amigdalita pultacee

21-01-2010
emilia clara
Nu este medic/terapeut
emilia clara
fiica mea in varsta de 14 ani este bolnava / am inceput un tratament cu ce aveam prin casa adica cexil / a facut o zi de tratament si am sunat doctorita ca nu erau semne de imbunatatire / ea mi/a spus sa/i dau fromilid de 500 la 12 ore/ problema este ca are inca puseuri de febra iar amigdalele sunt parca si mai inflamate dupa doua zile de tratament/ ce ma sfatuiti? va multumesc
4 comentarii
0
21-01-2010, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va recomand insistent.. sa nu experimentati tratamente si sa nu schimbati antibioticele la 2 zile..ca o sa va treziti cu o rezistenta la antibiotice sau cu reactii alergice !!!
orice uinfectie virala poate provoca febra mare de 2-3 zile care nu cedeaza decat la antiinflamatoare si antitermice..
antibioticul NU omoara si nu are actiune asupra virusului.
asa ca mergeti la ORL.
daca este o amigdalita pultacee.. da, o sa va ajute antibioticul
daca este o amigdalita congestiva, virala.. Nu o sa ajute nici un antibiotic din lume !!!
0
21-01-2010, ora 11:01
emilia clara
Nu este medic/terapeut
emilia clara
va multumesc pentru raspuns / este amigdalita pultacee tocmai i/am spart pungile de puroi si a facut gargara cu ceai / deocamdata ramanem pe fromilid, desi doctorita ne/a recomandat alt tratament injectabil / mai astept o zi sa vedem cum evolueaza / mai am o intrebare ma tem ca fromilidul este mai slab decat cexilul si de aceea nu are efect, din cate stiu eu cexilul e cefalosporina iar fromilidul este o penicilina...deci e posibil ca dupa acea zi de tratament cu cexil / fromilidul sa fie pistol cu apa
0
21-01-2010, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flora din amigdale.. uneori este mai sensibila la o penicilina simpla decat la toate cefalosporinele.
nu o sa stiti pana nu ii faceti antibiograma.

dupa tratament tre sa mergeti la ORl.. si daca va zice ca amigdalele sund de operat. scotetile.
Este o viitoare mama.. si tre sa aiba un organizm sanatos si fara focare de infectie !
0
21-01-2010, ora 12:29
emilia clara
Nu este medic/terapeut
emilia clara
va multumesc asa am sa fac
cu stima
emilia cocos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •