amigdalita cronica cu cazeum

15-02-2012
roxana444
Nu este medic/terapeut
roxana444
Dle Dr, mi s-a spus ca am amigdalita cronica cu cazeum, iar solutiile ar fi ori sa-mi scot amigdalele ori sa fac criptolizis. azi am reusit sa scot acel cazeum cu un betisor de ureche, nu-mi venea a crede ce urat poata sa miroasa grauntele alea, de unde si halena care o am de ceva ani. intrebarea e daca as putea sa urmez un tratament ceva, n-as vrea sa fac nici un fel de interventie, si daca ati putea sa-mi spuneti ce sa iau sa urmez, v-as multumi din suflet. daca am scos acele graunte, se vor face iar? as vrea sa-mi pastrez amigdalele, am inteles ca au rol in imunitate, si in plus nu mi se pare ca ar fi foarte mari ca sa fie scoase. m-as bucura din suflet daca mi-ati recomanda un tratament si sa-mi spuneti cum si cat sa iau. va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.
20 comentarii
0
15-02-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa nu se formeze acel cazeum.. trebuie dupa fiecare masa sa faci gargara.. cu orice solutie calda.
IN rest iti recomand sa faci criptolizis.. cu Radiofrecventa
este o interventie usoara.. se face in ambulator, fara internare, fara incizii sau alte traumatisme
Se actioneaza in fiecare cripta cu electrodul de la aparatul cu Radiofrecventa.. si in acest fel pastrezi si amigdalele si scapi de eventualeel complicatii care pot sa vina daca nu faci interventia
1
15-02-2012, ora 22:53
roxana444
Nu este medic/terapeut
roxana444
multumesc mult pentru raspuns.as vrea sa va mai intreb ce complicatii ar putea sa apara daca nu fac nici criptolizis, iar gargara cat timp va trebui sa fac, se mai poate lua si pastile ceva antibiotic nu stiu, ca sa dispara de tot infectia? am scos acel cazeum dar halena vad ca tot persista.am observat ca respir cam greu, parca as avea nasul infundat dar nu de tot cand pe o nara cand pe cealalta.am mai citit pe forum ca poate fi vorba de deviatie de sept? multumesc anticipat
0
16-02-2012, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
complicatiile amigdalitei cronice cu cazeum sunt multe
1 LOCALE..
amigdalita pultacee la consum de rece, acidulat, acru, citric
flegmon periamigdalian
2 LA DISTANTA
gastrite.. din cauza ca inghititi microbii aceia
reumatizm, infectii renale si cardiace
0
16-02-2012, ora 13:29
roxana444
Nu este medic/terapeut
roxana444
multumesc pentru raspuns.cred ca o sa fac criptolizis, sa scap de infectie. multa sanatate
1
24-02-2012, ora 19:22
adina-rebeca
Nu este medic/terapeut
adina-rebeca
Buna ziua,
Copilul meu a avut amigdalita si a urmat tratament cu Zinat de doua ori [10 zile in total ], Ibuprofen, Eurespal si Rhinathiol, simpomele majore au trcut dar mai are pete albe pe amigdale.Credeti ca mai trebuie sa merg la medic ?
Va multumesc anticipat /
0
26-02-2012, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este absolut normal.. Dupa orice tratament indicat de un medic sa se mearga la control.
Si mai normal ar fi daca pacientii ar intelege ca e bine si mai important pentru EL.., pacient... sa mergi la medic mai des.. cu scop profilactic.. pentru un sfat de cum sa previi boala decat sa mergi pentra sa tratezi o boala
0
15-06-2013, ora 00:12
DRAGHICI
Nu este medic/terapeut
DRAGHICI
cat costa criptolizis..? aproximativ..doresc sa il fac si vreau sa stiu cati de cati bani am nevoie. M-am saturat sa tratez un streptococ hemofilus..
0
15-06-2013, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de oras si clinica
de la 500 lei la 500 euro
0
11-09-2013, ora 22:31
anemari54
Nu este medic/terapeut
anemari54
Buna seara!
Acum o luna doua aproximativ 3 am fost la spitalul budimex cu trimitere de la doctorul de familie, si m-am dus la O.R.L
Mi-a spus ca am niste gauri pe amigdale si ca nu este puroi, este cazeum, mi-a dat tratament sa fac galgara cu apa de gura sau Listerine. Nu mi-a zis dupa fiecare masa!
A zis ca cea nai buna metoda de a trata este chirurgical, a zis ca nu imi recomanda si sa fac galgara.
E de atunci cateodata fara sa fac nimic, imi apar ele asa in gura si o un miros ingrozitor!
Eu cateodata ma duc in fata oglinzii si ma uit in gat si dau de cripote si vad acele petricele urat mirositoare si le scot singura.
Sunt si verzi si galbuie, si cateodata am un miros si un gust urat in gat.
Eu vreau sa imi dati daca doriti un sfat despre ce si cum si daca acest cazeum se transmite la alta persoana?!
VA ROG SA MA AJUTATI
0
12-09-2013, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pe forum gasiti sute decsdaturi la acest subiect
2. cavitatea bucala contine mii de microbi si se transmit inevitabil la persoanele apropiate
tine de sistemul imunitar sa.i neutralizeze
3. amigdalele pot fi scoase clasic dar pot fi foarte usor micsorate in volum cu radiofrecventa
4. netratate...amigdalele cu cazeum duc la infectii locale sau la distanta.reumatism..s.a
0
12-09-2013, ora 10:34
anemari54
Nu este medic/terapeut
anemari54
Ce vroiam sa vă spun e ca, eu am o surioara de 2 ani si ea stă lângă mine in fiecare zi si nu am avut probleme cu aşa ceva de când am eu.
0
02-08-2014, ora 12:59
adythy10
Nu este medic/terapeut
adythy10
buna ziua.in urma cu 3 luni mi sa facut o criptoliza la amigdalite insa eu incontinuare elimin acele 'bilute galbene cel putin in fiecare dimineata am gatul plin de ele iar la apasare scot si mai multa infectie.am fost la dr doar ca de 3 zile dumnealui imi da doar cu betadina spunandu mi ca sunt bine dar eu prezint in continuare aceea infectie.as vrea sa stiu ce rol are aceea stergere cu betadina pe amigdalite ?dar si de ce nu mi se repeta din nou procedura de criptoliza daca imi puteti spune dumneavoastra ca sa pot avea si eu idee.multumesc
0
05-08-2014, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiofrecventa actioneaza si in timp..
o procedura cu radiofrecventa s epoate repeta cel ami bine dupa 6 luni
pana atunci intradevar se face gargara foarte des cu apa de gura sau ceaiuri calde
si se administreaza cate 10 ziel diferite antiinflamatoare locale
betadina, tantum vrd sprey, tab spt voseptol, faringosept)
Sa nu folosesti tab de supt cu lamaie si vit Ce sunt acre la urma si irita gatul...
0
27-03-2015, ora 21:37
maria75
Nu este medic/terapeut
maria75
Buna ziua domnule doctor va rog sa ma ajutati, acum 5 zile am avut operatie de amigdalite deoarece am avut infectie cronica cu cazeum. Nu am suferit aproape deloc durerile au fost suportabile nu am avut probleme cu sangerari totul a fost ok! Operatia am facut o in Germania si nu prea cunosc limba de aceea nu am putut pune aceste intrebari doctorului! am fost la control totul e ok insa din ziua operatiei mi se formeaza incontinuu in gat un fel de mucoasa pe care doar pe gura o pot scoate cu urme de sange vechi putin si pe langa asta mi se formeaza ca un gadilici in gat care parca e si pe nas si peste tot in zona aceea si am
Impresia ca mi se taie respiratia in momentul acela tusesc intensiv imi dau lacrimile nu am aer nu stiu ce sa fac sa suflu nasul sau sa tusesc, tine cateva secunde pana imi revin, ma stradui sa nu fac efort ca sa se rupa ceva acolo dar e foarte greu. Este normal ce mi se intampla? Nu stiu ce sa fac! Va multimesc anticipat
0
28-03-2015, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o operatie se vindeca in 3 saptamani
consumi foarte multe lichide calde
faci usor gargara cu un ceai cald de musetel
foloseste tratamentul local recomandat.. spreiuri sau tab de supt
mare grija la alimentatia corecta
0
29-03-2015, ora 21:57
maria75
Nu este medic/terapeut
maria75
Va multumesc mult Domnule Doctor! Multa sanatate!
