amigdalita acuta

13-05-2009
simonap2003
Nu este medic/terapeut
simonap2003
Buna ziua,
am un baietel de 3 ani si 10 luni care a fost consultat de 2 medici: primul a pus diagnosticul de amigdalita acuta provocata de un virus( amigdalele sunt rosii, marite si acoperite cu pustule albe), ne-a recomandat tratament antitermic: novocalmin-supozitoare si paracetamol alternativ la 4 ore, copilul de 3 zile e cu febra pana in 38.5.
Al doilea medic a pus diagnosticul de amigdalita eritematoasa pultacee, ne-a recomandat antitermice si augmentin 5ml la 12 ore.
Copilul e vesel, mananca destul de bine dar are in continuare febra dupa 3 zile de antitermice.
Oare e cazul sa ai dam antibiotice?
7 comentarii
0
14-05-2009, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Neaparat.Probabil i-ati si dat, nu cred ca l-ati lasat in continuare cu febra.Al doilea diagnostic este corect si acea infectie trebuie tratata si cu antibiotic.
0
15-05-2009, ora 09:17
simonap2003
Nu este medic/terapeut
simonap2003
Buna ziua,
Multumesc pt raspuns. Va rog sa imi spuneti daca am facut bine: nu i-am dat antibiotic pt ca nu mai face febra. Mai are niste pete albe in gat dar dupa 3 zile de antitermice la 4 ore nu mai face febra(acum il dau in gat cu bioparox si hexoral si ai administrez paracetamol la 8 ore). Oare chiar e necesar sa-i dau antibiotic daca nu face febra si are doar petele albe in gat.
Mentionez ca a luat fff multe antibiotice : de la 2 la 3 ani a luat lunar antibiotice si mi-e frica sa nu aiba urmari abuzul de atibiotice(e adevarat ca se poate face astm de la abuzul de antibiotice?)
multumesc anticipat pt raspuns
0
15-05-2009, ora 18:11
stanciu_maria_camelia
Nu este medic/terapeut
stanciu_maria_camelia
Buna, ma numesc maria sunt din alba-iulia si am si eu un baietel de 2 ani si jumatate.Acum 3 zile baietelul meu sa trezit cu o respiratie urat mirositoare .Am mers la medicul de fam. in dupa-amiaza aceea si mi-a spus ca are putin rosu in gat si mi-a recomandat sa-i dau nurofen de 3ori cate -5ml si mi-a dat bilet de trimitere la analize pt. ex.coproparazitar spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba paraziti intestinali si din aceasta cauza sa aiba respiratia urat mirositoare.Am facut ex. urmatoarea zi de dimineata si apoi dupa amiaza am fost cu rezultatul care era negativ, si totusi am zis ca poate nu a iesit corect analiza si as vrea sa-i dau ceva pt.viermisori presupunand ca din cauza acesata avea copilul meu respiratia urat mirositoare.Ne-a dat zentel si un bilet de trimitere la orl.Am fost azi de dimineata la orl si d-na doctor mi-a spus ca are amigdalita eritematoasa pultacee si ne-a dat augumentin 2, 5 ml la 12 ore nurofen .Oare puroiul sa se fi facut peste noapte si medicul de fam sa nu fi vazut?.
ma intrebam si eu.ca sa nu mai plimb copilul prin spital si sa mai asteptam la usi...la care programul e de la 7 dimineata la 2 dupa amiaza iar doctorul sa vina la ora 10.asta e din pacate traim unde traim...
0
15-05-2009, ora 19:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru Simona: hexoral si bioparox sunt bune, nu-i mai da atunci antibiotic daca nu mai face febra, dar tine-l sub observatie.Astm bronsic nu face decat daca copilul are o hiperreactivitate a cailor aeriene inferioare.Numai bine!
0
15-05-2009, ora 19:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru Camelia: nu e neaparat nevoie sa aiba puroi pe amigdale ca sa ia antibiotic; si o evidenta hiperemie [ roseata ] a mucoasei faringiene poate constitui indicatie de antibiotic.Fa-i tratament corect cu ceea ce ti s-a dat si va fi bine.
0
16-05-2009, ora 14:27
stanciu_maria_camelia
Nu este medic/terapeut
stanciu_maria_camelia
multumesc pentru rasp.
as vrea sa precizez faptul ca diagnosticul de amigdalita eritematoasa pultacee a fost pus de doctorul de la ORL.Din nefericire doza dea augumentin ce mi-a fost prescrisa a fost prea mica si copilasul meu a facut in seara precedenta 39, 4 dar am scapat si urmam in continuare tratamentul.. va multumesc
0
18-05-2009, ora 10:06
simonap2003
Nu este medic/terapeut
simonap2003
Buna dimineata. Va multumesc pt raspuns.
Medicul care il tine sub observatie pe baietel mi-a recomandat in cazul in care mai face febra sa-i dau 3 zile antitermice la 4 ore(paracetamol si novocalmin-supozitoare) si abia din a 4 a zii daca mai face febra sa-i dau antibiotic. e OK asa?
Mentionez ca baietelul este si alergic, acum suntem cu tratament 45 zile(aerius-5ml -dimineata si ketof-5 ml -seara), Oare faptul ca este alergic are repercusiuni asupra faptului ca raceste atat de des?
Am inceput si tratamentul pt imunitate cu Broncho-vaxon. E bine asa?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: