amigdalita cu probleme

08-05-2010
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
in urma cu 2 sapt, dimineata m0am trezit cu gatul rosu, ma ustura. am baut ceai, am luat 2 zile coldrex.. a trecut. a 3-a zi insa, dimineata, m-am trezit iar cu el rosu, ma ustura, ma durea, in timpul zilei am inceput sa am dureri musculare, de cap, febra, frisoane. am incercat iar cu coldrex, insa am fost la medic si mi-a dat diagnosticul de amigdalita. am luat intravenos ampicilina cu gentamicina la 12 ore, 5 zile, si eurespal pastile. primele 3 zile de tratament m-am simtit f rau, si am avut febra incontinuu de 38.3. dupa acele 5 zile au trecut simptomele majore, insa a trecut o saptamana de la terminarea tratamentului, si gatul meu e tot rosu, ma doare de la nazofaringe pana la laringofaringe... nu pot sa inghit, sa vorbesc prea bine, caci ma doare f tare. pe peretele posterior al gatului de vad acei noduli limfatici parca inflamati si rosii. am fost iar la medic, si mi-a dat cedax parca (oricum.. cefalosporine), insa nu are niciun efect. ce pot face, k abia pot sa vbesc, mananc, etc? multumesc anticipat
1 comentarii
0
08-05-2010, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important tratamentul Local.
1. Regim alimenatr fara acru, fructe citrice si bauturi acidulate.
2.Maalox.. tab de supt care o sa calmeze usturimea..3-4 pe zi.
3.Aerius 1 seara
4 Inhalatii cu ceai de musetel sau salvie + 2-3 pic de ulei esential de eucalipt + 2-3 pic de ulei esential de busuioc
dupa ce se mai raceste ceaiul.. faci tot cu el Gargara.
5.Tantum verde de supt 3-4 pe zi primele 3-4 zilr dupa care Voseptol 3- 4pe zi.
6.Multe, multe ceaiuri calde siu lapte cu miere de albini.
Faci cateva poze cu amigdalele si trimiti pe mail
de unde esti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.