0
26-09-2015, ora 09:03
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Buna ziua!

La cat timp dupa operatia de scoatere a amigdalelor pot repeta vsh-ul sa vad daca a scazut?

Multumesc.
0
01-05-2017, ora 23:44
Georgi Flor
Nu este medic/terapeut
Georgi Flor
Buna seara,
Am fost si eu diagnosticata cu cazeum.
Am facut tote analizele necesare si totul este ok. Am fost la 3 medici ORL..nu ma doare, mi s a spus ca nu trebuie sa le scot neaparat. Problema este ca in momentul in care spre acel cazeum, cand deschid gura si ma uit acolo imi sângerează (nu curge o cantitate mare, dar se vede cum începe sa curgă cate puțin sange)? Exact unde este depozitat cazeumul..este normal?
0
20-07-2017, ora 18:21
DoubleD
Nu este medic/terapeut
DoubleD
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 9 saptamani si alaptez. Mi-a iesit la exudat candida albicanis si staphylococcus aureus meticilino-rezistent (MRSA) (+), cel din urma mi-a iesit si cultura de secrectie nazala. Am un baietel de 1 an si 10 luni caruia la ultimul exudat i-a iesit candida albicanis. Eu am facut exudat si in urma cu 2 luni si jumatate si mi-a iesit absent.
Simptomele mele sunt urmatoarele de aproximativ 2 saptamani au fost doar de iritatie nas si mucus verde. de aproximativ o saptamana rani la ivelul gurii pe partea stanga in special si de aseara amigdala de pe partea stanga inflamata.
Cu copilul din luna martie a acestui an am avut lunar cate o laringita, faringita, amigdalita..orce dar sa nu treaca luna sa nu facem ceva. pe 20 mai l-am internat cu febra 40 nu reuseam sa ii dau tratament( klacid-panadol-nurofen-tantum-homeovox), avea laringita si amigdalita..la exudatul de doua saptamani in urma nu ii iesise nimic. a facut penicilina cu gentamicina 4zile. De mai bine de doua saptamani a inceput cu o febra usora in zona fruntii si cefei si usor gat rosu... o ferba care era tranzitorie dupa avea o transpiratie usor rece-.exudat candida albicanis, restul absent... dupa o saptamana febra usoara 4 zile 37, 6- 38, 3 in mod continuu si mucisor verzi.ASLO, proteina C normale, fibrinogen normal, doar limfocite marite. acum, dupa 4 zile, gat curat, sinusuri infundate... in rest nimic.
ce imi recomandati la fiecare dintre noi.?
0
20-07-2017, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele povestite am tras urmatoarele concluzii
1 ai fortat putin limetele organismului tau. te-ai suprasoliciat, posibil si multe greseli in alimentatie, obseala..dupa prima nastere... plus noua sarcina care este un stres hormnal.
au dus la scaderea Imunitatiii organismului
2 Parerea personala este ca alaptaea copilului mai mult de 1 an...e o gresala mare
si copilului poti sa.i provoci probleme digestive pe viitor..
dar si pentru tine... e o epuizare fizica
3 pasii corecti..te asezi... schimbi modul de gandire, de alimentatie, de hidratare
foarte multa liniste si somn...
in rest doar medicul ginecolog impreuna cu medicul ORL..o sa decida ce tratamene ai voie
altele decat cele naturiste
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: