoane dar nu am mai facut temperatura.Ma hidratez cu limonada cu lamaie si am in continuare greutati la inghiti si o stare generala proasta.In plus mai iau fervex, ibuprofen si bioparox.Nu stiu daca evolutia este favorabila asa cum imi doresc.Ma tem sa recurg la alt tratament medicamentos.Am aplicat si citeva proceduri clasice: compresii cu alcool si apa in jurul gitului, bai fierbinti la picioare, tamponari cu apa, otet si alcool in proportii egale si frectii cu alcool sanitar.Pina acum nu am obtinut mare lucru.Ce ar trebui sa fac?
2 comentarii
0
09-02-2012, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu mai folositi limonada..si nici un alt fruct citric.. irita si mai mult mucoasa faringelui si gastrica.
multa gargara cu ceaiuri de musetel + 4 pic de uli volatil de eucalipt
hidratare cu ceai de maces
0
09-02-2012, ora 11:46
Alex_hacker
Nu este medic/terapeut
Alex_hacker
Va multumesc foarte mult.Am sa va urmez sfaturile in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •