amigdalita

30-09-2010
andreic1234
Nu este medic/terapeut
andreic1234
Buna ziua. Sper sa ma puteti ajuta. Pe data de 15 august am facut amigdalita cu puroi pentru care am fost internat in spital, dar care trecut in 6 zile. Dupa vreo 2 sapt am baut ceva mai rece si am simtit o senzatie de strangere de gat (nu usturime), senzatie care era permanenta. Am fost la ORL si a zis ca e doar rosu in gat si mi-a dat ospen si decaseptol. Dupa vreo 3 zile de la acest tratament(care l-am tinut cam 8 zile) senzatia a trecut dar imediat dupa intrerupere a aparut iara. S-ar putea sa fi ramas prezent (streptococ, stafilococ nu ma pricep). Febra fac seara (37.3) maxim dar in timpul zilei este sub 37. Am si o senzatie de moleseala si (uneori caldura). Va multumesc pt ajutor.
9 comentarii
0
30-09-2010, ora 09:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de marimea amigdalelor si adancimea criptelor.
daca amgdalele sunt mari.. sunt sanse mari sa ramana infectiea in ea, in acest caz se recomanda scoase amigdalele sau micsorate in volum cu radiofrecventa
daca amigdalel sunt mici.. e suficient sa tii regim alimentar fara Acru rece acidulat si fructe citrice.. care irita local... + gargara si Tab de supt
0
30-09-2010, ora 10:35
andreic1234
Nu este medic/terapeut
andreic1234
Va multumesc... amigdalele sunt mici(nu par deloc inflamate)
0
28-12-2011, ora 15:57
carmen mateescu
Nu este medic/terapeut
carmen mateescu
buna ziua.eu am ca diagnostic amigdalita acuta.am fost la medic, prima data mi-a dat amoxacilina de 500, apoi zynat de 500 si citrolin pt gargara.dupa tratament, cateva zile au disparut durerile, apoi iar a inceput cosmarul.acum sunt plina de puroi in gat si partea cea mai rea este ca deja am inceput alt tratament, prescris tot de doctor bineinteles: Axetine injectabil de 750 la 8 oreDoctorul mi-a spus ca trebuie sa ma operez, insa la primavara, nu acum, si ca trebuie sa dispara infectia de pe amigdalite.Am facut gargara cu apa sarata, cu citorlin, badijonare cu albastru de metil, dar degeaba.Febra nu am, doar dureri mari si cateodata frisoane.Durerile s-au mai diminuat putin dar ma gandesc ca dupa ziua de maine cand am ultimele 3 injectii o sa apara iar durerile acelea insuportabile.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.As dori sa ma internez, insa mai am foarte putin si incep sesiunea si as vrea sa iau un tratament ca sa ma pot duce la examene.Va multumesc!
0
28-12-2011, ora 16:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai fost vazuta de un medic ORL ?
cu amigdalita pultacee se poate interna numia la Contagioase
dar dupa 10 ziel trebuie sa fii vazuta la ORL.. acolo se decide cum trebuie tratate corect amigdalele
0
28-12-2011, ora 18:29
carmen mateescu
Nu este medic/terapeut
carmen mateescu
da, am fost la ORL.Maine se fac abia 6 zile.Poate pana la 10 zile isi va face antibioticul efectul.Sa continui cu gargara cu apa cu sare si badijonare cu albastru de metil?Multumesc pt raspuns!Sarbatori fericite!
0
28-12-2011, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara este mai eficient de facut cu ceai de musetel + 3-4 pic de ulei volatil de eucalipt..
sau cu ceai de musetel + 4-5 pic de alcool iodat ( la nevoie, daca durere de gat e mare se adauga si o fiola de Xilina..
dadijonaj.. faci cu 1 lingurita de miere de albini + 5 pic de Vit A uleioasa + 5 pic de alcool iodat
0
28-12-2011, ora 23:51
carmen mateescu
Nu este medic/terapeut
carmen mateescu
Multumesc!
0
29-12-2011, ora 00:44
andreic1234
Nu este medic/terapeut
andreic1234
Ca sa-ti dau un sfat poti sa iti faci si analizele pt mononucleoza infectioasa (daca pana acuma nu te prea raceai si acuma dintr-o data te racesti tare de tot) ca si io acum 1 an jumate am fost la ORL si apoi internat la infectioase (si toti doctorii si ala de la ORL si aia de la infectioase mi-o pus diagnostic amigdalita acuta). sapoi m-am prins io singur dupa vreo luna cand am incepus sa ma simt obosit tare de tot ca ce-am avut atuncea o fost mononucleoza si nu amigdalita.
0
29-12-2011, ora 13:33
carmen mateescu
Nu este medic/terapeut
carmen mateescu
Am de mult timp probleme..dar acum chiar m-am speriat.Am avut infectie mare si problema este ca nici acum nu mi-a trecut, chiar daca am facut antibiotic injectabil.Multumesc oricum ptentru sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: