amigdalita erimatopultacee

11-08-2008
damachl
Nu este medic/terapeut
damachl
Buna seara! As dori sa va dau citeva detalii despre amigdalita fiului meu, in virsta de 6 ani si 4 luni si sa va rog sa imi spuneti ce parere aveti de tratamentul aplicat. A fost diagnosticat cu aceasta forme de amigdalita, joi dimineata, cind, ca antibiotic, i s/a prescris Fromilid comprimate. Noapte a a vomitat de 3 ori, vineri am mers la medicul ORL, cu rugamintea de a-i schimba antibioticul: Cedax, suspensie, 1 lingurita la 24 ore. Febra, 38, 5-38, 9 seara. Simbata, febra permanenta, sau stare subfebrila.Dupa amiaza am mers la Spitalul judetean, la urgenta, 39 Grade. Nu mai comentez superficialitatea medicului de garda, care a spus ca nu are rosu in git intr/o stare grava, ca mai degraba e infectie urinara si ca trebuie sa astept pina luni, pentru analizeale urinei. Seara, voma si 39, 3. Am mers la spitalul de boli infectioase, reteta; penicilina G injectabil, 1000000, fractionat in 1/2, la 8 ore. Farmacista nu e de acord sa elibereze doze asa puternice si imi da fiolele de 400. La 12 noaptea incepem tratamntul la 8 ore. Dimineata, sperante, temperatura 35, 9. Spre dupa amiaza creste pina la 37, 8 in cursul noptii. Trecem pe intravenos, cu flexura, cu dilutie in 20 ml ser. Azi, control la medicul ORL, care spune ca e putin mai rau decit inainte si ca tr marita doza, de 800. Acum, seara, e tot subfebril, 37, 3. Este normal aceasta subfebrilitate chiar si pe tratament injectabil? Ar trebui si gentamicina? El a mai avut 2 episoade, dar nu cu amigdalita, cind afacut Ampicilina si Gentamicina, la 6 ore si a fost perfect. Nu ar f trebuit sa i se faca initial un exudat si o antibiograma, decit sa stea 3 zile cu tratament pe cale buncala fara succes? E posibil ca si dupa marirea dozei de penicilina sa faca febra sau sa fie subfebril?
Multumesc pentru rabdarea de a/mi citi mesajul si pentru raspunsul dvs.
1 comentarii
0
12-08-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
In mod normal tratamentul injectabil cu Penicilina G de 400000ui pt un copil de 6 ani este suficient intr-o amigdalita eritemato-pultacee dar intervalul maxim intre doua injectii este de 6 ore si nu de 8(nu aveti nevoie de doze mai mari). Peste 6 ore nivelul de penicilina din sange nu ami este suficient pt omorarea germenilor si deci se pot selectiona germeni rezistenti.
Concluzia ar fi: injectii din 6 in 6 ore la care puteti asocia si Gentamicina(dar cu prudenta si pt o durate scurta fiind ototoxica).
Rezultatele pozitive apar dupa un tratament complet, adica sapte zile.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.